skanuj0009 (293)

skanuj0009 (293)



116 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarsła

się też ciężką krwotoczną postać odry. Nąjcięższym powikłaniem jest osin ; zapalenie mózgu i rdzenia. Występuje z częstością 1:1000 przypadków odry.] Śmiertelność w odrowym zapaleniu mózgu waha się od 10% do 30%. U około 40% pozostają trwałe następstwa neurologiczne.

Profilaktyka

Najlepszym sposobem zapobiegania odrze i jej następstwom są szczepienia ochronne. W Polsce szczepi się obecnie dzieci w 13.-14. miesiącu życia i 10. roku życia szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. -3 Dzięki szczepieniom udało się zmienić sytuację epidemiologiczną tej groźna choroby. W ciągu ostatnich 10 lat zachorowalność na odrę bardzo spadła, n

7.2.3 Ospa wietrzna, półpasiec

Obie choroby wywołane są przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV M Varicella Zoster Virus) należący do Herpesviridae. Zakażenie pierwotne VZV manifestuje się ospą wietrzną. Reaktywacja VZV ujawnia się kliniczne jak» półpasiec.

Ospa wietrzna (Varicella)

Jest ostrą chorobą zakaźną przebiegającą z wysypką pęcherzykową. Epidemiologia

Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na ospę wietrzną lub półpasiec. Ospa wietrzna jest jedn% z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. W kontaktach bezpośredn^B zakaża się około 90% osób wrażliwych na zakażenie. Noworodki i niemowlęta nie są chronione przez przeciwciała matczyne. Ospa wietrzna występuje endemicznie na całym świecie. Około 90% zakażeń występuje u dzieci poniży 15. roku życia. W Polsce rejestruje się rocznie około 150-200 000 zachorował Okres wylęgania wynosi 10-21 dni (najczęściej 14-17 dni). Zaraźliwość zaczyna się 24-48 godzin przed wystąpieniem wykwitów ospy wietrznej i trwa a przyschnięcia wykwitów - zwykle około 4-7 dni.

Patofizjologia

Wirus wnika do ustroju przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych, a zakażenie szerzy się drogą krwionośną. Powoduje to pojawienie się charakterystycznej wysypki na skórze i błonach śluzowych. Rzadko dochodzi do wewnątrznarządowego rozsiewu VZV do płuc, wątroby, mózgu.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0013 (224) 126 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarsŁ JObjawy, czyli jak rozpoznać B
skanuj0015 (209) 128 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgnia Rycina 7.9. Mononukleoza zakaźna

więcej podobnych podstron