Cerski Koktajle, nalewki wina, miody i piwa


ALOJZY CERSKI
koktajle, nalewki wina , miody i piwa
DOMOWYM SPOSOBEM



Wydawca: Wielkopolskie Wydawnictwo Prasowe - Poznań
Projekt okładki i rysunki: Iwona Grzegorczyk
Reprodukcje zdjęć: Burda, Stern, Neue Modę, Journal, Pan, Service am Tisch
Druk: Zakład Poligraficzny WWP - Poznań, ul. Ziębicka 16
Papier offsetowy III klasy Nakład - 200.000 + 150 egz.
tndeks nr 396435 Zam. nr 308/89 K-15 Cena 250,-
Alojzy Cerski
Koktajle, nalewki wina, miody i piwa
*
domowym sposobem
Mówi się, że my Polacy pijemy za dużo. Wyprzedzają nas wprawdzie inne nacje, lecz rzecz w tym, że pijemy zbyt mocne wysokoprocentowe alkohole i nader często niestety się upijamy. W zwalczaniu alkoholizmu nie chodzi o pełną abstynencję, o wyrzeczenie się w ogóle picia, lecz o jego kulturę, zbyt u nas jeszcze niską.
Nie należy się upijać. Lepiej smakować napoje, których składnikiem jest alkohol.
Wiedzieli już o tym ludzie najstarszych kultur. Wiedzą i dziś najwyżej cywilizowane społeczeństwa. Zwykłą wódkę zastępują winem, miodem, nalewkami na owocach, a zwłaszcza mieszanymi napojami z dodatkiem ałkoholu.
Jak sporządzać takie napoje, wina, miody, nalewki?
Jak do tego wykorzystać krajową obfitość owoców?
Jak w sposób prosty przyrządzać w domu koktajle wzorem standardowych światowych i krajowych receptur bąrmańskich? __ Mech służy temu przedstawiony wybór receptur od łegendamej pani Ćwierciakięwiczowej po panią Gumowską oraz przepisów stosowanych przez najlepszych barmanów najbardziej znanych lokali gastronomicznych Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Republiki Federalnej Niemiec, NRD, radzieckiej Litwy, Ukrainy i Rosji, wsparty o krajowe opracowania sposobów przyrządzania napojów alkoholowych, których zródła podano w załączonej bibłiografii.
Uproszczone, dostosowane do aktualnych warunków krajowych i możliwości domowych przepisy - zapewniając, że nie ma w nich nic trudnego, a efekty są naprawdę smaczne.
poleca Alojzy Cerski

^
" D,
Bała!
t


'-:" " -H-V^
Koktajle i inne napoje mieszane
1. Na WÓdce i likierach Barbakan
Ali Baba
Zmieszać w szeikerze lub zamkniętym naczyniu z 2-3 kostkami lodu dwa kieliszki żytniej wódki (lub wyborowej) z 4 kieliszkami wermutu i połową kieliszka likieru imbirowego oraz łyżeczkę soku z cytryny. Przecedzić od lodu i wlać do kieliszków koktajlowych.
Alter Dinner
25 ml prunelki lub likieru śliwkowego (śliwowicy) 25 ml wiśniówki, sok z połowy cytryny zmieszać z 3-4 kostkami lodu w szeikerze. Odpędzić od lodu i udekorować kieliszek plasterkiem cytryny.
Bachus
Dwa kieliszki wiśniówki lub nalewki wiśniowej
zmieszać z 3 kieliszkami wermutu i 3 kostkami
lodu. " .
Odcedzić i podawać z kawałkiem moreli lub
brzoskwini.
Bałałajka
25 ml (kieliszek) czystej, wódki, 25 ml coint-reau lub curacao-orange, 25 ml soku cytrynowego zmieszać w szeikerze z lodem. Nie odcedzać!
Wlać do większego kieliszka. Dodać słomkę. Kieliszek udekorować plasterkiem cytryny lub plasterkiem zielonego ogórka (ze skórką!) na szpadce.
W szeikerze zmieszać 40 ml wódki, 20 ml krupniku (wódki na miodzie), 20 ml soku owocowego z 3 kostkami lodu. Odcedzić, podawać ze słomką.
