54006 skanuj0216 (5)

54006 skanuj0216 (5)



•    temperaturę kropienia (dla smarów plastycznych), w której smar zaczyna

topnieć;

•    odporność na starzenie, decydującą o częstości wymiany smaru.

Rozróżnia się smary stałe, plastyczne i ciekłe, a ze względu na pochodzenie — roślinne, zwierzęce, mineralne i syntetyczne.

Do smarów stałych zalicza się ciała stałe, jak np. grafit, dwusiarczek molibdenu, talk. Stosuje się je (zwykle w postaci sproszkowanej) dość rzadko, głównie do pracy w wysokich temperaturach.

Smary plastyczne (potocznie zwanymi stałymi) powstają przez zagęszczanie olejów mineralnych mydłami wapniowymi, sodowymi, potasowymi itp. Stosowane są w łożyskach trudno dostępnych i rzadko kontrolowanych.

Do łożysk ślizgowych najczęściej stosuje się smary ciekłe, a zwłaszcza oleje mineralne. Ze względu na lepkość dzieli się je na oleje wrzecionowe, maszynowe i cylindrowe. Oleje o tak dużej lepkości umożliwiają powstanie większego ciśnienia w warstwie smaru, nadają się zatem do łożysk o większych obciążeniach. Własność olejów można polepszyć przez stosowanie dodatków, np. przeciwkorozyjnych, polepszających smarność, przeciwdziałających starzeniu się oleju itp.

W łożyskach o dużych prędkościach kątowych wału i niewielkich obciążeniach stosuje się panewki wykonywane z materiałów źle odprowadzających ciepło, np. z tworzyw sztucznych. Jako czynnik smarujący stosuje się wówczas wodę, co równocześnie ułatwia chłodzenie łożyska.

Przy doborze smarów należy posługiwać się normami PN (np. PN--85/C-96070. Oleje maszynowe) lub katalogiem CPN.

Zależnie od rodzaju i ilości smaru doprowadzanego do łożyska stosuje się różne sposoby smarowania i rozmaite urządzenia smarownicze. Ze względu na sposób smarowania rozróżnia się smarowanie przelotowe, obiegowe oraz zanurzeniowe. Przy smarowaniu obiegowym smar znajduje się stale w obiegu, tzn. po wypłynięciu z łożyska wpływa do niego z powrotem, natomiast przy smarowaniu przelotowym — spływa do zbiornika zużytego smaru. Smarowanie zanurzeniowe występuje w przypadku, gdy czop i panewka są stale zalane smarem (najczęściej w łożyskach wzdłużnych).

Urządzenia smarownicze. Do smarów plastycznych (tzw. stałych) stosuje się zbiorniczki, z których smar wypływa na powierzchnię czopa po przekroczeniu temperatury kropienia (rys. 10.3a, b). W okresie rozruchu urządzenia (gdy smar jest nie rozgrzany) lub w razie innej potrzeby można zwiększyć wypływ smaru przez pokręcenie kapturka (rys. 10.3a) lub śruby (rys. 10.36).

Do smarowania przelotowego (smarem ciekłym) stosuje się m.in. smarownice knotowe (rys. 10.3c) lub igłowe z regulacją wypływu (rys. 10.3d).

216


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0216 (5) •    temperaturę kropienia (dla smarów plastycznych), w której smar
skanuj0074 Dla materiałów plastycznych, które na ogół wykazują takie same własności wytrzymałościowe
skanuj0074 Dla materiałów plastycznych, które na ogół wykazują takie same własności wytrzymałościowe
skanuj0013 (362) 122 dla nich szczególnie cenna. Drugie natomiast nigdy nie funkcjonują w całej pełn
skanuj0022 (222) 12. Dla ustalonych bezspornie punktów granicznych wykonano w obecności stron stabil
skanuj0025 (29) Dobry dla partii środka. Zamiast przez kolejne liczby naturalne, dzielimy przez: 1,4
skanuj0030 6 — To wszystko dla jasnej przyszłości!
skanuj0040 (55) Zestaw 2 1. Dla pręta głównego belki sporządzić wykresy sposobem
skanuj0041 (55) Zestaw 4 1. Dla pręta głównego belki sporządzić wykresy sił przekrojowych M, T, N.&n
skanuj0042 (54) Zestaw 6 1. Dla pręta głównego belki sporządzić wykresy M, T. Określić wartości Mb i

więcej podobnych podstron