80559 lichtarski (140)

80559 lichtarski (140)



280_6. Podejidc dynamiczne do zarządzani* petcdsithiontwem_

[6]    M*ta*wsld Aj Zarządzanie produkcją przemysłową. Warszawo: PWE 1990.

[7]    Paprocki W, Rutkowski K: Kompleksowe pakiety ujłuxlogistyczne wyrwanie łat dziewięćdziesiątych .Gospodarka Materiałowa*' 199J ar 12.

[8]    Pfohl H.C; Logistiksysieme Bet riehs wir tschaft liche Grundlagen. Berlin Springer-Veriag 1990

[9]    ScbulteGj bogiszit. Wege zur Optimlenmg des Materiab- und Informatlonsflusses Muncben 1991.

[10]    Skowronek Cł. Saijusz-WoUki Zj Logistyka w przedsiębiorstw*. Warszawa: PWE 1995.

[11]    Sołtysik M.‘ Podstawy zarządzania logistycznego „Goipodarka Materiałowa i Logistyka* 1995 nr 5.

[12]    Welkner Bj Anforderungen an logische Dlensdeistungen der Speditionsbetriebe un/er Be-rickslchtigung eines geanderten BesteUrerhałtens industrieUer Unternehmungen. .Buchtńebe des Instituts fur Verkehnwinensctuft an der Universitit zn Kota" nr 49.

[13]    Witkowski )j Metodologiczne podstawy strategii logistycznej w przedsiębiorstwie. .Gospodarka Materiałowa" 1993 nr 12.

[14]    Witkowski Jj Strategia logistyczna przedsiębiorstw przemysłowych. Wrocław; AE 1995.

[15]    Wożniak H: Kooperacja w kanałach logistycznych. .Gospodarka Materiałowa* 1992 nr 12

[16]    Woźniak Hj Struktura i cechy systemów logistycznych. .Gospodarka Materiałowa’ 1993 nr 5.

[17]    Wróblewski J.K.L.: Podstawy sterowania przepływem produkcji. Warszawa; WNT 1993.


Kompleksowe zarządzanie jakością (itotal ąuality management — TQM)

6.5.1. Przesłanki i założenia

Współczesne przedsiębiorstwo, chcąc osiągnąć i utrzymać na rynku pozycję konkurencyjną, musi się liczyć z coraz ostrzejszymi kryteriami jakościowymi stawianymi przez klientów. Jakość bowiem — obok wydajności i kosztów produkcji — coraz częściej staje się elementem decydującym o trwaniu i rozwoju przedsiębiorstwa. Teraz już nie tylko parametry stricte użytkowe i cena decydują o tym, czy produkt znajdzie nabywcę. Współczesny klient wymaga nowej jakości produktu; jakości, na którą się składa również zespół takich cech, jak: wygląd, opakowanie, prostota instrukcji użytkowania, łatwość obslugi/montażu, bezpieczna eksploatacja czy „ekologiczność".

Osiągnięcie pożądanej jakości produktu wymaga stosowania odpowiednich procesów wytwórczych (technologie, techniki, projektowanie), jakości środków produkcji (materiały, surowce, narzędzia) i działań marketingowych oraz odpowiedniego poziomu kwalifikacji wszystkich pracowników uczestniczących w tych procesach i działaniach. Na jakość produktu finalnego mają wpływ także warunki współpracy z dostawcami i kooperantami (jakość środków produkcji), co powoduje, że działania projakościowe nie mogą się ograniczać tylko do obszaru przedsiębiorstwa.

Klient wymaga także nowej jakości serwisu, nierzadko oczekując od producenta pokazów czy próbnej eksploatacji, pomocy przy montażu i uruchomieniu, a także w eksploatacji, utylizacji odpadów czy obsłudze poeksploatacyjnej (np. demontaż) itp.

