27945 psychoterapia1

27945 psychoterapia1




Wzór osobowy psychoterapeuty


151


zrozumieć świat przeżyć pacjenta i mieć wciąż napiętą uwagę, aby uchwycić to, co on chce wyrazić, tworzyć sobie wciąż na nowo obraz jego życia, widzieć go w przeszłości, w chwili obecnej, ale także w przyszłości. Obraz pacjenta nie powinien być czymś utrwalonym, lecz powinien zmieniać się pod wpływem nowych o nim informacji. — Kępiński wskazuje również na to, że korzystny dla kontaktu terapeutycznego p bywa pewien stopień nieokreśloności terapeuty jako osoby. Pożądane i jest, aby terapeuta niewiele mówił, aby nie był znany z życia prywat- nego i nie utrzymywał z pacjentem kontaktów poza' godzinami terapii. \

W kontakcie terapeutycznym najważniejsze'jest, zdanierrPwietu auto-rów, pełne zaufanie pacjenta do terapeuty. Autorzy przyjmują, że niemal każdy człowiek ma ogromną potrzebę podzielenia się swoimi problemami, chce być przez kogoś rozumiany — a ta potrzeba jest szczególnie wzmożona u osób szukających terapeutycznej pomocy. Bywa tak, że terapeuta jest jedyną osobą, przez którą pacjent czuje się rozumiany 21.

Rozumienie wymaga empatii, którą traktuje się niekiedy jako rozumiejące uwrażliwienie na konstelacje uczuciowe drugiego człowieka ?2. Trzeba ńmięć we właściwej chwili właściwie odreago\aaŁlJSó~gers stwier-dził, że empatia to tyle, co „odczuwanie wewnętrznego świata...pae.ienta, jak gdyby byl on własnym”, ani na chwilę na zatracając jednakże adekwatnego dystansu 23.

Rozumienie możliwe jest tylko przy podejściu krańcowo indywidual-nym. Jankowski mówi, że jeżeli Terapenfa nle chce lub nie potralTużnać, f że dla~poszczególnych ludzi te same sytuacje mogą mieć całkowicie różne j '“'"znaczenie, nigdy nfiTzrozumie swoich pacjentów24.

Niektórzy autorzy twierdzą, że rodzaj rozumienia istotny w terapii nie dopuszcza postawy oceniającej, a już zwłaszcza potępiającej, dopatrując się w tym swoistych cech kontaktu terapeutycznego. Rogers mówi, że w zwykłym obcowaniu ludzi ze sobą ten rodzaj rozumienia zdarza,się bardzo rzadko, bo ludzie nastawieni są na „wartościującą obserwację drugiego człowieka z zewnątrz” i nie próbują wniknąć w niego na tyle, aby spojrzeć na świat jak gdyby jego oczami. Oto charakterystyczne dla Rogersa stwierdzenie: „Gdy ktoś wyraża swoje uczucia, postawy lub przekonania, zazwyczaj nasza wewnętrzna reakcja wygląda tak: to jest słuszne — to głupie — to nienormalne — to nierozsądne — to błędne — to nieprzyjemne. Bardzo rzadko pozwalamy sobie na to, aby dokładnie rozumieć zamiast oceniać”. „Moje rozumienie pozwala człowiekowi się zmienić” 25.

Za najważniejszą podstawę zaufania, które pacjentowi pozwoli otworzyć się w kontakcie terapeutycznym, uchodzi to, co Rogers, a za nim wielu innych autorów, nazywa bezwarunkową akceptacją. Rogers wyjaśnia, że chodzi o to, aby pojedyncze zachowania pacjenta, nawet ujemnie przez terapeutę oceniane, nie miały wpływu na zasadnicze pozytywne wobec niego nastawienie 26.

21    Pisze o tym m.in. K. Jankowski w cytowanej książce.

22    H. Strotzka, wyd. cyt., s. 73.

23    C. R. Rogers, On Becoming a Person, s. 9.1.

24    K. Jankowski, wyd. cyt., s. 213.

23 C. R. Rogers, On Becoming a Person, s. 18.

26 C, R. Rogers, The Interpersonal Relationship: The £ore of Guidance, [w:] C. R. Rogers, B. Stevens, Person to Person. The Problem of Being Humań, London 1973, s. 94.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
psychoterapia1 Wzór osobowy psychoterapeuty 151 zrozumieć świat przeżyć pacjenta i mieć wciąż napię
psychoterapia7 / Wzór Wzór osobowy psychoterapeuty 147 Dyrektywy życiowe Alberta Ellisa przypominaj
psychoterapia9 149* Wzór osobowy psychoterapeuty nych doznaniach, która — jak twierdzi Rogers — moż
psychoterapia1 STUDIA FILOZOFICZNE Nr ł (158) 1979 Joanna Pawłowska WZÓR OSOBOWY PSYCHOTERAPEUTY Ps
64892 psychoterapia1 STUDIA FILOZOFICZNE Nr ł (158) 1979 Joanna Pawłowska WZÓR OSOBOWY PSYCHOTERAPE
47692 psychoterapia3 143 Wzór osobowy psychoterapeuty nową wiedzę o sobie samym i o innych ludziach
64892 psychoterapia1 STUDIA FILOZOFICZNE Nr ł (158) 1979 Joanna Pawłowska WZÓR OSOBOWY PSYCHOTERAPE
2008 Teorie humanistyczne7 Psychologia egzystencjalna •    Zrozumienie zachowania
3/C1 PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA •    Freakonomia : świat od podszewki / Steven D. Levitt,
WRZESIEŃ 2013Wykaz nabytków Biblioteki Wydziału Pedagogiki i Psychologii Dubis, Małgorzata. Świat
sksss PSYCHOLOGIA MÓZG • CZŁOWIEK • ŚWIAT

więcej podobnych podstron