skanuj0069 (8)

skanuj0069 (8)



Roślinność siedlisk leśnych

136

silnie pachnące, szczególnie wieczorem, zapylane przez motyle. Kwitnie od czerwca do lipca. Roślina o właściwościach trujących. Pod ścisłą ochroną gatunkową.

Listera sercowata

Listera cordata (L.) R. Br. Rodzina: storczykowate Orcludaceae

Cfśo) Roślina wieloletnia pospolita w Karpatach i Sudetach, ale występuje też na niżu. Charakterystyczna dla siedlisk BWGb, BGb, a na niżu dla BMb. Na łodyżce wysokości ok. 20 cm umieszczone są tylko dwa naprzeciwległe, sercowate liście. Kwiaty zielone, zebrane w luźne grono, języczkowate z pur-purowofioletową malutką wargą. Kwitnie w okresie czerwiec--lipiec. Pod ścisłą ochroną gatunkową.

Łuskiewnik różowy

Lathraea squamaria L.

Rodzina: trędownikowate Scrophulariaccao <S> Występuje na terenie całego kraju. Gatunek charakterystyczny dla lasów liściastych, szczególnie Lw. Roślina trwała o łodydze mięsistej wysokości do 25 cm, od dołu nagiej, różowej, dalej pokrytej łuskami, podobnie jak i kłącze. Grono kwiatowe jednostronne o różowych kwiatach z 5-ząbkowym, dzwonkowatym kielichem. Kwitnie marzec kwiecień. Owoc -torebka z licznymi nasionami. Po dojrzeniu nasion łodyga zamiera. Roślina pasożytująca, poprzez kłącze, na korzeniach drzew liściastych, ale też i świerka.

Macierzanka piaskowa

Thymus serpyllum L.

Rodzina: wargowe Latnatae

jasnotowate Larmaceae

<fH> Powszechnie występuje na niżu, na najsłabszych siedliskach leśnych. Charakterystyczna dla boru suchego (Bs). Krzewinka (pólkrzew) tworząca gęste dywany. Z pełzających i zakorzeniających się łodyżek wyrastają czterokanciaste gałązki do 2,5 cm długości, pokryte włoskami. Uście drobne, zwężone, z krótkim ogonkiem, od nasady z rzęskami. Kwiaty purpurowe, główkowate, w okółkach. Kielich 2-wargowy. Kwitnie od maja do października. Roślina wydziela silny korzenny zapach. Stosowana jako przyprawa oraz do produkcji kosmetyków.

Malina (jeżyna) kamionka

Rubus saxatilis L.

Rodzina: różowate Rosacoao

<fvD> Występuje w całym kraju, lecz najbardziej pospolita jest w północno-wschodniej Polsce. Charakterystyczna dla siedlisk Bśw i BMśw. Roślina zielna do 30 cm wysokości, o pędach na ogól płożących się, z maleńkimi kolcami, owłosionych. Uście trójdzielne. Ustki jajowate, zaostrzone i karbowane. Kwiatostan szczytowy z kilkoma kwiatami zebranymi w małe balda-chogrono. Kwiaty białe. Dno kwiatowe płaskie. Kwitnie w okresie maj-czerwiec. Owoc barwy intensywnie czerwonej, prawie przezroczysty, z pestkami.

Malina (jeżyna) popielica

Rubus caesius L.

Rodzina: różowate Rosaceae

<H£> Krzew pospolity w Polsce, rośnie na siedliskach łęgowych. Charakterystyczny dla LŁw. Dorasta nawet do 1,5 m. Roślina


Wyszukiwarka