Black Russian
Zmieszać w dużej szklance 50 ml czystej wódki z 50 ml likieru kawowego. Przelać do kieliszka udekorowanego plasterkiem cytryny lub skórką cytrynową.
Blond Syrenka
Do dużej szklanki wlać kieliszek śmietany, kieliszek wiśniówki i kieliszek likieru kawowego silnie mieszając. Oziębić w lodówce. Podawać z wiśnią.
Czerwony flip
Zmieszać z lodem W szeikerze 50 ml curacao z 1 jajkiem i łyżeczką cukru. Odcedzić do dużego kieliszka do wina. Posypać utartą gałką muszkatułową. Dolać ostrożnie 25 ml czerwonego wina. Nie mieszać. Podawać z 2 słomkami.
Daddy
Mały kieliszek czystej wódki, tyle samo curacao-orange, soku cytrynowego i białko z połowy jajka zmieszać silnie w szeikerze z lodem. Odcedzić od lodu, podawać w kieliszku koktajlowym udekorowanym cukrem (tzw. crus-ta: brzeg kieliszka posmarowany sokiem cytrynowym i osypany cukrem). Można dodać oliwkę na szpadce.
7
Dolores
Kieliszek 25 ml czystej wódki, 25 ml wiśniaku, 25 ml wytrawnego wermutu zmieszać z lodem w szeikerze.
Odcedzić od lodu. Podawać z plasterkiem cytryny.
Gośka
Likier miodowy drambuie lub krupnik (wódkę na miodzie) 25 ml zmieszać z 50 ml soku pomarańczowego, 3 kostkami lodu, łyżeczką campari lub wódki żołądkowej gorzkiej. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku koktajlowym ozdobionym cukrem (crusta) wraz z kawałkiem pomarańczy na szpadce.
Grasshopper I
Zmieszać silnie z lodem 25 ml (kieliszek) likieru kakaowego z 25 ml likieru miętowego i 25 ml śmietany lub skondensowanego mleka niskosłodzonego. Odcedzić. Podawać z 2 słomkami.
Grasshopper II
Zmieszać w kieliszku nalewając ostrożnie (najlepiej po grzbiecie odwróconej łyżeczki) dwa likierowe kremy: miętowy i kakaowy (po 25 ml), aby uzyskać tęczowy płyn. Podawać ze słomką w kieliszku od wódki.
Kangur
50 ml czystej wódki, 25 ml słodkiego wermutu (może być biały lub czerwony), łyżeczkę orzechówki lub angielskiej gorzkiej wódki zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku udekorowanym plasterkiem cytryny.
Klubowy
W dużej szklance zmieszać 50 ml Soplicy, 25 ml soku z czarnej porzeczki z lodem. Odcedzić. Podawać w kieliszku koktajlowym ze słomką i skórką z cytryny.
Kozacki
Zmieszać z lodem 50 ml czystej wódki (najlepiej rosyjskiej) z 25 ml portweinu.
Odcedzić od lodu. Podawać z 2 słomkami w kieliszku udekorowanym plasterkiem świeżego ogórka (ze skórką!).
Krwawa Mery (Bloody Mary)
 Pięćdziesiątkę" czystej wódki zmieszać z lodem w szeikerze ze 100 ml soku pomidorowego, 15 ml soku cytrynowego dodając 5 kropli sosu warcesterskire lub maggi, szczyptę soli i pieprzu.
Odcedzić. Podawać w wysokiej szklance ze słomką i mieszadełkiem.
Liberty
40 ml czystej wódki, 20 ml rumu, łyżeczkę soku cytrynowego zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić i podać z plasterkiem cytryny.
Londyńska mgła
Zmieszać z lodem 40 ml likieru miętowego z 40 ml anyżówki oraz łyżką angastury lub gorzkiej wódki. Odcedzić.
Marek
Patrice
W szeikerze zmieszać z lodem 20 ml ajer-
koniaku, 20 ml likieru bananowego z 40 ml
soku pomarańczowego.
Odcedzić. Podawać w kieliszku z wiśnią na
szpadce.
Można też wlać do dużej szklanki i uzupełnić
oranżadą.
