skanuj0028 (40)

skanuj0028 (40)



128 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej

wania osób uprawiających wildlife tourism są duże ssaki oraz ptaki (nieco rzadziej gady50 i piazy), ale w ostatnich latach coraz większego znaczenia nabiera turystyka polegająca na odwiedzaniu miejsc występowania ryb i fauny morskiej, jak również motyli (rzadziej innych owadów).

Według raportu opublikowanego przez organizację The Ecotourism Society w końcu lat 90. XX w. 40-60% turystów na świecie uprawiało turystykę ekologiczną (nazywaną w tym dokumencie ecotourism), a od 20% do 40% spośród nich było tzw. wildlife-related tourists51, czyli turystami zainteresowanymi „dziką przyrodą”. Autorzy wspomnianego raportu definiowali tę kategorię turystów jako uczestników ruchu turystycznego odwiedzających dane miejsce w celu obserwowania dzikich zwierząt (fot. 19 na wkładce), natomiast nature-tourists to ich zdaniem turyści pragnący doświadczyć piękna przyrody w nieco Szerszym kontekście. P. Reynolds i D. Braithwaite [2001] wprowadzają jeszcze określenie wildlife-based tourism, które definiują jako typ turystyki leżący pomiędzy nature-based touńsm, ekoturystyką, turystyką na obszarach wiejskich, turystyką związaną z korzystania z zasobów przyrodniczych oraz turystyką polegającą na interesowaniu się przez turystów życiem zwierząt w ich naturalnym środowisku.

S.R. Kellert [1985], zajmujący się wildlife tourism, wyróżnia kilka podstawowych powodów, które leżą u podstaw zainteresowania przez turystów światem zwierząt. Wymienia on podejście: (a) naturalistyczne, (b) ekologiczne, (c) humanistyczne, (d) moralne, (e) naukowe, (f) estetyczne, (g) utylitarne, (i) dominujące i (j) negatywne. Oczywiście ci sami ludzie w różnych warunkach mogą kierować się różnymi motywami. Aby obecność zwierząt mogła przyciągnąć odpowiednio dużą liczbę turystów, muszą być spełnione następujące warunki: zwierzęta powinny być łatwe do obserwowania, powinny pozwalać ludziom na zbliżenie się do siebie, powinny być przewidywalne w zachowaniu, powinny być rzadko spotykane i - w miarę możliwości - powinny być aktywne w ciągu dnia. Aczkolwiek ten ostatni warunek nie musi być koniecznie spełnio-ny, gdyż pewne nocne gatunki obserwuje się przez noktowizory i nie jest to obecnie spostrzegane jako utrudnienie - przeciwnie stanowi dodatkową atrakcję. Siedliska, w których żyją zwierzęta, powinny być natomiast raczej otwarte, aby mogły zapewnić turystom dobrą widoczność dużej liczby gatunków i osobników. Na terenach odwiedzanych przez turystów powinny znajdować się miejsca skupiające zwierzęta (np. wodopoje), a także kryjówki, skąd turyści mogliby prowadzić obserwacje. Tereny te powinny również umożliwiać turystom poruszanie się transportem samochodowym lub łodziami [Reynolds, Braithwaite 2001].

Turystyka ekologiczna ma to do siebie, iż może być uprawiana przez różne kategorie turystów. Pasje związane z poznawaniem przyrody ożywionej (podobnie, jak i nie-

50    Są oczywiście liczne wyjątki, jak wyspy Galapagos (Ekwador), niektóre odcinki wybrzeży Morza Karaibskiego (np. park narodowy Tortuguero w Kostaryce) i Zatoki Meksykańskiej, Morza Śródziemnego (np. południowe wybrzeże wyspy Zśkinthos w Grecji), które są odwiedzane przez turystów przede wszystkim ze względu na liczne kolonie żółwi morskich. Podobnie jest na wyspie Komodo w Indonezji, która jest odwiedzana głównie z powodu żyjących na niej waranów.

51    The Ecotourism Society [1998].


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0028 (40) 128 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej wania osób uprawiających wildlif
skanuj0019 (73) 96 4, Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej ką zrównoważoną. Jak pisze Z. Kra
skanuj0026 (45) 126 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej4.3. Turystyka ekologiczna (ekotu
skanuj0005 (214) 82 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej na środowisko decyduje nie tylko
skanuj0013 (105) 90 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej przeciętne zużycie wody przez tu
skanuj0017 (78) 94 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej które formy turystyki zawierające
skanuj0021 (55) 98 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonejfragmenty litosfery, które niosą c
skanuj0033 (27) 156 4. Przyrodnicze aspekty turystyki zrównoważonej4.3.3.2. Województwo podlaskie Re

więcej podobnych podstron