86372 S5006287

86372 S5006287



56 ZŁOIttlMtKK/ HOU KOWItY

liczyc si«? a dośr wezcsuyiu roipowsiefluiieiiieiu się wy u jamowego. Prze-mawiają n tyui neolityezne ntciynii czernione przy pomocy odymiania-co matni było uzyskać w hermetycznie zamkniętej przestrzeni.

Typ pieca używanego w Yarkc należy do d\vmtaieliiM li ziemnych na tao’, otwarty ogień41. Znany jest a terenu Słowiańszczyzny a dość licanycli znale-/i>k archeologicznych, datowanych głównie na okres wpływów rzymskich oraa a reliktów etnograficznych, szczególnie Słowiańszczyzny wschodniej *s-* materiale etnograficznym na terenie Słów iańsacayany znane są też fakty wspólnego korzystania, praca acspół garncarzy, a jednego pieca garncarskiego «

Analogie te uie przekreślają więc przypuszczenia o możliwości użytkowania pieca w \arkę w okresie wczesnośredniowiecznym, jeżeli nie wcześniej. Hardao prawdopodobne może być przy puszczenie o przejęciu od Słowian w okresie wczesnego średniowiecza tego typu pieca garncarskiego na teren wsrhodniej Albanii razem z koleni jednotarczowym s krzyżakiem i techniką ślizgów o-taśniow ą.

Zagadnienie prow ieniencji form naczyń wyrabianych w Yarkc i Gojau nastręcza wiele trudności. Formalne podobieństwo niektórych typów naczyń z \arko (np. większej vorby a uszkiem) do naczyń występujących na Słowiań-szczyżnie w materiale etnograficznym nic może świadczyć o ich wzajemnym powiązaniu historyczny pi. ponieważ formy dzbaiikowale są bardzo rozpowszechnione w czasie i przestrzeni oraz są stosunkowo łatwe do wykonania. Próbę wyjaśnienia pochodzenia tych form należałoby podjąć w oparciu

0    historyczny rozwój form miejscowych wytworów garncarskich.

Podobnie przedstawia się zagadnienie zdobnictwa na wyrobach z Gojau

1    \ arkę. Można wprawdzie w linii falistej, wykonanej na naczyniu dzban-kowatym przez garncarza w Kavaji oraz w ornamencie grzebykowym w \arke dopatrywać się powiązań z motywami zdobniczymi na słowiańskiej ceramice wczesnośredniowiecznej i w tym widzieć także argument na korzyść przypuszczenia o dużych wpływach słowiańskich na garncarstwo wiejskie Albanii. Jednakże trzeba takie mieć na uwadze prymitywizm rysunku ornamentu oraz środków jego wykonania. Zagadnienie prowienienrji ornamentu tego należałoby rozpatrzeć na tle zdobnictwa ludowego okolic Varke i Gojau, co przekracza nasze obecne możliwości wobec braku materiału z tego terenu.

Szczególnie interesujące są uzyskane w \ arkę i Gojan materiały z za-

11 R. Krzywice, Technologia rzemiosło garncarskiego, n. II, Poznań-^ roclaw 1934, s. 78-81.

Vt -rod znanych mi a autopsji resztek pieców garncarskich a okresu rzymskiego w Igołomii mogły się znajdować piece jamowe o szerokim otworze górnym zbliżone formą do typu pieca w Yarke.

°B. Rybaków. Riemieslo Drirwniej Rusi .... op. eil., ryc. 95.

M Tamże. a. 364.

krr»ii wydajności produkcyjnej pruruwni garncarskiej oraz dochodów w litrach /.hoża. a takie ilości konsumowanych naczyń rocznic przez jedna rodzinę. Mogą one wydatnie przysłużyć się przy próbach naświetlaniu tych •agadiiieu dla okresu wczesnego średniowiecza na terenie Słowiańszczyzny, (.hriulbyut tu aasygualizowar, że badania nasze na Ostrówku - prowadzone od kilku lat mul ceramiką wczesnośredniowieczną Opola z wirków \.\I1 doprowadziły do uzyskauiu przybliżonych liczb naczyń, które mogły hyr zużywane rocanie przez jedną rodzinę w tym mieście, l.iczhy te są w pewnym stopniu zbliżone do lirahy uzyskanej w Gojau. ho wynoszą od 10 do 12 naczyń rocauie 4*.