Marta
Silnie zmieszać z lodem 20 ml likieru miętowego, 20 ml śmietanki lub mleka skondensowanego, 20 ml soku ananasowego. Odcedzić.
Podawać z wiśnią lub kawałkiem ananasa w kieliszku udekorowanym cukrem (crusta).
Ognisty
1/4 kieliszka wytrawnego vermutu, 1/4 kieliszka jałowcówki lub jarzębiaku, 1/4 kieliszka soku z grapefruitu, 1/4 kieliszka wody mineralnej - wszystkie składniki dobrze wychłodzone wlać do kielicha na plasterek cytryny i kostkę lodu (kolejność: sok, alkohole, woda gazowana). Podawać zaraz do spożycia.
Optymistyczny
Zmieszać z lodem w szeikerze 20 ml żytniej wódki, 20 ml curacao, 20 ml soku cytrynowego.
Odcedzić. Wlać do większego kielicha i dopełnić zimną coca colą lub pepsi colą. Podawać z 2 słomkami.
Owocowy flip
Zmieszać z lodem w szeikerze 20 ml wiśniówki, 40 ml białego wina, 1 żółtko z łyżeczką cukru.
Po spienieniu odcedzić od lodu. Podawać w wysokim kieliszku z truskawką lutr wiśnią w środku (mogą być mrożone). Oprószyć cynamonem. Dodać słomkę i łyżeczkę.
Silnie zmieszać z lodem 20 ml likieru kakaowego, 20 ml curacao-orange i 20 ml śmietany lub skondensowanego mleka. Odcedzić od lodu. Podawać ze słomką.
Porterowy flip
Przyrządzić w szeikerze z lodem 40 ml porteru, 20 ml czystej wódki, dodać łyżkę soku cytrynowego, 1 jajko i łyżeczkę cukru. Silnie wstrząsnąć. Odcedzić. Podawać ze słomką i oliwką na szpadce.
Polarny
Kieliszek czystej wódki (40 ml) zmieszać w szeikerze z 20 ml likieru miętowego. Podawać z kostkami lodu i połową plasterka cytryny w udekorowanym cukrem pudrem (crusta) kieliszku
Róża Warszawy
 Pięćdziesiątka" czystej wódki, 25 ml wiśniówki, 15 ml curacao-orange lub cointreau, łyżeczkę nalewki ziołowej zmieszać w szeikerze z lodem. Odcedzić i podawać w kieliszku z wiśnią.
Rycerski
50 ml czystej wódki, 25 ml wytrawnego wermutu, 2 łyżki curacao-orange lub cointreau, łyżeczkę campari zmieszać z lodem. Odcedzić od lodu i podawać ze skórką cytrynową.
Screwdriwer
 Pięćdziesiątkę" czystej wódki zmieszać w dużej szklance z lodem i 100 ml soku pomarańczowego. Odcedzić od lodu, wlać do wysokiej szklanki.
Dodać 2-4 kostki lodu i udekorować plasterkiem pomarańczy.
9
Śnieżyca cmsta
W szeikerze zmieszać z drobno potłuczonym
lodem 20 m\ wód4\ myś\\\ws\<\e), 'ZO m\ so\d-wasser z 20 ml soku cytrynowego. Dodać łyżkę nalewki ziołowej, łyżkę wiśniówki i łyżeczkę cukru pudru.
Odcedzić częściowo przepuszczając drobno pokruszony lód do kieliszka udekorowanego cukrem (crusta). Podawać ze skórką cytrynową i 2 wiśniami.
Tempter
Kieliszek (25 ml) likieru brzoskwiniowego zmieszać z takim samym kieliszkiem portwei-nu z lodem. Odcedzić. Podawać z kawałkiem brzoskwini.
- Warszawski
"
Czterdzieści mililitrów Soplicy zmieszać z lodem w duże) szklance wraz z 40 ml soku pomarańczowego. Odcedzić i podawać z wiśnią.
Wiedeński
Zmieszać w szeikerze z lodem 20 ml wermutu,
20 ml curacao, 10 ml wiśniówki i 20 ml
śmietany.
Odcedzić. Podawać w kieliszku koktajlowym
z 2 słomkami.
