13304 skanuj0007 (67)

13304 skanuj0007 (67)



wskazuje fakt, że gdy 57 % ojców i 64% matek było pracownikami umysłowymi, to ich ojcowie, czyli dziadkowie, przeważnie byli pracownikami fizycznymi (64%-66%), a około 78% ich matek, czyli babć, pracowało fizycznie lub nie posiadało zawodu (Ziemska, 1977).

Badania jednej wsi powiatu opolskiego wykonane w roku 1957 wykazały, że w pierwszych latach po wrojnie małżeństwa mieszane zawarte między reprezentantami ludności osiadłej i napływowej spotykały się z ujemną reakcją rodzin z obu stron, a po zawarciu w znacznym odsetku okazały się nietrwałe z powodu różnic subkulturowych (Olszewska-Ładyka, Żygulski, 1959).

Rodzina staje się więc terenem ścierania się różnego typu stylów życia i wartości wnoszonych przez małżonków z rodzin pochodzenia. Budując własny system wartości małżeństwo przyczynia się do zacierania ostrych różnic w stylu życia, ujednolicenia się wzorów zachowań i norm, tworzenia nowych wartości, co dokonuje się w procesie przystosowania do małżeństwa. Jednakże różnice bardzo skrajne mogą prowadzić do osłabienia spójności małżeństwa, a nawet do jego rozbicia. Wiele zależy wówczas od postawy danego współmałżonka wobec indywidualnych wartości drugiego małżonka.

Podstawowy element przemian w rodzinie współczesnej to zmiany ról i pozycji członków rodziny, wiążące się z przechodzeniem od semipatriarcha-lizmu do egalitaryzmu i partnerstwa w stosunkach miedzy małżonkami oraz rodzicami i dziećmi. Na przemiany ról i pozycji w rodzinie wpłynęła przede wszystkim pozycja kobiety w społeczeństwie, jaką zdobyła dzięki wykształceniu i pracy zawodowej.

Praca kobiet sprzyja demokratyzacji stosunków w rodzinie, egalitaryzmowi i partnerstwu między małżonkami w układzie pozycji i ról w rodzinie. Pozycje małżonków stają się równorzędne, a zadania bywają wykonywane zamiennie— tak że do repertuaru ról w mniejszym stopniu wchodzą zadania wyłącznie przynależące do męża lub żony, do matki lub ojca. Małżonkowie z pewną dozą swobody mogą to zadanie dzielić między siebie w zależności od własnego uznania czy od zaistniałych okoliczności.

Spostrzegamy też, że w coraz większym stopniu występuje partnerstwo między rodzicami w sprawach wychowania. Ojcowie, szczególnie młodzi, coraz częściej zajmują się dzieckiem i zamiennie z matką wykonują czynności opiekuńcze i wychowawcze. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi. Około 75% ojców, mających dzieci w żłobkach, na zmianę z żoną opiekuje się dzieckiem i wykonuje czynności związane z prowadzeniem domu. Obserwuje się dwa typy sytuacji: albo ojciec zajmuje się dzieckiem, a matka wykonuje czynności domowe, względnie zakupy, albo też na zmianę opiekują się dzieckiem i jego pielęgnacją oraz dzielą się różnymi domowymi pracami, które są do wykonania. Nie prowadzono dotąd badań, które wykazałyby, czy wymienione typy sytuacji utrzymują się w rodzinach mających małe dzieci wychowywane bez udziału żłobka oraz w rodzinach mających dzieci starsze. Należy jednak sądzić, że udział ojców w wychowaniu dziecka jest obecnie znaczny, przy-

248


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0007 (67) wskazuje fakt, że gdy 57 % ojców i 64% matek było pracownikami umysłowymi, to ich oj
DSC07117 (3) wskazuje fakt, że gdy 57% ojców i 64% matek było pracownikami umysłowymi, to ich ojcowi
67 (133) szesz, że gdy w Warszawie poszło, to będą pieniądze, mylisz się zupełnie. Należy mi się jes
Problemem dla zachodu byt fakt, że niewiele wiedziano o rebeliantach, kim tak naprawdę są. Libia to
Ze względu na fakt, że radiostacje seryjne były cięższe od prototypów i bardziej awaryjne to nie zdo
skanuj0004 (92) wystarczającą gwarancją, że czyjeś życie będzie chronione. Nie było szacunku dla życ
DSCN7930 60 I mimo że produktywność jednorocznych bobrów jest niska (mierzona wielkością miotu), to
skanuj0014 [Oryginalna Rozdzielczość] c.    wskazuje korelacje ze zmianami pochłanian
skanuj0032 (131) 64 Metody nauczania i wychowania fakt, że uwzględniają one w swoim przebiegu właści

więcej podobnych podstron