64117 skanuj0009 (175)

64117 skanuj0009 (175)



Regionizac/a przyrodniczo-leśna

16

glebach glejowych, glejowo-bielicowych, murszowatych i czarnych ziemiach. Siedliska wyżynne to głównie siedliska lasowe, często wytworzone z lessów lub utworów triasowych. Dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zwyczajna. Zajmuje ona jako gatunek panujący ponad 74%. Występuje głównie w dzielnicach równinnych, a w Dzielnicy Równiny Opolskiej dominuje na ponad 88% powierzchni. Świerk pospolity w całej krainie jest reprezentowany w zaledwie 4,8%, ale na terenach podgórskich i górskich, w Dzielnicy Przedgórza Sudeckiego i Płaskowyżu Głubczyc-kiego, panuje na ponad 27% powierzchni. Dąb szypułkowy i bezszypułkowy tworzą drzewostany na ponad 10% powierzchni. Brzoza brodawkowata i omszona występują głównie jako domieszki, ale na prawie 7% powierzchni są gatunkami głównymi lub współpanującymi. Największy udział drzewostanów brzozowych, prawie 11%, występuje na terenie Dzielnicy Kędzierzyńsko-Rybnickiej. Olsza czarna tworzy drzewostany na powierzchni nieco ponad 3%, a jej udział jest adekwatny do udziału siedlisk łęgowych. Buk zwyczajny występuje głównie na lessowych siedliskach podgórskich, a jego udział jako gatunku panującego to zaledwie nieco ponad 1%. Jodła pospolita jako gatunek panujący występuje rzadko, natomiast można ją spotkać jako domieszkę w drzewostanach z dębem i bukiem.

Ponadto jako domieszki można zaobserwować praktycznie wszystkie gatunki lasotwórcze. Odnotować również należy udział w drzewostanach, jako domieszek, czereśni ptasiej oraz lipy szerokolistnej.

Kraina Małopolska (VI)

Od północy graniczy z Krainą Mazowiecko-Podlaską, od zachodu z Krainą Śląską i na małym odcinku z Krainą Wielkopolsko-Pomorską, od południa z Krainą Karpacką, a wschodnią granicę stanowi granica państwa. Kraina Małopolska jest podzielona na 11 dzielnic (najwięcej) oraz 25 mezore-gionów. Klimat ma charakter kontynentalny, lecz na obszarze l uimy występuje znaczne zróżnicowanie elementów klimaty-, nycli Średnia roczna suma opadów wynosi 503 -648 mm.

hu Ima temperatura powietrza waha się od 7,7 do 8,6°C. u i , ha terenu jest niezwykle zróżnicowana. Północno-zachodni. i i zachodnia część krainy to równiny, pradolina Wisły oraz

11.,    hm Sandomierska doliny, północno-wschodnia i wschodnia , to teren wyżyny lessowej, a południowo-zachodnia wyżyny na skałach węglanowych. Roztocze środkowe i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska mają krajobraz (i.idgórski (wywyższenia terenu dochodzą do 500 m n.p.m.). i .my Świętokrzyskie należą do gór niskich (Łysica 612 m n 11 ni) Lesistość krainy jest mała, wynosi 24,2%, a ponadto

.t nierównomierna. Obok dużych obszarów leśnych (Puszcza viytokr/yska, Puszcza Solska, Lasy Roztocza, tereny Wyżyny u hmlniolubelskiej i Łódzko-Opoczyńskiej) są tereny o małej in-iif»tości. Siedliska borów świeżych zajmują ponad 43% ,Miwimzchni, najwięcej w Dzielnicy Łódzko-Opoczyńskiej n ,,) Siedliska te są związane z glebami bielicowymi uiznwymi wytworzonymi z piasków i żwirów sandrowych, iiiiillinkn lasów świeżych zajmują nieco ponad 25% i i.wmi/chni, ale w Dzielnicy Wyżyny Zachodniolubelskiej . /f. ... a w Dzielnicy Roztocza ponad 65%. Są to głównie ii. i >V | iłowe i brunatne wytworzone przede wszystkim z lessów, . tiiK/n / margli kredowych. Siedliska wilgotne stanowią nieco .......ul 10'o. a siedliska terenów wyżynnych 8,4%. Głównie są

1..    nm<niska lasowe. Siedliska terenów górskich występują na i wim/chni 2,6% i tylko w Dzielnicy Gór Świętokrzyskich.

uh iii Małopolska znajduje się w naturalnym zasięgu buka,

• ■ i |odly. Najczęściej występującym gatunkiem jest i.-lnnk sosna zwyczajna, której udział jako gatunku iiiii|(|( ligo wynosi 77,8%, czyli jest większy niż udział im ilifik borowych. Występuje więc jako gatunek współ-i hm,m, y również na siedliskach LMśw, głównie z jodłą '•1111111 Sosna ma największy udział w Dzielnicy Łódzko-•'i-m/yńskiej (87,1%) oraz Wożnicko-Wieluńskiej (88,6%). iMilln pospolita występuje na całym obszarze krainy, ale jej i ii |nko gatunku dominującego wynosi zaledwie 3,2%, •i " i ..y jest w Dzielnicy Gór Świętokrzyskich (18,7%).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0007 (200) Regionizacja przyrodniczo-leśna 12 żyznych siedlisk występują na terenie Puszczy Bi
skanuj0008 (196) Regionizacja przyrodniczo-leśna Regionizacja przyrodniczo-leśna 14 zasięgiem występ
skanuj0010 (170) Regionizacja przyrodniczo-leśna Zajmuje głównie siedliska lasowe LMwyż i Lwyż. Buk
skanuj0011 (151) 20 Regionizacja przyrodniczo-leśna 0    odmiennej budowie: Karpaty w
27937 skanuj0006 (220) Regtonizacja przyrodniczo-leśna W regionizacji przyrodniczo-leśnej Polski wyo
skanuj0138 (3) Jednostki regionizacji przyrodniczo-leśnej Polski (załącznik do mapy) VIII. Kraina Ka
77460 skanuj0139 (3) MAPA REGIONIZACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ 9-wit« Pd»l4 7>m:« nadlrtnctw- wg slar
31668 skanuj0135 (3) Jednostki regionizacji przyrodniczo--leśnej Polski (załącznik do mapy) I. Krain
15347 skanuj0137 (3) Jednostki regionizacji przyrodniczo-leśnej Polski (załącznik do mapy) 2.  

więcej podobnych podstron