Wolżański
25 ml czystej wódki, 25 ml wiśniówki, 25 ml portweinu zmieszać z lodem w szeikerze Odcedzić od lodu. Podawać z plasterkiem zielonego ogórka (ze skórką) na szpadce.
Węgierski flip
Zmieszać z lodem w szeikerze 40 ml palinki
(węgierska wódka), 20 ml ketchupu i 1 żółtko.
ko: i "''/'/"
0todńĆ0dMU,tT?elać do kieliszka koktajlowego. Oprószyć szczyptą mielonej czerwonej papryki. v Na kieliszku położyć nadziany na szpadkę plasterek paprykowanej słoniny.
Wódka crusta
Przyrządzić w szeikerze z lodem kieliszek
W
wódki (40 ml), 20 ml wiśniówki z łyżką , nalewki ziołowej i łyżką soku cytrynowego. Odcedzić.
Pod^Ć4N \del\szku udekorowanym cukrem (crusta), skórką cytrynową, kostkąlodu i ^wiśniami na szpadce.
Wódka flip
 Pięćdziesiątkę" czystej wódki zmieszać z lodem, 20 ml soku pomarańczowego i 1 jajkiem z łyżeczką cukru. Odcedzić od lodu. Podawać ze słomką.
Wytrawny koktail
Do kieliszka wlać sok pomidorowy (3/4 pojemności). Włożyć do soku związane w gazie i zmielone na proszek: po 2 ziarenka jałowca, angielskiego ziela, gorzkiego pieprzu, odrobinę cynamonu i 1 gozdzikiem. Trzymać przez kilka godzin w soku, następnie wyjąć i wlać do kielicha z kostką lodu i 40 ml mocnej wódki.
Zagłoba
 Pięćdziesiątkę" krupniku lub wódki na miodzie zmieszać w szklance z lodem, dodać 20 ml jarzębiaku i 50 ml soku z czarnej porzeczki. Odcedzić od lodu.
Podawać w szklance z nowymi 2 kostkami lodu wraz ze słomką.
Ziołowy flip
Przyrządzić w szeikerze z lodem 40 ml żołądkowej gorzkiej wódki z 40 ml śmietany lub skondensowanego mleka, dodać łyżkę syropu miętowego, jedno jajko i łyżeczkę cukru. Silnie zmieszać i potem odcedzić od lodu.
Podawać w kie/i pieprzem zioto
2. Na ginie ltj Aleksander :0?
Kieliszek ginu,, likieru kakaową dem. Odceda lowego.
Aleksander
Kieliszek ginu,^ i kieliszek likienl demwszeikffll Różnica w p
Aleksander!
Kieliszek ginuj kieliszek śmiett rze. Odo koktajle
Blood hoand
Zmieszać w ginu, 25 ml trochę wiśrtó Rozgnieść 2 \ nym napoje Podawać w 1
3>?E
Zmieszać 40 ml Ł
słodkiego i 20 ml \j
20 ml soku pomarańczo
kerze.
Odcedzić od lodu. Poda o *# - i
ku ozdobionym plasteńas
Caruso
Kieliszek ginu /uó /a/oiwM miętowego, kieliszek w,
(równe porcje) zmiesza
Odcedzić. Kieliszek udek cytryny i podawać ze sio
Casino
-'odawać w kieliszku koktajlowym oproszone aieprzem ziołowym.
2. Na ginie lub jalowcówce
Aleksander kanadyjski
\leksander angielski
kieliszek ginu, taki sam kieliszek śmietany . kieliszek likieru kakaowego zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić i wlać do kieliszka. Różnica w proporcjach kieliszków.
Aleksander's Sister
Kieliszek ginu, kieliszek likieru miętowego, kieliszek śmietany zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić od lodu i wlać do kieliszka koktajlowego.
Blood hound
Zmieszać w szeikerze z kostkami lodu; 40 ml
ginu, 25 ml wytrawnego wermutu, dolać
trochę wiśniówki.
Rozgnieść 2 truskawki i zmieszać z odcedzo-
nym napojem.
Podawać w kieliszku ze słomką i łyżeczką.
