54736 sr7

54736 sr7



Z garści ziarna wywiezionego z obwodu semipała1 tyńskiego do Stanów Zjednoczonych rozprzestrzeniła się lucerna na dziesiątkach tysięcy hektarów. Rośnie tam równie1/, w szczególnie suchych okolicach rodzimy nasz perz „żytniak1'1.

Nasiona dziko rosnących traw pastewnych wyczyń-ca łąkowego i kupkówki zebrane na Ałtaju zapoczątkowały nowe uprawy na polach Szwecji. Chwasty lnicę i tobołki polne zaczęto uprawiać jako rośliny tłuszczowe.

Istnieją jednak rośliny, których wartość jest znana, ale których się jeszcze nie uprawia, na przykład wierzbówka i dzika róża.

Niewątpliwie pierwszym kandydatem do hodowli i uprawy jest dzika róża. Zamienić suche owoce dzikiej róży na duże, soczyste, słodkie, przeobrazić dziką różę w krzew owocowy — oto zadania dla hodowcy, dla selekcji. Drodzy czytelnicy, może zajmiecie się tą sprawą i zaczniecie zbierać nasiona największych, najbardziej soczystych owoców znajdowanych w losie? Wysiejcie je we własnym ogrodzie lub w pobliżu szkoły. Cale krzewy można także przesadzać z lasu bądź rozmnażać dziką różę przez szczepienie.

Pięknie kwitnący chleb

Miczurin pozostawił uczniom i pionierom zalecenie: „Trzeba koniecznie zorganizować poszukiwanie roślin do hodowli. Na kuli ziemskiej jest bardzo wiele roślin — setki tysięcy gatunków, ale człowiek

bardzo niewiele z nich wykorzystuje. Rośliny są nam potrzebne dla przemysłu i wyżywienia, dla zazielenienia miast i dla lecznictwa. Nasze lasy, góry, stepy i błota są bogactwem nieprzebranym, należy rozpocząć jego kultywowanie'4.

Miczurin specjalnie zwracał uwagą na wykorzystanie roślin dzikich, pięknie kwitnących.

„Obszary naszej ojczyzny dysponują w światowej skali bogactwem tulipanów, lilU, zadziwiająco pięknych storczyków, mieczyków... Wszystkie te rośliny winny się znajdować w osiedlach ludzkich, a nie w tajdze! Nasza ojczyzna powinna stać się najpiękniejszym krajem świata44 — pisał Miczurin. Obecnie wskazania uczonego realizują liczni radzieccy kwiadarze. Dawniej sądzono, że tulipany sprowadza się tylko z Holandii; dziś na klombach Leningradu i Moskwy kwitną tulipany ze stepów nadwołżań-skich.

Kwiaciarze Europy zachodniej i Ameryki pragną się zaopatrywać w te dziko rosnące tulipany, aby wyhodować nowe jak najwytrzymalsze gatunki.

Na Ałtaju jest wiele ciekawych, pięknie kwitnących roślin; ałtajska stacja doświadczalna wprowadziła do hodowli 74 dzikie rośliny, wśród nich /ritil-larie (Meleagris), kosaćce, lilie, krokusy, fiołki i inne.

Fiolek ałtajski dawał tylko trzy kwiatki, po trzech latach hodowli przeistoczył się we wspaniałą roślinę. Krzak fiołka jest 50 razy większy, zakwita 200 kwiatami, o rozmiarach pięciokrotnie większych. Wyhodowano 23 gatunki fiołków ałtajskich o rozmaitych odcieniach i kształtach kwiatów i liści.

Wiele jest jeszcze w stepach i w lasach, szczególnie zakaukaskich i syberyjskich, pięknie kwitnących roślin, nie włączonych do hodowli.

Mieczyk

(gladiolus)


315

1

Perz „żytniak" — Agropyrum pectlniformae,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
sr7 Z garści ziarna wywiezionego z obwodu semipała1 tyńskiego do Stanów Zjednoczonych
sr7 wodą; na łodydze — kwiatostany białych kwiatuszków jak mątewki ułożone są po trzy razem. Górne
sr7 Gdy oderwie się od ziemi jedną roślinę, pociągnie się za nią kilka innych, umocowanych na
sr7 leży wiedzieć, że gatunki, które rosną na wyspach indyjskich na Wschodzie, prze/, wiele rąk prz
sr7 Konni ntniidrnitory według rysunku Mandragora narysowana przez Boka postaci ludzkiej.
sr7 urywki z dzienników, wiersze, rysunki, fotografie i nawet zasuszone rośliny. Dziennik upiększa
21196 sr7 cie ich jako miary wzorcowej). Wbijcie w ziemię najpierw dwie iyki ukośnie tak, by się kr
IMAG0297 / Yw.* S ?-i? Sr~7.y::Ą, / i ! •o , $<(<>)’ i?, fi(o) ,o ;i- V-.Wf, i >0; ^
H C3 A4kelblumen 20 2811 29 Immer SefmeeoJ&ckcnenModeli 6 BiUn<t>M«a.u)sr •»75 ;IK-C««n I
sr7 Gdy oderwie się od ziemi jedną roślinę, pociągnie się za nią kilka innych, umocowanych na
sr 7 Ulubione ziele kotów Czytaliście pewnie w powieści Marka Twaina, jak Tom Sawyer napoił żółtego

więcej podobnych podstron