41894 skanuj0010 (286)

41894 skanuj0010 (286)



lejne miejsce zajęli ci, którzy przede wszystkim widzą w niej rozrywkę, a ostatnie, którzy uważają za najważniejszą jej funkcję informacyjną. U nas w kraju natomiast funkcji informacyjnej przypisuje się w środowisku inteligenckim funkcję główną, najistotniejszą.

\ 0 popularności i atrakcyjności telewizji ijako środka komunikowania -[decyduje jej s w o i s t o ś ćjbędąca ’— jak wiemy —i zespoleniem właściwości i walorów kina i r adiaYPrzede wszystkim kina i radia, tj. ruchomego obrazu, radiowej bezpośredniości, aktualności i spontaniczności oraz wygody domowego odbioru. Czyż możliwe jest lepsze połączenie?

Oczywiście telewizja ciągle jeszcze cieszy się sławą nowego wynalazku, który nie dotarł nadal do wszystkich i ciągle się rozwija. Spodziewamy się też po niej nowych niezwykłych przygód ludzkości. Zaledwie niedawno zyskała barwę, w przyszłości ma być trójwymiarowa, przestrzenna, dająca pełne złudzenie rzeczywistości. Bez trudu można też sobie wyobrazić tranzystorowy odbiornik z ekranem telewizyjnym, który towarzyszy nam wszędzie, jak dzisiaj radioodbiornik lub telefon z ekranem. Można również przewidzieć, że odbierany i przekazywany z najdalszych zakątków obraz tak zadomowił się w naszym życiu, że przyzwyczaimy się do niego, stanie się niezbędny, ale przestaniemy go dostrzegać. Jak światło elektryczne, jak ongiś bulwersujące nowością i niezwykłością radio, dzięki któremu słuchamy dźwięków i głosów dobiegających zza oceanów i z przestrzeni kosmicznej. Czy na co dzień zastanawiamy się nad tym? Nie. Po prostu potrząsamy skrzynką, gdy głos nam nagle oddali się i ucichnie.

Nowy wynalazek techniczny, i to jeszcze o tym znaczeniu, co tele-wlzju, postawił od razu naukom społecznym szereg pytań o rodzaj I charakter wpływu na człowieka i społeczeństwo, o skutki oddziaływania. Pytania bardzo trudne, właściwie ciągle pozostające bez wyczerpujących odpowiedzi, jakkolwiek poszukują ich cierpliwie szczegółowe badania empiryczne i próby teoretycznych uogólnień. Ciągle za mało wiemy i zawodzą nas metody i narzędzia badawcze, których nauka nie nadąża doskonalić. Ale nie tylko. Zawodzą nas też i rozczarowują skromne najczęściej wyniki badań, bynajmniej nie zawsze poświadczające przewidywania i błyskotliwe hipotezy o decydujących wpływach wynalazków technicznych na człowieka. Zawodzą — dodajmy — szczególnie pesymistów, którzy w rozwoju techniki i cywilizacji widzą uporczywie nadciągającą katastrofę dla ludzkości.

Badania nad skutkami telewizji objęły w różnych krajach w pierwszym rzędzie dzieci i młodzież. Kieruje nimi zrozumiała troska i chęć działań zapobiegawczych, gdyby skutki okazały się szkodliwi' i konieczne do wyeliminowania w wychowaniu. Ale pierwsze wyniki uspokajają. Okazało się bowiem, że wbrew przewidywaniom .^telewizja przyczynia się do rozwoju psychicznego dzieci, Jednakże wpływ jej Jest znacznie słabszy niż, wpływ śiiKluwiiłku bezpośredniego"! (por. .1. Ku bill i J. Komorowska: fV// iph<irl.")ti wychowuje). I dzieje się tak, mimo że stwierdzono ogromno znInturoHOWanlo dzieci telewizją, która staje sit; często dominującym elementom ich czasu wodnego od nauki. Oczywiście nie zawsze, gdyż większość dzieci wybitnie inteligentnych po krótkim czasie emocjonowania się dziwami ekranu wraca do czytelnictwa.