3>?E
Zmieszać 40 ml ginu lub jałowcówki z 20 ml słodkiego i 20 ml wytrawnego wermutu oraz 20 ml soku pomarańczowego z lodem w szeikerze.
Odcedzić od lodu. Podawać w dużym kieliszku ozdobionym plasterkiem pomarańczy.
Caruso
Kieliszek ginu lub jałowcówki, kieliszek likieru miętowego, kieliszek wytrawnego wermutu (równe porcje) zmieszać z kostkami lodu. Odcedzić. Kieliszek udekorować plasterkiem cytryny i podawać ze słomką.
Zmieszać w szeikerze z kostkami lodu 40 ml ginu, 20 ml maraschino lub likieru wiśniowego, bądz wiśniówki, 20 ml soku cytrynowego. Dodać kilka kropli orange bitters. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku ze słomką i wiśnią na szpadce.
Clover Club
Silnie wymieszać 40 ml ginu, 20 ml soku malinowego, soku z połówki cytryny z białkiem połowy jajka. Odcedzić. Podać ze słomkami.
Cytrusowy
Zmieszać w szeikerze z lodem 40 ml ginu, dodać 5 kropli nalewki ziołowej lub angaust-ry, 5 kropli orange bitters. Podawać po odcedzeniu w kieliszku z kawałkiem skórki cytrynowej.
Gin Rickey
W dużej szklance wycisnąć sok z połówki cytryny, włożyć skórkę z cytryny, dodać 2 lub 3 kostki lodu, półtora kieliszka ginu i wody sodowej do smaku.
Golden Martini
1 /4 kieliszka wytrawnfego wermutu, 3/4 kieliszka ginu. zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić i wlać w koktajlowy kieliszek. Można zamiast mieszanki z wermutem ostudzić w szeikerze z lodem sam gin.
Grapefruit koktajl
Zmieszać w szeikerze kieliszek ginu z kieliszkiem soku grapefruitowego, łyżeczkę soku cytrynowego i 3 kostkami lodu. Odcedzić i podać ze słomką oraz kawałkiem skórki 'cytrynowej.
Grapefruit flip
Przyrządzić w szeikerze mocno wstrząsając z lodem 40 ml ginu z 40 ml soku grapefruitowego dodając łyżkę curacao, 1 jajko i 2 łyżeczki cukru.
Odcedzić od lodu do wysokiego kieliszka do wina. Osypać utartą skórką cytrynową. Podawać z 2 słomkami.
/ 11
Hawajski
Kieliszek (25 ml) ginu lub jałowcówki, tyleż samo soku pomarańczowego, odrobinę likieru curacao zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić. Podawać w kieliszku ozdobionym skórką pomarańczowa, wraz za sloteką.
Houla Houla
Zmieszać z lodem 40 ml ginu, 25 ml soku ananasowego. Odcedzić. Na dno kieliszka położyć plasterek ananasu. Podawać ze słomką i łyżeczką.
Houla Hoyx1& U
Dwa kieliszki ginu, kieliszek curacab orange i kieliszek soku z pomarańczy zmieszać z lodem. Odcedzić. Podawać w kieliszku koktajlowym.
Kawowy
Wymieszać w dużej szklance 20 ml ginu (jałowcówki) z 20 ml wiśniówki i 40 ml mocnego naparu kawy (ostudzonego) z łyżeczką cukru pudru. Odcedzić. Podawać w kieliszku ze słomką.
Martini Dry I
Do dużej szklanki wlać 50 ml ginu lub jałowcówki, 25 ml wytrawnego wermutu (może być Martini), dodać 2 kostki lodu. Wymieszać. Odcedzić. Rodawać ze słomką i oliwką na szpadce.
Amerykański sposób przyrządzania tego koktajlu różni się proporcjami: 3 części ginu  1 część wina.
Martini Dry II
Dwa kieliszki ginu lub kieliszek myśliwskiej wódki, kieliszek wermutu i 1 łyżkę pomarań-czówki gorzkiej  zmieszać wszystko z kostkami lodu. Przecedzić. Podawać z plasterkiem cytryny lub oliwką na szpadce.
