OMiUP t2 Gorski7

OMiUP t2 Gorski7



ł Ustalając zatem wielokrotności chłodzenia, należy kierować się zarówno wskazówkami zawartymi w wykresie na rysunku 5.60, jak i podanymi uprzed-nio wielkościami dla Afw. Szczególnie trzeba zwracać uwagę, by przyrost temperatury wody chłodzącej podczas przepływu przez skraplacz Atw nie był mniejszy od minimalnej wartości zalecanej przez producenta.

W siłowniach turbinowych statków handlowych wielokrotność chłodzenia wynosi m = 90-^120, a w niektórych przypadkach dochodzi do 160. Dla mniejszych wartości mocy spotyka się m = 70-80.

Ciśnienie w skraplaczu, czyli stopień próżni, zależy zarówno od wielokrotności chłodzenia, jak i od temperatury wody zaburtowej.

Im większa jest wielokrotność chłodzenia m, tym mniejsza wartość przyrostu temperatury wody chłodzącej podczas przepływu przez skraplacz A tyj. Natomiast różnica temperatur A tx, konieczna do zapewnienia właściwego przebiegu procesu wymiany ciepła, staje się tym mniejsza, im większa jest wartość powierzchni wymiany ciepła F, a więc im mniejsza wartość parowego obciążenia skraplacza.

Przy nieskończenie dużym natężeniu przepływu wody chłodzącej i nieskończenie dużej powierzchni chłodzącej obie różnice temperatur zdążają do wartości zerowej, czyli:

gdy W > co i F co t Atw> 0 oraz tx > 0

Ponieważ podczas procesu wymiany ciepła w skraplaczu zachodzi zależność:

tn Fyy + Afyy + A tx    (5-14)

więc gdy W —> OO i F —> CIO

- t'w

a że tn =f(p), więc ciśnienie w skraplaczu, przy którym temperatura nasycenia odpowiadałaby temperaturze wody zaburtowej, nazywamy najniższym teoretycznie osiągalnym ciśnieniem skraplacza. Na przykład ciśnienie 0,005 MPa odpowiada temperaturze f'w = 32,55 °C.

Najniższe praktycznie osiągalne ciśnienie w skraplaczu musi uwzględniać skończone wartości natężenia przepływu W i powierzchni chłodzenia F, a więc również wartości Ai Atx.

I tak ciśnienie 0,005 MPa można praktycznie osiągnąć, gdy temperatura wody zaburtowej < 25 °C.

Mimo, że obniżenie ciśnienia w skraplaczu prowadzi do podwyższenia mocy turbiny, dla określonych rozwiązań konstrukcyjnych turbin i ich obciążeń występuje graniczne ciśnienie w skraplaczu, poniżej którego wzrost mocy turbiny zostaje wstrzymany. Końcowy proces rozprężania pary następuje

87


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OMiUP t2 Gorski7 ł Ustalając zatem wielokrotności chłodzenia, należy kierować się zarówno wskazówka
OMiUP t2 Gorski4 Chłodnice i podgrzewacze wody chłodzone wodą morską oraz ogrzewane parą należy płu
OMiUP t2 Gorski8 a b    4 Rys. 5.50. Instalacja chłodzenia z zaworem termostatycznym
OMiUP t2 Gorski6 sprężonym powietrzem. Podczas czyszczenia należy zwracać baczną uwagę, aby nie dos
OMiUP t2 Gorski9 ZMIANA TEMPERATURY WODY CHŁODZĄCEJ Przy założeniu, że obciążenie skraplacza jest s
12007 OMiUP t2 GorskiB2 Przy przekroczeniu temperatury 1050 °C zatrzymują się: pompa dozująca osad 2
OMiUP t2 Gorski0 wadzanych do wymiennika ciepła. Nie uwzględnia się tu strat energii cieplnej zacho
OMiUP t2 Gorski0 wadzanych do wymiennika ciepła. Nie uwzględnia się tu strat energii cieplnej zacho

więcej podobnych podstron