skanuj0036 (11)

skanuj0036 (11)



i it-U* |»iir|cnia, w wyniku interferencji dwóch prądów średniej częstotliwości, 1.1. ii.|» \-« w dwóch niezależnych obwodach zabiegowych. Prądy średniej . iniliwo .i i obejmują zakres od 3500 do 10000 Hz. Częstotliwości w obu ..bw.nl.i. h nieznacznie różnią się od siebie. Średnia wartość częstotliwości |imw ,i mu t | w obu obwodach nosi nazwę częstotliwości nośnej. Na skutek mik lad.ima się fal o niewielkiej różnicy częstotliwości, w ciele pacjenta docho-.1 i du powstania bodźca terapeutycznego, obejmującego zakres małej częstotliwo.ci Pi/oz wielu producentów aparatów do fizykoterapii, mała terapeu-i\i na częstotliwość określana jest także jako AMF.

A’u NS Przebieg prądu impulsowego średniej częstotliwości zmodulowanego ir nudą, terapeutyczną częstotliwość.

/ \S\I)V DOBORU PARAMETRÓW DO ZABIEGU I. ( /ystotliwość.

Wybór częstotliwości związany jest z zamierzonym działaniem terapeutycznym.

('zęstotli \ i •ość nośna

W większości starszych aparatów do fizykoterapii, częstotliwość nośna (średnia) waha się w granicach 4000 Hz, a fizjoterapeuta nie ma możliwości zmiany tego zakresu. W aparatach nowej generacji częstotliwość nośną można regulować w zakresie od 3500 do 10000 ł łz. Im jest ona wyższa, tym jest lepiej znoszona przez pacjenta.

('zęstoiliwaść terapeutyczna AMF

Częstotliwość mała, terapeutyczna, obejmuje zakres od 0 do 100 Hz. W niektórych aparatach częstotliwość terapeutyczna obejmuje szerszy zakres i) nd Odo 200 Hz. Częstotliwość terapeutyczną dzieli się na: stałą, powstającą w statycznym polu interferencyjnym zmienną, powstającą w dynamicznym polu interferencyjnym.

Działanie terapeutyczne częstotliwości stałych (10,20,30,40,50,60,70,80, 90,100 Hz):

10,20Hz -powodują pobudzenie włókien nerwowych układu motorycz-nego. Stosowane są do wywołania efektywnego skurczu mięśni. 50 Hz    - powoduje poprawę trotiki tkanek.

100 Hz posiada silne działanie przeciwbólowe. Częstotliwość ta eliminuje zakłócenia w funkcjonowaniu organów w obrębie klatki piersiowej, jamy brzusznej łącznie z miednicą mniejszą np. przy zaburzeniach motoryki jelit, zaparciach, zaburzeniach menstruacyjnych. Ten zakres częstotliwości zapoczątkowuje terapię prawie wszystkich schorzeń. Przy zachowaniu ostrożności może być stosowany w ostrym stanic choroby.

Częstotliwości pośrednie np. 40 czy 60 I Iz mają właściwości podobne do tych z którymi sąsiadują np. f=40 Hz słabo pobudza układ motoryczny, ale ma silniejsze działanie przekrwienne, zaś f = 60 Hz wykazuje właściwości troficzne, ale też przeciwbólowe.

Terapeutyczne częstotliwości zmiennych:

0 -10 Hz działa pobudzająco, powoduje skurcz odnerwionych mięśni, jak i mięśni w zaniku prostym. 25 - 50 Hz działa pobudzająco, aktywizuje układ motoryczny, polepsza ukrwicnie tkanek.

50-100 Hz -działa znieczulająco, polepsza ukrwicnie, wzmaga przemianę materii. Częstotliwość tą należy stosować ponad próg odczuwania (wyraźne odczucie prądu), oraz ponad próg motoryczny (do odczucia wibracji po skurcz mięśni przy niższej częstotliwości). Nie należy powodować długotrwałych skurczy mięśni. 90- 100 Hz - działa silnie przcciwbólowo, posiada właściwości podobne do częstotliwości stałej 1001 Iz.

0-100 Hz -jest to zakres obejmujący wszystkie częstotliwości. W pierwszej fazie ma działanie pobudzające, a następnie rozluźniające, przeciwbólowe. Terapia tą częstotliwością przyspiesza resorp-cję wysięków i obrzęków. Dzięki pobudzeniu mięśni poprzecznie prążkowanych uzyskuje się efekt głębokiego masażu. Ten zakres częstotliwości powinien być stosowany w stanach podostrych i przewlekłych choroby, w leczeniu zaburzeń pery-staltyki jelit oraz schorzeń toczących się w obrębie miednicy mniejszej. Dobre efekty uzyskuje się w terapii świeżych, jak i starszych skręceń i kontuzji stawów.

143


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0036 (11) • i it-U*
strona (402) nia dwóch prądów wielkiej częstotliwości (np. 4000 i 4100 Hz). W wyniku nałożenia 
skanuj0021 (63) 11.    K. Pajęcki System polityczny - całość złożona z dwóch podsyste
76910 skanuj0034 (125) Ryc. 1. Przypadek oparzenia 1°’, 11° i ’III° klatki piersiowej w wyniku pożar
skanuj0009 (11) KiHci( noS~EH p iiS ćjU (’L $ /2~Effi ^^V
skanuj0011 (11) 1 Vtj i L

więcej podobnych podstron