skanuj0010 (203)

skanuj0010 (203)



36 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa^

wielkość porcji (w ml) = 100 + (miesiąc życia x 10)

Przykład: niemowlę czteromiesięczne powinno otrzymać: 100 + (4 x 10) = około 140 ml na każdy posiłek.

Żywienie w pierwszym kwartale życia

Żywienie sztuczne w tym okresie życia ogranicza się do stosowania mleka* początkowego w odpowiednich do wieku ilościach.

Żywienie w drugim kwartale życia

Od 5. miesiąca życia do diety dziecka wprowadzane są zwykle soki i przeciery owocowe. Są one źródłem węglowodanów, witamin (zwłaszczia witaminy C), składników mineralnych (w szczególności potasu). Początkowa zaleca się podawanie przetworów z jabłek, marchwi, malin, porzeczek. Przy tendencji do zaparcia wskazane bywa wcześniejsze wprowadzanie soków. Soki (jabłkowy, jabłkowo-marchwiowy) traktować należy jako dodatek do posiłkowi głównych.

Zwykle w 5.-6. miesiącu życia do diety wprowadzane są również warzywa, początkowo pod postacią zupy jarzynowej lub gotowych przecierowa jarzynowych. Najczęściej stosowane są marchew, ziemniaki, pietruszkźS Następnie można wprowadzać kolejne warzywa (np. kalafior, botwinę, por, seler, cebulę, młodą kalarepkę, zieloną pietruszkę, brokuły). Warzywa, podobnie jak owoce, są źródłem witamin i składników mineralnych. Gotowe! przetwory dla niemowląt są bezpieczniejsze od produktów przygotowywany^* w domu, gdyż surowce do ich produkcji podlegają ścisłej kontroli laboratoryjnej Dotyczy to zwłaszcza warzyw korzeniowych (np. marchwi, buraków) często^ znacznie zanieczyszczonych azotanami, co może grozić wystąpieniu u niemow-j lęcia, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach życia, methemoglobinemij. j

Przetwory zbożowe (np. kaszki ryżowe, kukurydziane, kleiki) wprowa-1 dzać można około 4.-6. miesiąca życia. Dostarczają one głównie kalorii oraz witamin B1, B2 i PP. Niektóre przetwory zbożowe dla niemowląt wzbogacane* są dodatkowo w żelazo. Mogą być one stosowane łącznie z mlekiem modyfikn wanym, zupą jarzynową lub owocami.

Gluten. W Polsce do niedawna zalecano wprowadzanie glutenu dopiero w 10. miesiącu życia. Stanowisko to uległo jednak ostatnio zmianie i obecniel zaleca się stopniowe wprowadzanie glutenu, w małych ilościach, w 5i-6. miesiącu życia, jeszcze w czasie karmienia piersią. U niemowląt kar- mionych sztucznie zaleca się wprowadzanie glutenu nie wcześniej niż w 5. miesiącu życia, a nie później niż pod koniec 6. miesiąca życia. Obowiązuj™ również zasada wprowadzania glutenu stopniowo i w małych ilościach^! W Polsce arbitralnie przyjęto, że początkowo podaje się około pół łyżeczkj (2-3 g) kleiku glutenowego na 100 ml mleka.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0013 (224) 126 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarsŁ JObjawy, czyli jak rozpoznać B
skanuj0015 (209) 128 Pediatria. Podręcznik dla studentów pielęgnia Rycina 7.9. Mononukleoza zakaźna

więcej podobnych podstron