56903 skanowanie0010 (17)

56903 skanowanie0010 (17)



286 GERARD GENETTE

którzy śpiewali nie naśladując, nie może być wykorzystany przeciw poetom naśladującym.

Uczucia wyrażane przez poetów są więc, przynajmniej w części, uczuciami udawanymi za pomocą sztuki i ta część ważna jest dla całości, ponieważ dowodzi, że możliwe jest wyrażanie fikcyjnych uczuć, jak o tym zawsze świadczyła praktyka- dramatu czy epopei:

Tak dłuto. Jak długo posuwa się akcja, poezja Jest epicka lub dramatyczna; gdy tylko się zatrzyma i maluje Jedynie sytuację duszy przeżywającej czyste uczucie, staje sic sama w sobie U oczna: trzeba jej tylko dać odpowiednią formę, aby stała się śpiewem. Monologi Fołyeucte’*, Kamili, Szimeny są utworami lirycznymi; a skoro tak. to dlaczego uczucie, które podlega naśladowaniu w dramacie, nic podlegałoby mu w odzie? Dlaczegóż naśladowano by namiętność na scenie, n nlo można by tego zrobić w pieśni? Nie ma więc wyjątków. Wszyscy pooci moją ten sam cel, którym Jest naśladowanie natury, i tę samą metodę naśladowania.

Poezja liryczna jest więc też naśladowaniem: naśladuje uczucia.

Mogłaby być traktowana Jako osobny gatunek, nic szkodząc zasadzie, do której Inne się sprowadzają. Ale nie ma potrzeby rozdzielania Ich: wchodzi ona w sposób naturalny, a nawet konieczny, w obręb naśladowania, z Jedną tylko różnicą, która ją charakteryzuje i wyodrębnia: jest nią jej szczogólny przedmiot. Głównym przedmiotom Jnnyćh gatunków w poezji są działania; poezja liryczna jest całkowicie poświęcona uczuciom: to* Jest jej materia i Istotny przedmiot

Oto jak poezja liryczna została włączona w poetykę klasyczną. Ale jak można było zauważyć, ta integracja nie obyła się bez dwu wyraźnych zniekształceń z jednej i drugiej strony: z jednej strony trzeba było przejść, nic o tym nie mówiąc, od zwykłej możliwości fikcyjnego wyrazu do istotnej fikcyjności wyrażanych uczuć, sprowadzić cały poemat liryczny do uspokajającego modelu monologu tragicznego, aby wprowadzić w samo serce każdej twórczości lirycznej ten ekran fikcji, bez którego nie można byłoby zastosować doń pojęcia naśladowania; z drugiej strony trzeba było, jak to już czynił Cascales, przejść od ortodoksyjnego terminu „naśladowanie działań" do terminu szerszego: po prostu naśladowanie. Jak to mówi również sam Batteux, „w poezji epickiej i dramatycznej naśladuje się działania i obyczaje; w lirycznej opiewa się uczucia lub namiętności naśladowane" *•. Brak symetrii jest oczywisty, ą z nim podstępna zdrada Arystotelesa. Pewne dodatkowe zabezpieczenie od tej strony będzie zatem konieczne i ku niemu zmierza wspomniany już dodatek do rozdziału 2e ta doktryna zgodna jest z doktryną Arystotelesa. Zasada działania jest prosta i Już ją znamy: polega na wyprowadzeniu z dość marginesowej uwagi stylistycznej tTÓj-

“ Rozdz. Sur la poćsio lyrląue. Przejście (ponad milczeniom klasycyzmu) od concepto Cascalesa do uczuć Batteux jest świetną miarą dystansu między barokowym intelektuallzmem a proromantycznym sentymentalizmem.

elementowego podziału rodzajów poetyckich na dytyramb, epopeję,, dramat, co sprowadza Arystotelesa do platońskiego punktu wyjścia, potem do zinterpretowania dytyrambu jako przykładu gatunku lirycznego, co pozwala przypisać Poetyce tę triadę liryka—epopeja — drama t, o której ani Platon, ani Arystoteles nigdy nie myśleli. Ale tneba natychmiast dodać, że to zniekształcenie genologiczne nie jest argumentem na płaszczyźnie modalnej: przypomnijmy, "że wyjściowa definicja czystego trybu narracyjnego mówiła, ii poeta jest tu jedynym podmiotem wypowiadania, .zachowującym monopol na wypowiedzi i nie odstępującym go żadnej ze swych postaci. Właśnie tak dzieje się w zasadzie również w poemacie lirycznym, z tą Jedynie różnicą, te wspomniana wypowiedź nie jest właściwie narracyjna. Jeśli pominąć tę klauzulę, aby zdefiniować trzy tryby Platońskie jedynie w terminologii wypowiadania, to otrzymamy następujący potrójny podział:

wypowiadanie

wypowiadanie

wypowiadanie

zastrzeżone

wymienne

zastrzeżone

dla poety

dla postaci

Pierwsza sytuacja w ten sposób określona może być równie dobrze* czysto narracyjna, jak czysto „ekspresywna", albo mieszająca w dowolnej proporcji te dwie funkcje. Wobec Już stwierdzonego braku prawdziwego, czysto narracyjnego rodzaju, jest ona szczególnie odpowiednia do* przyjęcia każdej odmiany rodzajowej o dominującej, szczerej lub nieszczerej, ekspresji myśli lub uczuć: negatywny worek (wszystko, co nie Jest ani narracyjne, ani dramatyczne) *, któremu określenie „liryczny" przyda niezależności i prestiżu4l.

u F u b i n i (op. cit.) cytuje to rewelacyjne zdanie z włoskiej adaptacji Lcclurcr on Rhetoric and Belles Lattrts Blaira (1783; Compendiate dal P. Soavo, Parma 1838, s. 211): „Powszechnie wyróżnia się trzy rodzaje poezji: epiką, dramat i liryko; tn ostatnia obejmuje wszystko, co nla należy do dwu poprzednich”. Wyjąwszy możliwość pomyłki, tej redukcji nlgdzlo nto ma u samego Blaira, który trzymając nią bliżej ortodoksji klasyczno), wyróżniał poezją dramatyczną, epicką, liryczną, pastoralną, dydaktyczną, opisową L hebrajską.

« Słusznie można przeciwstawić się takiemu „przystosowaniu", mówiąc, te ta modalna definicja liryki nie może stosować się do mooologów zwanych ..lirycznymi" w teatrze, w stylu Stanc Rodryga, na których tak Batteuz zależy z wiadomego powodu, a w których podmiotem wypowiadania nie jest poeta. Dlatego trzeba przypomnieć, że nie jest to dziełem Battcwc. który wenie nie troszczy się o tryby, podobnie zresztą jak jego romantyczni następcy. Ten (trani)historyczny kompromis. dotąd „pełzając?-, ujawnił się dopiero w w. XX, gdy sytuacja wypowiadania wróciła na scenę z przyczyn ogólniejszych, niż wiadomo. Tymczasem sal delikatny przypadek „monologu lirycznego" przeszedł na drugi plan. Oczywiście pozostaje on nietknięty I dowodzi co najmniej, że definicja modalna i genologiczna nie zawsze


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanowanie0010 (17) 286 GERARD GENETTE którzy śpiewali nie naśladując, nie może być wykorzystany prz
20 Wiadomości Polonijne Kwiecień 2009 ...ze str. 17 jak i nasz WIELKI Stalin. I nigdy nie może
30577 skanowanie0005 (25) 276 GERARD GENETTK cyjności wyższej epopeja; drama ty czności niższej odpo
img009 (59) 17 Międzynarodowa ochrona praw człowieka. Zarys ubogie kraje, a interwencja może być pre
skanowanie0142 Tanie,Ten kapelusz może być wykorzystany też do przedstawienia. Można też zrobić same
6 17. Urlopy, ust. 2.: Urlopów udziela dziekan na wniosek studenta. Urlop nie może być udzielony na
ODRA Nr. 6-7 (17-18) Strona 9 Stefan PapceTrudne zagadnienie Nie chcemy być Ślązakami W styczniowym
58544 Obrazt6 286 Rozdział V
11476 skanowanie0091 (4) 14 dobro niedostępne — nie ma sensu dla ludzkich działań. Nie może być „sam
Obrazt6 286 Rozdział V
img119 2011-05-17 Chory leżący w pozycji przeprostu nie może być obracany na boki musi leżeć ni
Nowe skanowanie 20080122064027 000000006 tif 3. Obwód elektryczny nierozgałęziony nicznej, energia c
Nowe skanowanie 20080122081110 00000001F 4. Obwód elektryczny rozgałęziony prądu stałego Metoda oczk
PPB e98 09 17 2 3 12.    Jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
img009 (59) 17 Międzynarodowa ochrona praw człowieka. Zarys ubogie kraje, a interwencja może być pre
62139 img009 (59) 17 Międzynarodowa ochrona praw człowieka. Zarys ubogie kraje, a interwencja może b

więcej podobnych podstron