Martini Sweet
Przyrządzić jak Martini Dry I z tym, że bierze się wermut słodki, a zamiast oliwki podaje wiśnię na szpadce.
Miami Specjał
Dwa kieliszki ginu, kieliszek wermutu, 2 kieli- -szki soku ananasowego, dwie łyżeczki curaca-0 orange zmieszać w szeikerze z lodem. Odcedzić od lodu. Podać z plasterkiem cytryny bez skórki.
Negroni
25 ml ginu, 25 ml słodkiego wermutu, 25 ml campari (likieru ziołowego) wymieszać z lodem. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku ozdobionym zaciętym plastrem cytryny.
Orange Blossom
Zmieszać i ochłodzić lodem w szeikerze 40 ml ginu, 40 ml soku pomarańczowego, odrobinę soku malinowego. Odcedzić i rozlać do kieliszków ozdobionycłi cukrem (crustas). Na powierzchni położyć cienki plasterek pomarańczy wbity na szpadkę.
Pariśien
Kieliszek (25 ml) ginu, tyle samo wytrawnego wermutu oraz kieliszek likieru Cassis (lub innego likieru owocowego) wymieszać z lodem. Przecedzić. Podawać ze słomką. Można dekorować oliwką na szpadce lub wiśnią.
Pink Lady
50 ml ginu, 20 ml soku malinowego, 2 kostki Jodu, białko z połowy jajka silnie wymieszać w szeikerze.
Odcedzić od lodu. Kieliszek wyłożyć plasterkiem cytryny.-
Princess Mary
Kieliszek (25 ml) ginu, kieliszek likieru kakaowego, kieliszek śmietany, 3 kostki lodu. Wszystko silnie zmieszać w szeikerze. Podawać w kieliszku do wina udekorowanym cukrem (crusta) wraz ze słomką.
The Seabreeze
W dużej szklance zmieszać półtora kieliszka ginu z trzema kostkami lodu. Dolać toniku i włożyć plasterek cytryny. 4
Silver Jubilee
Mocno ochłodzić kostkami lodu w szeikerze 40 ml ginu, 20 ml likieru bananowego, 20 ml śmietany. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszkach koktajlowych udekorowanych cukrem (crusta). ,
Tom Collins
Sok z jednej cytryny, łyżeczkę cukru, półtora kieliszka ginu (35 ml) zmieszać z kostkami lodu w wysokiej szklance. Dolać wody sodowej do smaku.
White Lady
Zmieszać z lodem do spienienia 40 ml ginu,
20 ml likieru pomarańczowego (Cointreau) lub cytrynówki, dodając sok z połówki cytryny i białko z połowy jajka. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku ozdobionym cukrem (crusta) ze słomką. Można dodać wiśnię lub maraskę na szpadce.
Za Za
W dużej szklance zmieszać i ochłodzić lodem 25 ml ginu, 25 ml francuskiego aperitifu Dubonnet lub jugosłowiańskiego Isola Bella, odrobinę nalewki ziołowej (ąugostury). Odcedzić od lodu. Podawać z wiśnią na dnie kieliszka.
13
3. Na koniaku, winiaku lub
brandy Aleksander
Zmieszać silnie w szeikerze kieliszek koniaku lub brandy, 25 ml likieru kakaowego, 25 ml śmietany lub skondensowanego mleka z kostkami lodu.
Odcedzić. Piankę na kieliszku oprószyć szczyptą kakao.
'  and 
Mały kieliszek koniaku połączyć w dużym kieliszku likierowym z małym kieliszkiem likieru ziołowego (francuską Benedyktynką, krajowym Refektorium lub Bernardynką). Podawać z łyżeczką oraz ze słomką. Można dołożyć kostkę lodu.
Black Jack
Wystudzić 4.0 m\ mocnego r\E4pT\ł b*~V'
Zmieszać toez todu w dużej szklance z 20 ml
wiśniówki i 20 ml koniaku.
W wysoki kieliszek do szampana wsypać
drobno rozbity lód do polowy i na to nalać
zmieszany napój.
Podawać z 2 słomkami.
Brandy crusta
W dużej szklance zmieszać z lodem 75 ml brandy z łyżką nalewki ziołowej lub angustrą, dodać 2 łyżki wiśniówki lub maraschino. Odcedzić od lodu.
