skanuj0072 (8)

skanuj0072 (8)



Roślinność siedlisk leśnych

142

zakończone, skrętolegfe, skórzaste, od spodu niebiesko-zielone. Kwiaty różowe, beczutkowate, na długich szypułkach, zwisające w nielicznych gronach. Kwitnie od maja do czerwca. Owoc - torebka z 5 nasionami.

Mozga trzcinowata

Phalaris arundinacea L.

Rodzina: trawy Gramineae

wiechlinowate Poaceao

C|Ś2> Najwyższa z polskich traw, może dorastać do 3 m. Charakterystyczna dla siedlisk łęgowych. Źdźbła grube, sztywne, gładkie, podobne do trzciny. Liście też trzcinowate, szerokości do 15 mm, z wyraźnie zaznaczonymi białymi nerwami na stronie grzbietowej. Kwiatostanem jest wiecha długości do 20 cm, żółtawozielona, czerwono nabiegła. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Owoc - ziarniak.

Nawłoć pospolita

Solidago virga-aurea L.

Rodzina: złożone Compositae astrowato Asleraceae

<22$> Roślina trwała spotykana w całym kraju. Charakterystyczna dla siedlisk borowych, szczególnie Bśw. Osiąga wysokość do 120 cm. Łodyga wzniesiona, u góry gałęzista, gęsto ulistniona. Liście niższe na krótkich ogonkach, eliptyczne, górne lancetowate siedzące, wszystkie pilkowane, ułożone skrętolegle. Kwiaty bardzo małe i liczne zebrane w wiechowaty kwiatostan, żółte. Kwitnie w okresie lipiec— -wrzesień. Owoc - niełupka opatrzona długim puchem.

Nerecznłca błotna

Dryopteris thelypteris (L.) A. Gray (Thelypteris palustris Schott.)

Rodzina: paprotkowate Potypodiaceae

d3>W środowisku leśnym występuje na siedliskach bagiennych. Wyróżniona dla BMb. Paproć wysokości do 1 m z liśćmi podwójnie pierzastymi, lancetowatymi, z których jedne są zarodnikowe, inne płonne. Zarodniki w okrągłych kupkach w jednym szeregu. Dojrzewają od lipca do sierpnia i mają wtedy barwę czarnobrunatną.

Nerecznica grzebieniasta

Dryopteris cristata (L.) A. Gray Rodzina: paprotkowate Potypodiaceae

Gatunek wyróżniony dla siedlisk BMb. Paproć o liściach dorastających do 70 cm, wąskopodlugowatych, zwężonych u nasady i u góry. Dolne odcinki liści pierzastodzielne, górne pierzaste, wcinane. Ogonki liściowe pokryte brązowymi łuskami. Tylko niektóre liście są z zarodnikami rozmieszczonymi w drobnych kupkach na dolnej stronie liścia po jednym szeregu z każdej strony nerwu listka, pokrytymi zawijką kształtu nerkowatego. Zarodniki dojrzewają od lipca do września.

Nerecznica krótkoostna

Dryopteris spinulosa (Mili.) Kuntze Rodzina: paprotkowate Polypodiaceao

(Hz) Paproć bardziej rozpowszechniona niż nerecznica błotna i grzebieniasta. Występuje głównie na mieszanych siedliskach borowych: BMśw, BMGśw, BMWśw. BGśw. Bylina o kłączach skrętolegle ulistnionych. Uście dorastają nawet do 1 m. Ogonki liściowe pokryte jasnobrązowymi łuskami. Uście podłużnie lancetowate z pierzastodzielnymi odcinkami. Tylko niektóre liście są zarodnikonośne, często odwrócone dolną stroną ku górze. Zarodniki w dużych kupkach, ułożone po jednym


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0096 (6) Roślinność siedlisk leśnych 192 żóttawozielona, z 2-4 wybrzuszonymi, skórzastymi łusk

więcej podobnych podstron