I co jeszcze dało się stwierdzić, i to nie tylko w odniesieniu do dzieci i młodzieży, lecz wszystkich odbiorców. Otóż „masowe oddziaływanie lazwyczaj nie stanowi koniecznej i wystarczającej przyczyny wmian w świadomości odbiorców, ale raczej działa wśród i poprzez splot czynników i wpływów pośredniczących; czynniki pośredniczące są tego [rodzaju, że czynią masowe oddziaływanie typowym środkiem współdziałający m” (por. J. Kubin i J. Komorowska).

■ Rezultaty współdziałań telewizji są bardziej uchwytne w kulturze. Bą to przede wszystkim procesy integracyjne scalające i ściśle Z‘nimi powiązana jako ich konsekwencja: postępująca demokratyzacja kultury.

I’ Terenem tych procesów są obyczaje, stosunki towarzyskie, zainteresowania, język. Zachodzą one w sposób bardzo wyraźny w społeczeństwach wiejskich prowadząc również do integracji wsi z resztą kraju. l|do pięknych już anegdot o tym, jak telewizja godzi ludzi, trzeba zaliczyć fakt pogodzenia się w świetlicy przed .telewizorem w województwie białostockim zwaśnionych od pokoleń wsi szlacheckich i włościańskich.

I Czy czytanie tych,samych książek w jednym czasie, jak to zazwyczaj na polecenie robią studenci, zabija indywidualność? Tymczasem (aide to zarzuty pochopnie formułowane spotykają telewizję: że „nie jest złodziejem czasu, jak to się mówi, jest mordercą. Zabija indywi-ilualności hidźkie, odbiera ludziom. ich osobowość, niepowtarzalność. .IcdnegO' wieczoru miliony przeżywają indentycznie to samo i tak się i Ciągnie-latami” (K. Kąkolewski). Nazbyt kategoryczne to oskarżenie', i sprezentuje ono jednak określony typ argumentacji przeciwko masćf-Wej, wielomilionowej widowni, któremu chcę się przeciwstawić. Godzi *!<; bowiem jej równe prawa do kultury, jakimi obdarza ludzi, prawa do Informacji, nauki, sztuki i rozrywki uznać jako wielką jej zaletę. Są to przecież prawa realizujące postulaty demokracji kulturalnej.

i I przypomnijmy jeszcze, jak wyglądały one w starożytności. Dzięki upowszechnieniu sztuk plastycznych — jak podaje Mała encyklopedia kultury antycznej — Ateńczycy mogli oglądać wspaniałe budowle pub-llrzne, arcydzieła rzeźby i malarstwa, które zdobiły place i ulice miasta; wreszcie przez wypłacanie tzw. terikonu — pieniędzy na bilet na widowiska teatralne, państwo dawało także ubogiemu obywatelowi możność Wysłuchania i zobaczenia arcydzieł tragedii i komedii.

& A dziś mamy wiek XX. I


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
NDIGCZAS0034762530 16 Walery Goetel. Za przegraną uważają ją ci, którzy idąc za pędem rozbudzonej
skanuj0055 (19) 63 towcgo rozpowszechniły się dewizy, przede wszystkim waluty krajów najsilniej szyc
skanuj0081 (29) Opakowaniem mieszkania, zmywaniem naczyń itp. Przede wszystkim Brinak liczy się ich
skanuj0003 4 VI WSTĘP sławy” Schulza, zajmiemy się przede wszystkim zgłębianiem sensu pisarskiego pr
skanuj0006 4 10 TEORIA szmery fizjologiczne z łona matki (przede wszystkim szmer bicia serca), uspok
skanuj0042 (Kopiowanie) Reakcje utleniania substancji leczniczej to przede wszystkim hydroksylacja c
skanuj0056 cx RODOWÓD I RECEPCJA TWÓRCZOŚCI staje w nim przede wszystkim sformułowane klarownie „pyt
75134 skanuj0002 58 — dzieci uczymy się komunikowania znaczeń przede wszystkim przy pomocy słuchu i
80177 skanuj120017 Strategie wg zachowań menedżerskich •    Strategie kreują przede w
skanuj0007 nm. czyli z zakresu UVB Witamina D3 przede wszystkim wpływa korzystnie na prawidłowe uksz
56790 skanuj0015 (183) 30 ckiego z całymi pokoleniami mistyków. Przede wszystkim jednak kompa-ratyst

więcej podobnych podstron