52007 skanuj0006

52007 skanuj0006



,4, 42. Rio de Janeiro - dzielnice miasta


diltmic

ludni itr rlzlalnli klasy In!

'/ft, dzielnice uydzy \lii

—— granico Rio <|o liiniH

mmmm drogi

-f- lotniska &' rzeki I jeziora ,1

inlwIjfllL,

I '*"II''IU|| o mlM||ini|

_)'dllll'([

J i WMnii p ludnofcl ubogiej

9. Slumsy w Sao Paulo

NY LUDNOŚCIOWE I OSADNICZE


wljającą się strefę podmiejską dużego miasta centralnego. Bardzo wfll iidnlkiem tego procesu była tzw. dzika urbanizacja, czyli powstawanie ro/lff' s/iirńw zabudowy mieszkaniowej pozbawionej podstawowego wyposu :hnlcznego, lokalizowanej głównie w strefie podmiejskiej. Te zakładane olenia osiedla są zamieszkiwane głównie przez ludność, która do miasta prj Itoiunkowo niedawno. Dzielnice te noszą różne regionalne nazwy, np. favef rludus. Przykładem może być tutaj Lima - stolica Peru, w której w latach j isinidlo kilka barriadas zamieszkiwanych przez ok. 10% ludności miasta.^ XX w. mieszkańców barriadas przeniesiono do wybudowanych wielkim ■

»i i r i i i i (iilyż w mlojm :e zburzonych barriadas powstały nowo, w znac/nlo wlęk-!h§i | lak >r w początkach lat 90. było Ich ponad B00 I skupiały ok. 40% lud-^■fy, Slumsy znajdują się nie tylko na obrzpfp^ rnQBamią^l powstają Iw li liTonTrum. Przykładem jest Rio de Janeiro, gadzie nędzne chaty IjfijHj / ilykly, mai I falistej blachy bezpośrednio przylegają do luksusowych ■fjWiMiyc.li wzdłuż Copacabana - najsłynniejszej na świecie plaży.

■l t/unii pod Nairobi, jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie. Na MfflMi J km2 żyje tam od 700 tys. do miliona ludzi.... Kibera to tętniące życiem psin fi i prawda, nie ma tu ani centymetra asfaltu, a środkiem głównej ulicy płynie lek, Na głównej ulicy są sklepy, szkoły, kościoły i restauracje. Są też kina (DVD b/i;|vMU' bilet - pięć centów) i stacje sprzedające naftę do lamp. Do slumsów nie a/if policja, ani straż pożarna, ale to nie znaczy, że nie panuje w nich porządek.... i /budowane jest z niczego i za nic - z odpadów, dykty, blachy falistej, tektury. Bjnll a mojej przewodniczki Katherine i jej sąsiadów panuje wzorowa czystość, a na H fiited domem suszy się śnieżnobiała bielizna. W odróżnieniu od 80% mieszam kil wy Katherine ma pracę. Przez kilkanaście godzin dziennie odwiedza domy H^iiu uinfcrających na AIDS, które dziesiątkuje slums.

|H#i /yn*kl, Slumsy, miasta przeklęte, Gazeta Wyborcza, 26-27 maja 2006

megamiast osiągnęła już poziom możliwości swojego rozwoju - nie ^^Bwęhłonąć nowych mieszkańców. Dlatego podjęto szereg kroków zmie-■l lin zmiany kierunku fali migracji ludności wiejskiej. Skutecznym sposo-B^walni.inia wzrostu megamiast okazało się intensywne zagospodarowywanie ^■lANobnych w surowce mineralne. Eksploatacja złóż daje bowiem duże Hjgl /^trudnienia siły roboczej o niskich kwalifikacjach. Jest zatem atrakcyj-■iłtii wykształconej ludności wiejskiej.

synteza


1.    W krajach słabo rozwiniętych gospodarczo miasto jest miejscem nadziei na poprawę warunków życia.

2.    Największy napływ ludności wiejskiej do miast miał miejsce w latach 60. i 70. XX w.

3.    W krajach słabo rozwiniętych w krajobrazie wielkich miast znaczące miejsce zajmują slumsy.

4.    Obecnie rozwój największych miast zahamowano, przenosząc stolice do innych ośrodków i tworząc nowe miasta na obszarach eksploatacji surowców mineralnych.


Linia końcowe

(Uliwie Atlasu Świata wypisz wielomilionowe I |Mjłn>oiu* w Ameryce Łacińskiej, Azji Połud-i| I Południowo-Wschodniej i Afryce. Sprawdź Uli Statystycznym liczbę ich mieszkańców. 1 uli hr można nazwać megamiastami? ul irtwlr rys. 41. i 42. porównaj powierzchnie MW' przez slumsy z ogólną powierzchnią | lim/ wielkością dzielnic ludności zamożnej, u i||i inki wynikające z tego porównania. ktl| i (lllczego mimo fatalnych warunków życia ■H himegamiasta są w dalszym ciągu miej-llrtil/lel dla migrującej do nich ludności Nt*|

Matując mapę gospodarczą Brazylii żabi in.| w Atlasie Świata, podaj obszary, które, | /iliiniem, są obecnie terenami dynamicz-ro/Wn|u miast.

71


MIASTO MIEJSCEM NADZ




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0006 ,4, 42. Rio de Janeiro - dzielnice miasta diltmic ludni itr rlzlalnli klasy In! /ft
31875 skanuj0007 CEAN ATLANTYCK, Rys. 42. Rio de Janeiro - dzielnice miasta city ■ mlM Hm dzlelnici
skanuj0050(1) 5 In Rio de Janeiro Put the verbs in brackets in the correct form. Wstaw czasowniki w
Geologia wyklad 3 F 02 (W 04) „ Głowa Cukru " koło Rio de Janeiro Wietrzenie kuliste - często
Londynie (1977), Tokio (1980), Paryżu (1984), Rio de Janeiro (1987), Montrealu (1989), Pradze (1992)
page0156 • 148Rio — Rio de Janeiro haco od zachodu, przecina bystrym nurtem najostatniejsze jego kra
stages d £tudes k New York (1951), Rio de Janeiro (1952), Istanbul (1953) et Rangoon (1954), Ce der-
R6sum6s des confćrences faites au Sćminaire de statistique tenu k Rio de Janeiro, 1955 (Sum-maries o
CCF20110225003 4. Graffiti na całym świcie jest podobne - Rio de Janeiro, fot. E. Kubiak 5. Tag - O
Brazylii (Universidade do Estado do Rio de Janeiro) Włoch (Uniwersytet w Padwie) 1.2. UMOWY
CHOOSE RESEARCH Just completedOpen Technology TreeARCHERY9 O RIO DE JANEIROQ Kill a unit with a
#6 SEGREGACJA SPOŁMIASTO MODERNISTYCZNE Rio de Janeiro, Brazylia Widoczny podział społeczny. Biedni
DSC86 1992 - Konferencja Narodów Zjednoczonych Środowisko i rozwój (UNCED) = Szczyt Ziemi w Rio de

więcej podobnych podstron