Kompendium Wiedzy geografii59

Kompendium Wiedzy geografii59



MINIPANSTWO

Na święcie istnieją oficjalnie 24 niepodległe państwa, których powierzchnie nic przekraczają 1000 km3. Liczba ich ludności zazwyczaj jest niewielka, z wyjątkiem Singapuru — miasta zamieszkanego przez, ponad 3 min osób. Większość minipaństw zajmuje wyspy lub grupy wysp, przeważnie położone w Basenie Karaibskim, na Oceanie Spokojnym i w Azji Południowo-Wschodniej, i stanowi często pozostałości dawnych posiadłości kolonialnych. Porównanie owych minipaństw z takimi kolonialnymi posiadłościami, które wolały pozostać w ramach metropolii, nic jest korzystne dla tych pierwszych. Jedynie Singapur, Malta i niezależny szejkanat Bahrajn są państwami charakteryzującymi się wysoką stopą życiową i stabilnym rozwojem ekonomicznym.

Miasto-państwo


W Europie istnieje 6 minipaństw: Andora, Liechtenstein. Monako, Malta, San Marino i Watykan. Mają one odmienną genezę, stanowiąc fragmenty średniowiecznych państw lub posiadłości należących do różnych dynastii. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Watykan, monarchia z papieżem jako głową państwa. Watykan liczy około 1000 obywateli i zajmuje w Rzymie symboliczne terytorium (44 ha), składające się z jednego placu i sąsiednich kwartałów ulic. Stanowi on jednak centrum wielkiej religijnej wspólnoty i wywiera ogromny wpływ' na kulturę, życic duchowe, polityczne i społeczno--ckonomiczne w skali całego świata, porównywalny jedynie z oddziaływaniem wielkich mocarstw.

Miasto-państwo jest klasycznym przykładem miniaturowego państwa, które składa się z jednego miasta i ewentualnie z najbliżej położonego terytorium, gdzie mogą znajdować się jeszcze inne, mniejsze osady. Miastami-państwami są: Singapur. San Marino, Monako (stolica Monte Carlo. a ponadto jeszcze kilka „wrośniętych” małych miasteczek), Watykan (wpisany w układ urbanistyczny stolicy Wioch — Rzymu).

Takiej koncentracji mieszkańców w jednej osadzie nie ma w minipaństwach na Oceanie Spokojnym i Indyjskim.

Istniejące w przeszłości oraz współczesne miasta-paristwa pełnią ważne funkcje dla znacznie większych terytoriów. Na przykład średniowieczny Dubrownik, pierwotnie uzależniony

od Republiki Weneckiej, stopniowo stal się jej konkurentem i pośrednikiem w wymianie handlowej pomiędzy Wschodem a Europą Zachodnią. Współcześnie taką rolę odgrywa Hongkong, niezależnie od przejęcia go przez Chiny w 1997 roku i uzyskania specjalnego statusu chińskiej prowincji. Funkcje pełnione przez Hongkong pod brytyjską administracją były dużo większe, niż wynikałoby to z rozmiarów miasta oraz jego potencjału demograficznego. Część historyków uważa, że z geopolitycznego punktu widzenia model gospodarki ponadnarodowej, charakterystyczny dla ośrodków typu Hongkongu, dawnego Gdańska czy Dubrownika, był lepszą alternatywą dla rozwoju świata niż imperializm militarny i gospodarczy reprezentowany przez niektóre państwa narodowe. (Patrz hasła: Państwo, Enklawa).

MITTELEUROPA

Termin o znaczeniu geograficznym (Europa Środkowa) oraz politycznym — doktryna w niemieckiej polityce zagranicznej głosząca konieczność stworzenia federacji państw Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej pod przywództwem Niemiec. Koncepcja ta pojawiła się już na początku XIX wieku. Jednak właściwym twórcą doktryny był C. Frantz, który w drodze pseudonaukowych argumentów uzasadniał konieczność powstania federacji państw tej części Europy pod przywództwem Prus i Austro-Węgier. Przed I wojną światową i w jej trakcie doktryna Frantza, z pewnymi modyfikacjami wyłożonymi przez F. Ncumanna w pracy Mitteleuropa (1915), stała się częścią imperialnej polityki cesarstwa niemieckiego (11 Rzeszy), zmierzającej do integracji Europy Środkowej pod dominacją Niemiec. W polityce tej chodziło o wyeliminowanie z. tych obszarów- wpływów pcryferycznych mocarstw- europejskich — Francji, Rosji i W. Brytanii (Partsch J., 1904).

Mitteleuropa, z wyjątkiem wybrzeży Bałtyku. Adriatyku i Morza Czarnego, jak i bariery górskiej Alp, nic ma granic naturalnych z innymi europejskimi obszarami geopolitycznymi. Dlatego też próbowano poszukiwać jej odrębności na płaszczyźnie nie tyle przyrodniczej, co mitologicznej — było to

I



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Kompendium Wiedzy geografii59 MINIPANSTWO Na święcie istnieją oficjalnie 24 niepodległe państwa, kt
Kompendium Wiedzy geografii62 w innym miejscu. Utrzymuje ona ścisłe kontakty z własnym państwem nar
73221 Kompendium Wiedzy geografii20 1976-198 J. Projektowano „uniezależnienie" dalszych sześci
Kompendium Wiedzy geografii71 społeczno-ekonomicznego i rynkowego mechanizmu. W aspekcie prawno-pol
34569 Kompendium Wiedzy geografii91 W Polsce istnieje obecnie kilkanaście specjalnych stref ekonomi
Kompendium Wiedzy geografii21 Do niedawna świat postrzegano jako mozaikę jednostek politycznych, po
Kompendium Wiedzy geografii24 wana jest przemoc polegająca na stosowaniu różnego rodzaju represji,
Kompendium Wiedzy geografii30 stępujących pomiędzy poszczególnymi jednostkami) stereo typowych sądó

więcej podobnych podstron