58776 skanuj0026 (2)

58776 skanuj0026 (2)



8. Zawodnik, który grał dwie rundy wcześniej z zawodnikiem o większej (mniejszej) liczbie punktów nie powinien być ponownie skojarzony z zawodnikiem o większej (mniejszej) liczbie punktów.

Podane zasady od 1 do 4 są bezwarunkowo stosowane, natomiast pozostałe od 5 do 8 są uszeregowane według ważności i stosuje się je wtedy, gdy nie są sprzeczne z zasadami ważniejszymi.

W turniejach szachowych rozgrywanych tym systemem często bierze udział kilkuset zawodników o różnym poziomie gry, którzy mają szansę rywalizować z wyżej notowanymi uczestnikami. Jeśli odniosą z nimi zwycięstwo mogą dość szybko awansować w hierarchii. Dość istotny, przemawiający za systemem szwajcarskim, jest fakt nieeliminowania uczestnika z gry po jednym słabszym występie. Takich atutów nie posiada system kołowy, w którym pozostaje liczyć na słabszy występ. W systemie pucharowym już pierwsza przegrana eliminuje zawodnika (zespół) z gry.

Jedną ze negatywnych cech systemu szwajcarskiego jest wpływ czynnika losowego. Jednak jego wpływ na losy rywalizacji jest kompensowany ustaleniem początkowej kolejności zawodników według siły gry (zazwyczaj na podstawie rankingu). System szwajcarski nie jest do końca obiektywnym sposobem rywalizacji. Przy założeniu, że zawodnik początkowo przegrywa swoje pojedynki, w kolejnych spotyka się ze słabszymi i może w dość istotny sposób poprawić liczbę zdobytych punktów. Z drugiej strony zawodnik, który dobrze grał z silniejszymi przeciwnikami, a w końcowych rundach zdobył mało punktów, może zostać sklasyfikowany niżej niż omawiany wcześniej. Decydujące znaczenie ostatniej rundy stanowi o specyficznej atrakcyjności systemu szwajcarskiego.

Należy pamiętać, że podejmując się organizacji zawodów o charakterze sportowym czy rekreacyjnym, w których prowadzona jest klasyfikacja, należy zadbać o to, aby liczba odbytych meczów, gier, pojedynków itp. dała szansę w sposób obiektywny wyłonić zwycięzcę. Ograniczyć trzeba wpływ czynnika losowego, zwracając jednocześnie uwagę, aby nie przedłużać zawodów (rywalizacji) bez uzasadnienia.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0026 (2) 8. Zawodnik, który grał dwie rundy wcześniej z zawodnikiem o większej (mniejszej) lic
skanuj0039 była mnie kochać". „Moje dzieci nic powinny były umrzeć". „l lolokaust nie powi
17841 skanuj0025 (21) Romb Czworokąt, który ma dwie pary boków równoległych jednakowej długości.&nbs
skanuj0018 (181) tego dążenia, dokonywane przez wczesną awangardę, zasługują na względy nie tylko dl
skanuj0044 (69) 96 słuchuje z taśmy prowadzone wcześniej rozmowy. Stopniowo odsłania się przed widza
skanuj0056a — proces, który można określić mianem subiektywizacji działania wiary. Istotę tego proce
skanuj0006 tekstem, który można czytać niezależnie, każdy jej rozdział zwią zany jest z odpowiadając
skanuj0006 (167) spożywczego I kupował dwie bulki i butelkę kefiru. Potem nastawiał w domu czajnik n
skanuj0025 (47) 134 6. Zagospodarowanie turystyczne gają wczesnego średniowiecza i z czasem przybrał
skanuj0008 5 Wózki Który wózek różni się od pozostałych? Rozwii
skanuj0025 2 Żaglowiec Który żaglowiec się od pozostałych? Rozwiązanie str. 127Cienie Który cień dok
skanuj0036 2 Cienie Który cień dokładnie odpowiada budowli? Rozwiązanie str. 129Labirynt klónjdy rob

więcej podobnych podstron