skanuj0008 (399)

skanuj0008 (399)



Tab. 3.5

Cztery typy systemów kształcenia niepełnosprawnych

Typ segregacyjny

Typ wspólnego nurtu

Szeroki zakres specjalnego kształcenia, realizowanego w placówkach segregacyjnych. Brak administracyjnych ograniczeń w dostępie do specjalnej pomocy.

Szeroki zakres specjalnego kształcenia, realizowanego w placówkach niesegregacyjnych. Brak administracyjnych ograniczeń w dostępie do specjalnej pomocy.

Typ asymilacyjny

Typ inkluzyjny

Niewielki zakres specjalnego kształcenia, realizowanego w placówkach segregacyjnych. Administracyjne ograniczenia w dostępie do specjalnej pomocy.

Niewielki zakres specjalnego kształcenia, realizowanego w placówkach niesegregacyjnych. Administracyjne ograniczenia w dostępie do specjalnej pomocy.

uczniom niepełnosprawnym. Legitymizacji temu rozwiązaniu dostarcza tradycyjna teza pedagogiki specjalnej głosząca, że specyficzne potrzeby edukacyjne niepełnosprawnych mogą być właściwie zaspokajane jedynie w grupach homogenicznych ze względu na charakter przejawianych przez nich uszkodzeń. W takich bowiem warunkach można w pełni stosować rozwiązania metodyczne ortodydaktyki, które różnią się zasadniczo od sposobów nauczania stosowanych w szkole ogólnodostępnej.

Ponadto podkreśla się, że warunki uczenia się w placówkach segrega-cyjnych są korzystniejsze ze względu na zmniejszoną liczebność klas, specjalistyczne wykształcenie personelu oraz nagromadzenie specjalnych środków dydaktycznych i rehabilitacyjnych. Ten tradycyjny, by nie powiedzieć konserwatywny model specjalnej edukacji nie tylko odrzuca teoretyczny i praktyczny dorobek integracyjnej pedagogiki, ale także nie liczy się z przemianami, które zachodzą w warunkach socjalizacyjnych doby współczesnej.

Nie uwzględnia ona zatem, że wspólna, jednolita szkoła trwa coraz dłużej, aspiracje edukacyjne obywateli rosną, a także zwiększają się wymagania szkolne, co musi prowadzić do poszerzania się tego, co H. Bach nazywa zaburzeniami i zagrożeniami, które będą się przekształcać w niepełnosprawności, jeśli szkoła nie wytworzy skutecznych mechanizmów przeciwdziałania temu procesowi.

System w pełni segregacyjny nie jest zatem wierną kopią tradycyjnego 172 modelu edukacji specjalnej, lecz jego postacią zdeformowaną, wypaczoną.

«

4.4. Typy systemów kształcenia niepełnosprawnych

Wykorzystując stale tylko jeden wzór radzenia sobie z zakłóceniami, nn-wrfosi on żadnego jakościowego postępu do specjalnej pedagogii. Przyjęte, raczej implicite, w systemach w pełni segregacyjnych założenie, że spe cjalna pomoc nie niesie negatywnych następstw dla korzystających z nic uczniów, jest sprzeczne z zasadą normalizacji.

4.4.2. Typ wspólnego nurtu

Spośród funkcjonujących w języku pedagogiki specjalnej pojęć, najtrafniej szym określeniem dla systemu drugiego typu jest wspólny nurt. Kszial cenie we wspólnym nurcie dowodzi, że istnieje alternatywa dla nauczani.; niepełnosprawnych w placówkach specjalnych. Uczniowie ci mogą bowiem pobierać naukę w szkole ogólnodostępnej, a zatem w jednolitych systemowo formach instytucjonalnych. Nie znaczy to jednak, że w procesie ich kształcenia wykorzystuje się wyłącznie, a nawet przede wszystkim, treści programowe i metody pracy, stosowane wobec większości uczniów, i przez to uchodzące za normalne.

W modelu tym głównym sposobem radzenia sobie przez system szkolny z zakłóceniami pozostaje kształcenie specjalne. Stąd też, nawet niewielkie zakłócenia traktowane są jak niepełnosprawności, z pełnymi tego konsekwencjami. Bardzo wielu uczniów posiada specjalny status, który tworzą orzeczenia o niepełnosprawności oraz indywidualne programy kształcenia. Ponadto uczniowie ci pozostają pod opieką specjalnych pedagogów przez większość czasu spędzanego w szkole. Sięga się do szerokiego repertuaru znanych form organizacji kształcenia, z wyłączeniem tradycyjnych klas i szkół specjalnych, ale i klas normalnych. Wiele spośród tych form silnie odróżnia proces kształcenia niepełnosprawnych od normalnej praktyki, nadając mu specjalne cele, treści, formy aktywności, a nawet odrębną przestrzeń fizyczną poza klasą szkolną.

Integracja we wspólnym nurcie nie osiąga zatem z reguły poziomu pedagogicznego, a co najwyżej instytucjonalny. Proces kształcenia uczniów niepełnosprawnych biegnie równolegle do dominujących form pracy szkoły i stanowi odrębną, marginalną ścieżkę. Za Robertem Bogdanem (11)97. s. 151) można by powiedzieć, że „programy te są w pewnym sensie dodatkiem do systemu, rzadko stanowiąc jego integralną część”. Stąd też metafora „wspólny nurt” nie powinna być w żadnym wypadku utożsamiana z „głównym nurtem”.

Intelektualnym nadużyciem byłaby oczywiście teza, że pod względem jakościowym edukacja niepełnosprawnych we wspólnym nurcie nie różni 1


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
86 (178) < Tak. 15 Cztery typy systemów kształcenia niepełnosprawnych Typ sagragacyjny Szeroki za
systemu kształcenia niepełnosprawnych straciła rację bytu. Z kolei obrońcy tradycyjnych rozwiązań w
8 (1686) Ilościowe klasyfikacje i typologie systemów kształcenia niepełnosprawnych Wraz z przycichni
Typy systemów satelitarnych■ Ze względu na kształt i średnicę orbity znanesą aktualnie cztery typy o
81898 skanuj0003 (505) Teoretycznym źródłem wyboru kryteriów oceny jakości systemów kształcenia osób
skanuj0007 (418) Z kolei system kształcenia specjalnego próbuje realizować zasadę integracji, która
3 (106) 3. System produkcyjny składa się z 4-ecbmaszyn (Mi, M2, M3, M4) i produkuje cztery typy częś
14988 skanuj0386 (2) 402 PHP i MySQL dla każdego Listing 15.2. Funkcja identyfikująca typy systemów
49399 skanuj0007 (418) Z kolei system kształcenia specjalnego próbuje realizować zasadę integracji,

więcej podobnych podstron