Podawać z plastrem cytryny i 2 wiśniami w kieliszku udekorowanym cukrem (crusta).
Chicago
50 ml koniaku z odrobiną likieru pomarańczowego lub curacao zmieszać w szeikerze z lodem dodając 4 krople angostury lub wódki żołądkowej gorzkiej. Odcedzić. Wlać do wysokiej szklanki. Uzupełnić 100 ml szampana. Podawać z 2 słomkami.
14
Coffe flip
Zmieszać z lodem w szeikerze 20 ml brandy
lub winiaku, 20 ml likieru kawowego, 20 ml
naparu kawy (ostudzonego) dodając 1 żółtko
i łyżeczkę cukru.
Odcedzić od lodu.
Podawać przyprószone w kieliszku tartą gałką
muszkatołową.
Cola winiak
Do dużego kieliszka włożyć kostkę cukru, zalać kieliszkiem winiaku, położyć na to plasterek cytryny i dolać mocno oziębioną coca lub pepsi colę.
Franz Josef
Silnie zmieszać w szeikerze z lodem 40 ml brandy, 20 ml curacao, 40 ml schłodzonego naparu kawy z 1 łyżeczką cukru i 1 żółtkiem. Odcedzić od lodu i podawać z 2 słomkami.
Gronowy
"L2.0 m\ VLoryvaVii,  m\ \wemwiu, 1O A SoVa\
z winogron zmieszać z kostkami lodu. Podawać w kieliszkach koktajlowych.
Harward
Kieliszek (25 ml) koniaku lub winiaku, 25 ml słodkiego wermutu, 2 krople likieru ziołowego lub angastury, szczypta cukru. Zmieszać wszystko z kostkami lodu. Odcedzić. Podawać ze słomką w ozdobionym skórką cytrynową kieliszku.
Klasyczny
Zmieszać z lodem w szeikerze 40 ml koniaku, 20 ml curacao, 20 ml maraschino lub wiśniówki, 20 ml soku z cytryny. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku z brzegiem ozdobionym cukrem (crusta) i skórką cytrynową.
Kastylski
Kieliszek brandy lub koniaku, kieliszek białe- ' go wina stołowego zmieszać z kostkami lodu. Odcedzić.
Koreański
Kieliszek koniaku, kieliszek likieru ananasowego zmieszać z lodem dodając łyżeczkę soku grapefruitowego.
Odcedzić od lodu. Podawać z kawałkiem ananasu.
Krwawy Bambo
Kieliszek koniaku (25 ml), tyleż samo cointreau lub curacao-orange, 25 ml śmietany, 1 łyżeczka kawy nesca (instant), 1 łyżeczka cukru. Wszystko zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić z lodu i podawać z 2 słomkami.
Kubański
W szeikerze zmieszać z lodem 20 ml brandy, 20 ml rumu, 20 ml likieru brzoskwiniowego (apricot) z 20 ml soku z cytryny. Odcedzić od lodu. Podawać ze słomką.
Mazagran
Zaparzyć mocną kawę, posłodzić i ostudzić. " Ponalewać do szklanek z kostkami lodu na spodzie. Do każdej szklanki wlać łyżkę stołową koniaku. Pić przez słomkę.
Miodowy
Kieliszek koniaku, kieliszek czystej wódki
zmieszać z lodem dodając łyżeczkę płynnego
miodu.
Odcedzić. Podawać z plasterkiem cytryny.
Montana
W dużej szklance zmieszać z lodem 40 ml brandy, 40 ml wermutu, 10 ml anyżówki, kilka kropel angostury lub innej nalewki ziołowej, 10 ml porto. Odcedzić od lodu. Podawać bez słomki.
Olimpik
Zmieszać w szeikerze z lodem 20 ml koniaku, 20 ml cointreau lub curacao-orange, 20 ml soku pomarańczowego, odcedzić, podawać ze słomką w udekorowanym cukrem kieliszku (crusta) oraz z maraską lub wiśnią na szpadce.
