85721 skanuj0090

85721 skanuj0090



172 fl. AtodaN uUmću Mtotunków mtfO/yosmdowycłi .

i wi/uili/acji. Jego początki sięgają końca lal 60. XX wieku. Baza danych histo-ryc/nych obejmuje informacje o 85 przypadkach konfliktów po drugiej wo|iue iw tatowej. Historia każdego przypadku jest ustrukturyzowana /godnie /. modę* lem. Niezależni eksperci kodują 571 cenników (176 w fazie I. 189 w fazie 2 i 206 w fazie 3) obejmujących krótką historię każdego przypadku, które łącaą w dziesięć kategorii. Chodzi o czynniki oddziałujące na wydarzenia i okoliczno* ści - wzmagające ruch w kierunku stosowania przemocy lub w kierunku odwrotnym. W modelu zastosowano następujące kategorie:

R dotychczasowe lub ogólne stosunki między stronami,

G uwikłanie wielkich mocarstw i ich sojuszników.

X ogólne w arunki otoczenia.

M czynniki wojskowo-stratcgic/uc.

U struktura międzynarodowa (ONZ. msiyiutjc piuwiit, upinia publiczni!). N czynnik etniczny (uchodźcy, mniejszości),

E - czynnik gospodarczy zasoby.

P polityka wewnętrzna stron,

C łączność i informacja.

D działania na spornym terenie

Zgodnie z zaproponowaną notacją pizykfdduwy c/yiunk ,iM-U6" oznacia. że jest to szósty czynnik kulegorii wojskowo- strategicznej w la/ic 3. Użytkownik cy (studenci, nauczyciele akademiccy) mogą badać i kodować dodatkowe przypadki konfliktów zgodnie z historyczną bazą danych. Z myślą o nich powalał podręcznik na lemat zarządzania konfliktem międzynarodowym z wykorzysta mcm programu CASCON2*.

Przy kład

Opis konfliktu w piogiuinic l AM.U.N (pizypadck Chiny Wicuuiii 1979-)

Strona chcąca zachować status quo: Wietnam

Strona podważająca status quo: Chiny

Kcgion: Pacyfik, Azja Wschodnia i Południowo- schodni*

Typ konfliktu: między państwowy Kwestie sporne: etniczne

fan I: 1975

Chiny. któro ńistmycznic byty w ztycń *u»unk<H.ii t Wictnamcin. wsparły Honoi w wojnie przeciwko Francji, a następnie USA. ale w 1975 roku pomoc' wstrzymały. W 1978 roku Wietnamczycy znacjooahzowali handel, wprowadzili nakaz posiadania wietnamskiego obywatelstwa i wymusili migrację do no*| wych stref ckonomic/nych, co uderzyło w etnicznych Chińczyków. Strumienie uchodźców do Chin gwałtownie wzrosły, wywołując protesty Chin. Dodatkowo zaostrzył się konflikt między Wietnamem a Kambodżą (czasowo nazywaną

*/ob l_ P. IlkmaifiekL A Monń—l. Hiwem|    l otjlki Fnm iktury tepoikr

Ą mW mtorn CASCON, X • r*vm. Niw Ywfc 1997.

Kampucząj, a Chiny i Sumy Zjednoczone wsparły Kambodżę. 3 listopada Wietnam podpisał pierwszy tiaktut o przyjaźni ze Związkiem Radzieckim;

15 grudnia Stany Zjednoczone i Chiny zapowiedziały normalizację stosunków wzajemnych.

Faza 2: 25.12.1978

Wietnam wspiera .miejscową rewuuę w Kiiinoodzy Skierowanąprzeciw Pol Potowi (zbrodniczemu władcy komunistycznemu) siłą 50 tys. żołnierzy (w końcowym rozrachunku 200 tys.). zdobywając Phnom Penh w ciągu 10 dni. Od I stycznia 1979 roku następuje koncentracja sił chińskich przy granicy z Wietnamem. Obie strony oskarżają się o naruszeniu granicy i rajdy. W odpowiedzi następuje koncentracja wojsk wietnamskich. Chiński wicepremier Deng Hsuio-•Ping podczus wizyty w Stanach Zjednoczonych 29 lutego zasugerował maili w ość działań odwetowych. Stany Zjednoczone i Związek Radziecki wysyłam jednostki marynarki wojennej w rejon konfliktu. Wietnam prosi o międzynarodową mediację.

łaza 3: 17.02.1979

Chiny wkraczają na iciytuiiuuj Wietnamu. ao> „duć mu nauczkę". Wysokie >iraty po obu stronach. Opinia międzynarodowa iui ogół obarcza winą Pekin. Stany Zjednoczone zostały oskarżone przez Związek Radziecki, Tajwan i Wietnam o ciche wspieranie Chin. Wietnam zażądał działań ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ. ale zostały one sparaliżowane. Rośnie pomoc Związku Radzieckiego dla Wietnamu. Walki trwają do połowy marca.

Iiizh 4: 15.03.1979

Rozpoczynają się loziiamy pokojowe.    w okroić kw iccicn lipiec są w im-

|msic. Do mediacji włącza się sekretarz generalny ONZ Kun Waldheim. Strony konfliktu oskarżają się o naruszanie granic i złą sytuację etnicznych Chińczyków w Wietnamie.

Faza 4-2: 21.U7.I97V

Chiny informują o auikacH gumic/njcn i kui*.cuii<Kji amin wietnamskiej. «>d lutego do grudnia 1980 roku Wietnam zarzuca Chinom atakowanie terytorium wietnamskiego. Chiny odrzucają ofenę Wietnamu podjęcia na nowo rozmów pokojowych. Wietnamczycy przystępują do likwidacji kambodżań&kich rebeliantów na granicy z Tajlandią, czemu towarzyszy aktywność wojskowa Oun na północnej granicy Wietnamu.

Faza 5-2: U9.I99U

Po dziesięciu lalach >|khow w ąnawu u^«iu w Kaiiitxxl/) i potencjalnie zasobnych w ropę naflową wysp Sprally Chiny i Wietnam wsparły plan ONZ na rzec/ doprowadzenia do pokoju w Kambodży, odbywając zara/cm tajne spotkania w celu uzgodnienia różnic. Handel waiótł «• w 1995 roku. w grudniu


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
85721 skanuj0090 172 fl. AtodaN uUmću Mtotunków mtfO/yosmdowycłi . i wi/uili/acji. Jego początki się
skanuj0090 172 fl. AtodaN uUmću Mtotunków mtfO/yosmdowycłi . i wi/uili/acji. Jego początki sięgają k
85721 skanuj0030 (172) py A, podobnie jak psy kontrolne, opanowały szybko to zadanie, natomiast psy
skanuj0014 (172) macje ulegałyby rozproszeniu i zatracie, roztapiałyby się i gubiły w rosnącym szumi
skanuj0019 172 Magdalena Podsiadło edy filmuje Nowy Jork zasypany śniegiem, „choć w rzeczywistości w
skanuj0019 172 POEZJA DYDAKTYCZNA cesarzy i królów polskich z Kodeksu Kuropalnickiego [w:] Vetustati
skanuj0021 (172) s £%UuXCi£Uu PcCrftffnootut <XdHe/ * Hćcocl cottAjoićt UaudJt.oci,Ę d tfwfef
skanuj0025 (172) •A P" A,"®/* Pi fcdótrw,

więcej podobnych podstron