85711 skanuj0074 (6)

85711 skanuj0074 (6)



146

Roślinność siedlisk leśnych

Ostrożeń warzywny

Cirsium oleraceum (L.) Scop.

Rodzina: złożone Composilae astrowate Asteraceae

C227) Roślina trwała. Występuje w całym kraju. Na północy rzadsza. Związana z siedliskiem bagiennym. Szczególnie charakterystyczna dla siedlisk Ol, OIJ. Dorasta nawet do 150 cm. Łodyga aż do wierzchołka ulistniona, w górnej części gałęzista. Liście przerywane pierzastodzielne, głęboko ząbkowane, z miękkimi kolcami. Koszyczki kwiatowe po kilka na końcu łodygi i gałązek, otoczone kolczastymi, orzęsionymi podsadkami. Kwiaty żółtawobiałe. Dno kwiatowe pokryte szczecinkami. Kwitnie w okresie lipiec-wrzesień.

Paprotnik Brauna

Polystichum braunii (Spenn.) Fee Rodzina: paprotkowate Polypodiaceae

diS> Paproć górska, typowa dla siedlisk LGw. Roślina trwała o podnoszących się kłączach. Liście podwójnie pierzaste, lancetowate, długości do 60-80 cm. Ogonki i blaszki liściowe pokryte jasnobrunatnymi łuskami. Kupki zarodnikowe w dwóch szeregach. Zarodniki dojrzewają w lipcu i sierpniu.

Paprotnik kolczysty

Polystichum lobatum (Huds.) Chevall.

Rodzina: paprotkowate Polypodiaceae

Paproć górska regla dolnego. Charakterystyczna dla siedliska LGw. Wysokość do 80 cm. Liście zimozielone, skórza-ste, sztywne, z brunatnymi łuskami, lancetowate, u dołu zwężone, podwójnie pierzaste, odcinki drugiego rzędu kolczasto ząbkowane. Kupki zarodników umiejscowione na nerwach w dwóch szeregach, z zawijką. Zarodniki dojrzewają w lipcu i sierpniu.

Roślinność siedlisk leśnych


Pertówka zwisła

Melica nutans L.

Rodzina: trawy Gramineae

wiech li nowate Poaceae

(2g2) Gatunek pospolity zarówno w górach jak i na niżu. jednak w północnych rejonach kraju rzadszy. Występuje w lasach liściastych. Roślina charakterystyczna dla siedlisk LMśw, LMwyżśw. Trawa trwała wysokości do 60 cm. Rośnie kępami. Źdźbło wzniesione. z wysokimi pędami kwitnącymi i krótszymi pędami niekwit-nącymi. Pochwy liściowe zamknięte, w górze szorstkie. Liście jasnozielone. Kwiatostanem jest wiecha jednostronna, graniasta, długości do 10 cm. Kłoski jajowate, zabarwione na brązowo lub fiołkowo. Kwitnie od maja do czerwca.

Perz psi

Agropyron caninum (L.) R Beauv.

Rodzina: trawy Gramineae

wiecłilinowale Poaceao

(28?) Rośnie na wilgotnych siedliskach lęgowych. Trawa charakterystyczna dla LŁw i LŁGw. Osiąga wysokość do 120 cm, a niekiedy więcej. Źdźbło jednokłosowe, owłosione. Uście z obu stron szorstkie, z wierzchu matowe. Kłos długości ok. 20 cm, na ogół przewieszony złożony z 3 5-kwiatowych żółtych kiosków z boków spłaszczonych. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Pępawa błotna

Crepis paludosa (L.) Moench.

Rodzina: złożone Compositae astrowate Asteraceae

(227) Bylina występująca w całym kraju na wilgotnych, a wręcz nawet bagiennych siedliskach. Na terenach nizinnych spotykana w lesie łęgowym bagiennym i lesie mieszanym bagiennym. w górach na lęgach w górskiej olszynie bagiennej.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0062 (9) 122 Roślinność siedlisk leśnych Janowiec barwierski Genista tinctoria L. • Rodzina: m
skanuj0062 (9) 122 Roślinność siedlisk leśnych Janowiec barwierski Genista tinctoria L. • Rodzina: m
skanuj0071 (8) 140 Roślinność siedlisk leśnych Miesiącznica trwała Lunaria rediviva L. Rodzina: krzy
55811 skanuj0057 (12) Roślinność siedlisk leśnych Czosnek niedźwiedzi Allium ursinum L. Rodzina: czo
23385 skanuj0048 (19) Roślinność siedlisk leśnych Kalina koralowa Viburnum opulus L. • Rodzina: prze

więcej podobnych podstron