Zamykając nasze uwagi na temat czasu pojawienia się i proweniencji kola garncarskiego z krzyżakiem, techniki ślizgowo-taśmowej, pirca i niektórych innych cech garncarstwa wiejskiego z Yarkc i Gojau można stwierdzić, Że istnieją podstawy do przyjęcia przypuszczenia o dużych wpływach garncarstwa Słowian na to rzemiosło w okresie wczesnego średniowiecza.

Dążąc do wyjaśnienia powiązań garncarstwa wiejskiego w Yarkc i Gojau z garncarstwem Słowian, zdajemy sobie sprawę z oczywistego faktu posiu-dauia przez to garncarstwo bogatej wielowiekowej miejscowej tradycji. Garncarstwo to rozwijało się ua bazie miejscowych warunkowo ekonomicznych i kulturowych w miarę rozwoju stosunków społecznych. Należy się też liczyć z przyswajaniem przez to garncarstwo łych wpływów kulturowych z zewnątrz, które odpowiadały poziomowi miejscowych sił produkcyjnych i stosunków społecznych. Do inteusywnego kontaktu / kulturą Słowian w zakresie garncarstwa doszło w okresie powstawania ustroju feudalnego i wspólnego ze Słowianami przetwarzania spuścizny kulturowej po imperium rzymskim w wielu gałęziach produkcji.

Ati 3. Do bardzo interesujących zagadnień należy geneza garncarskiego rzemiosła sezonowego w Gojau i \ arkę. jako ośrodkach produkcyjnych, skupiających po kilkunastu garncarzy. Czy tego rodzaju ośrodki garncarskie, znane również / terenu Słowiańszczyzny . skrystalizowały się w okresie powstawania wiejskiego garncarskiego rzemiosła sezonowego we wczesnym średniowieczu, czy powstały później przez wypieranie z rynku słabszych produkcyjnie i rozproszonych po licznych wsiach garncarzy. Niestety nie jesteśmy w- stanie podjąć próby bliższego naświetlenia tego zagadnienia wobec braku badań w tym zakresie w stosunku do terenu interesującego nas tu bezpośrednio. Zagadnienie to mogłyby naświetlić źródła archiwalne do dziejów rzemiosł na terenie Albanii. Jeżeli chodzi o teren Słowiańszczyzny to należałoby się liczyć z powstaniem ua niej we wczesnym średniowieczu wsi — ośrodków garncarskiego rzemiosła sezonowego, z których każdy

** W. Hołubowin, Opole te trickach \-\ll. Katowice 1956, s, 115.

M W. H o 1 u k o w i c z. Garncarstwo wiejskie ...» op. cif.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
86372 S5006287 56 ZŁOIttlMtKK/ HOU KOWItY liczyc si«? a dośr wezcsuyiu roipowsiefluiieiiieiu się wy
S5006287 56 ZŁOIttlMtKK/ HOU KOWItY liczyc si«? a dośr wezcsuyiu roipowsiefluiieiiieiu się wy u jamo
gta7 Bezp. Bezp. anodowy sieciowy Odchyłki do +20% względom schematu si) prawidłowością i nie warto
IMG?56 Nerwice stanienia (chęci) i kształcić umiejętności i nawyki samodzielnego uczenia się, zdobyw
IMG475 (6) 56 (De)Konstrukcje kobiecości których orientacja seksualna nie mieści się w z góry zakład
IMGh69 (3) I :
page0453 /    -w.- ■ {/Zif wie SyScSy £y*y,Si SetS/Ze- /"Zewy, >SSi>wy a
materialylaborki4 /tónik kształtu SI, gdy D<2d, oblicza się ze wzoru: SI = (M2/Mj)x100 gdzie: M
ekspert perswazji9 56 szybkość oddechu, dobieraj odpowiednie słowa i zwroty, którym posługuje się T
2012 04 25 ;41;56 „    ----------- ^v*vv^iłw-uxvuuv/iłm,z.ujrta i msiorycznycn kształ
IMG 32 56 Ctęić i, rozdział Fili Point**    Chociaż przez cierpienie rozumie się właś
IMG?56 Nerwice stanienia (chęci) i kształcić umiejętności i nawyki samodzielnego uczenia się, zdobyw
56 DANUTA KĘPA-FIGURA, PAWEŁ NOWAK mentarz więc umówmy się, że nie było tak źle. Powrót do kulturowo
uczymy się liczyć (3) dwa Tak ta dwójka się wygina, że łabędzia przypomina. ★ Dorysuj brak

więcej podobnych podstron