Konieczność podejmowania w przedsiębiorstwie wspólnych, skoordynowanych działań w celu wypracowania pożądanej jakości produktu spowodowała, że wykształcił się system (filozofia) zapewniania powszechnej jakośd oparty na takim zarządzaniu, którego celem i jednocześnie wyróżnikiem jest kompleksowe wdrażanie i sterowanie jakością — total ąualiiy management15.

Według J.S. Oakłanda [3], koncepcja TQM opiera się na prostych założe-niach:

■» każdy w przedsiębiorstwie posiada swojego klienta (zewnętrznego i wewnętrznego - współpracownika, przełożonego, podwładnego, pracownika innego pionu, z którym utrzymuje kontakty służbowe i ia); każdy w przedsiębiorstwie powinien znać swojego klienta;

=» przedsiębiorstwo powinno określić formę organizacyjną i wszystko to, co pozwoli spełniać oczekiwania wszystkich klientów.

Równie prosto kompleksowe zarządzanie jakością definiują KJ. Zink. R. Haucr i A. Schmidt, według których TQM opiera się na następujących zasadach [5]:

•    jakość jest głównym celem działalności przedsiębiorstwa;

•    jakość jest zadaniem każdego w przedsiębiorstwie;

•    jakość jest pojęciem wielowymiarowym (kultura, systemy, procesy itp.);

•    jakość to zapobieganie wadom, a nie ich wykrywanie.

Znacznie szerzej o zasadach wprowadzania kultury powszechnej jakości do przedsiębiorstwa wypowiada się W.E Deming (cyt. za [2]), jeden z guru koncepcji zarządzania projakośdowego, zalecając

•    Stwórz i utrwal sytuację, w której pracownicy będą dążyć do ciągłego doskonalenia wyrobów lub usług, do wprowadzania innowacji w każdej sferze po to, aby możliwie najlepiej zaspokoić potrzeby klientów.

•    Ucz każdego nowej filozofii. W przedsiębiorstwie nic mogą być akceptowane ani materiały niskiej jakości, ani złe wykonawstwo, ani wadliwe produkty, ani niedbałe usługi.

•    Uświadom sobie i innym prawdziwy ceł kontroli. Nic jest nim tylko wykrywanie braków, lecz doskonalenie procesów produkcyjnych i obniżanie kosztów.

*’ W polskojęzycznej literatura przedmiotu spotyka się tłumaczenie i interpretowanie totaJ ?naLty managt/ntnt jako: zarządzanie jakością, ra rząd ranie jakością totalną czy tez jakość powszechna E. Kindlanki i A. Tyszkiewicz wprowadzili i preferują termin tanądtank prirt jakaii - TQU uznając, te osiągnięcie i utrzymanie jakości w przedsiębiorstwie - we wszystkich możliwych tach — wymaga odpowiedniej jakośd uriąduaia


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
lichtarski (140) 280_6. Podejidc dynamiczne do zarządzani* petcdsithiontwem_ [6]    M
lichtarski (142) 284 6. Podejfcae dynamiczne do zarządzania przedsiębiorstwem (obniżenie kosztów pro
lichtarski (130) 260 6 Podejfcac dynamiczne do zarządzania przedsiębiorstwem cd tabeli 1 Przedsięb
lichtarski (132) 264 6. Podcjłoe dynamiczna do zarządzania przed się biorsn działalności stanowiącyc
lichtarski (142) 284 6. Podejfcae dynamiczne do zarządzania przedsiębiorstwem (obniżenie kosztów pro
45663 lichtarski (129) 258 6. Podejio* dyaamiaa* do zarząd nau pgediisbiontwcmLiteratura [1]  &
lichtarski (133) 266__6. Podejiac dynamiczne do tłoidunii poedittbiontwan_ W reengineeringu zakłada
67239 lichtarski (135) 270 6. Podejiric dynamiczne do anyiwwa pneduęb»ontw«m 3) dziedzinę wiedzy eko
lichtarski (127) (prezentacja wybranych ujęć)Podejście dynamiczne do zarządzania

więcej podobnych podstron