Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta4

Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta4



•    Nie pozwalaj radiologom wprowadzać papki barytowej do kolostomii przez rurkę doodbytniczy. Po wprowadzeniu do jelita kontrast będzie wydalany przez stornię tak jak stolec. Celem usunięcia resztek kontrastu należy wykonać irygację.

•    Wychodząc z domu zawsze pamiętaj o zapasowych woreczkach.

•    W miejscach publicznych nie zmieniaj woreczków, jeżeli jadłeś cebulę, czosnek lub inne potrawy dające nieprzyjemny zapach.

•    Sprzęt stomijny przechowuj w suchym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. Wilgoć powoduje zlą przylcpność płytki.

•    W trakcie kupna sprzętu pamiętaj o sprawdzeniu daty przydatności do użycia.

Pielęgnacja rany krocza (po operacji usunięcia odbytnicy i odbytu)

Pacjentowi zaleca się:

•    Siadanie na miękkiej poduszce. Nie poleca się siadania na poduszce w kształcie koła ratunkowego z uwagi na możliwość napięcia tkanki skórnej (tak zwane naprężenia), co powoduje ból i spowalnia gojenie rany.

•    Utrzymanie okolic odbytu w czystości.

•    Stosowanie nasiadówek. Są kojące i stymulują krążenie. Przyspieszają gojenie rany.

•    Stosowanie nagrzewania rany specjalną lampą.

•    Odczucia fantomowe występują do roku od operacji i sprawiają wrażenie parcia na stolec. W trakcie takiego odczucia pacjent może skorzystać z toalety, upewniając się, że to tylko odczucia.

Niektóre problemy pacjentów ze zbiornikiem jelitowym

Adaptacja zbiornika trwa do 12 miesięcy i polega na powiększeniu pojemności pojemnika. Pacjenci ze zbiornikiem wypróżniają się 5-6 razy dziennie i 1-2 razy w nocy. W przypadku wydłużenia czasu na oddanie stolca do 1 h od momentu parcia, stolec bardziej przypomina biegunkę. Zbiornik w kształcie „J” utrzymuje ll} pojemności odbytu. W tym czasie liczba wypróżnień spada do 4-6, a stolec jest gęstszy. Zachęca się pacjentów, aby nie odpowiadali na każdą potrzebę opróżnienia zbiornika. Celem jest zwiększenie pojemności pojemnika i tym samym zmniejszenie wyjść do toalety.

Wyciekanie przez odbyt następuje szczególnie w nocy, podczas snu lub podczas wysiłku. Wskazane są wówczas ćwiczenia wzmacniające mięśnie zwieracza odbytu.

Ćwiczenia zwieracza odbytu:

Po wykonaniu pomiaru siły mięśniowej ćwiczenia można rozpocząć przed operacją i wznowić po około trzech tygodniach po operacji wytworzenia zbiornika jelitowego. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni zwieracza odbytu.

Przykład ćwiczenia:

•    ściśnij mięśnie, tak jak przy próbie powstrzymania się od wypróżnienia,

•    trzymaj napięte i licz do 10,

•    następnie rozluźnij mięśnie i znów licz do 10,

•    całość ćwiczeń powtórz 10 razy.

Ćwiczenia należy wykonywać o różnych porach dnia w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej oraz podczas przysiadów.

W przypadku wy ciekania:

•    Należy nosić podkładki ochronne, mogą to być zwykłe wkładki higieniczne.

•    Gdy odczyn stolca jest zasadowy, dochodzi do odparzeń i podrażnień skóry i błony śluzowej okolic odbytu i świądu. Szczególnie należy dbać o higienę odbytu, myć ciepłą wodą z mydłami, emulsjami czy myjącymi żelami o neutralnym odczynie (pil 7,5). Można zastosować maści: eucerynę, cynkową lub kremy ochronne stosowane dla niemowląt.

•    Rozróżnianie, czy uczucie parcia jest powodowane stolcem czy gazami będzie zawsze trudne i ryzykowne, skorzystaj wówczas z toalety. Niektórzy pacjenci stosują leki hamujące wypróżnienie, ale w przypadku zbiornika jelitowego działanie ich jest znikome.

Pielęgniarka jest odpowiedzialna za nauczenie pacjenta bądź jego rodziny pielęgnacji stomii. W tym celu posługuje się pakietami dydaktycznymi, stosując właściwe formy i metody pracy — patrz Cicchanicwicz: „Działania pedagogiczne w pracy pielęgniarki”. W: Pielęgniarstwo (red. K. Zahradniczck), 2004.

Życie rodzinne i zawodowe

Wytworzenie stomii nie powinno wpłynąć negatywnie na życie pacjenta w rodzinie, naukę i pracę. Pacjent po okresie rekonwalescencji może powrócić do wykonywania swojego zawodu. Wyjątek stanowi ciężka praca fizyczna bądź praca wymagająca stałego pochylania się, a w przypadku ileostomii przeciwwskazaniem jest praca w wysokiej temperaturze.

W życiu codziennym pacjent może ubierać się według przyjętych zwyczajów, może stosować prysznic i kąpać się. W przypadku ileostomii i urostomii, gdy płynny stolec i mocz wydalane są bez przerwy, można brać prysznic i kąpiel w sprzęcie stomijnym bez obawy o odklejenie się woreczka. Pacjent ze stornią nie powinien rezygnować z życia towarzyskiego, nadal może chodzić do kina, teatru czy na koncerty', odwiedzać znajomych, przyjaciół.

Stornia nie powinna wpłynąć na zaniechanie rekreacji i uprawianie sportów. Zalecane są jazdy na rowerze, piesze rajdy, pływanie, jazda na łyżwach, nartach ilp., jeżeli tylko sprawiają pacjentowi przyjemność. Wykluczyć należy sporty takie, jak: judo, karate, boks, które wymagają ogromnego wysiłku fizycznego. Wskazane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha w codziennym planie dnia pacjenta.

Celem stosowania gimnastyki jest przede wszystkim:

•    zwiększenie wydolności oddechowej i układu krążenia,

•    ogólne dotlenienie organizmu,

•    łagodzenie stresów i napięć emocjonalnych,

•    zapobieganie wielu powikłaniom: otyłości, nadciśnieniu tętniczemu,

•    zwiększenie przemiany metabolicznej, tym samym kształtowanie zgrabnej sylwetki.

Rekreacja i relaksacja wpływają korzystnie na układ nerwowy pacjenta i ogólne funkcjonowanie organizmu.

Seks, życie rodzinne i zawodowe

Rehabilitacja pacjentów po wyłonieniu stomii powinna uwzględnić życic seksualne. Wielu pacjentów nie odczuwa tego problemu, życie seksualne jest dla nich nadal satysfakcjonujące. Największy wpływ ma stornia na życie seksualne w wymiarze psychicznym. Dotyczy to głównie zmiany wyobrażenia o swoim ciele,

693


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta4 •    Nie pozwalaj radiologom
Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta9 Inne rady: •    w razie zach
Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta9 10.    Oceń ud/ial przepony:
Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta2 •    Strzykawka jałowa 10 cm
Rozdział 9 Udział pielęgniarki w usprawnianiu pacjenta3 Zadania i kompetencje pielęgniarki Prz

więcej podobnych podstron