Piękność Ameryki
Zmieszać w szeikerze z lodem 20 ml koniaku, 20 ml wytrawnego wermutu, 20 "ml soku pomarańczowego, 20 ml soku malinowego z kroplą likieru miętowego. Odcedzić. Podawać ze słomką z wiśnią na spodzie kieliszka koktajlowego.
Red Top
Zmieszać z lodem w szeikerze 50 ml koniaku
lub winiaku z 50 ml soku z czarnej porzeczki.
Odcedzić od lodu.
Podawać w dużym kielichu dolewając 100 ml
szampana.
Side car
20 ml koniaku, 20 ml cointreau lub curacao-orange, sok z połówki cytryny zmieszać z lodem.
Odcedzić. Podawać ze słomką i wiśnią na szpadce.
Złośliwiec
Kieliszek (25 ml) koniaku, tyle samo wytrawnego wermutu i likieru miętowego wymieszać z lodem w szeikerze. *
Odcedzić. Podawać w udekorowanym paskiem czerwonej papryki kieliszku koktajlowym.
/

Manhattan
Screwdrive
Cu ba Libr
>/
I
Gin Tonie
15
Zaparzyć kawę, przecedzić, przyprawić do smaku cukrem i rumem, oziębić. Podawać z kostkami lodu. ,
4. Na rumie
Daiąuiri
40 ml rumu, 40 ml soku pomarańczowego, łyżkę wiśniówki lub maraschino zmieszać w szeikerze z lodem. Odcedzić. Podawać z wiśnią,, najlepiej z maraską.
Danusia
W szeikerze zmieszać 20 ml rumu, 20 ml wiśniówki, 40 ml soku pomarańczowego z lodem. Odcedzić od lodu i podawać z plasterkiem pomarańczy.
Dygnitarz
Zmieszać z lodem kieliszek rumu oraz kieliszek czystej wódki i łyżkę soku pomarańczowego. Odcedzić. Podawać z kostką cukru w kieliszku.
Flip na lodach
W szeikerze zmieszać z lodem 20 ml rumu, 40 ml czerwonego wina, 20 ml śmietany i jedno jajko surowe oraz kulkę (50 g) lodów waniliowych. Odcedzić, podawać oproszone roztartymi dwoma orzechami włoskimi.
Floryda
 Pięćdziesiątkę" rumu i setkę soku grape-fruitowego, łyżkę wiśniówki i łyżeczkę cukru pudru schłodzić w szeikerze, nie odcedzać. Wlać do dużej szklanki z plasterkiem cytryny.
Herbaciany flip
Zmieszać z lodem w szeikerze 20 ml rumu, 40 ml mocnego naparu herbaty i 40 ml śmietany lub skondensowanego mleka. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku do wina ze słomką.
Mazagran I
Składniki: 8 łyżeczek zmielonej kawy naturalnej, 4 szklarski wody, cukier, 3 kieliszki rumu, kostki lodu. /
Mazagran II
Szklankę mocnej kawy oziębić, dodać 2-3 ' szklanki wody (sodowej lub zwykłej), 1 kieli- " szek rumu- (można dodać kieliszek wódki), 3-4 łyżki cukru i parę kostek lodu. Do szklanek włożyć po plasterku cytryny . i podać słomki.
Miodowy flip
Schłodzić w szeikerze z lodem 40 ml rumu, 20 ml śmietany, 50 ml mleka, 1 łyżeczkę miodu i 1 żółtko. Odcedzić od lodu. Podawać w kieliszku do wina osypując utartymi włoskimi orzechami.
Nevada
25 ml rumu, 25 ml soku grapefruitowego i 25 ml sęku cytrynowego schłodzić z lodem w szeikerze. Odcedzić i wlać do kieliszka koktajlowego.
Prezydent
50 ml rumu, 25 ml wytrawnego wermutu, łyżkę soku malinowego i łyżkę curacao-oran-ge zmieszać w szeikerze z lodem. Odcedzić. Podawać ze skórką pomarańczową i wiśnią na szpadce lub w kieliszku.
Rumowy zwykły
40 ml rumu, 20 ml czerwonego lub białego wermutu, 20 ml soku pomarańczowego zmieszać z lodem w szeikerze. Odcedzić i w kieliszku posypać szczyptą cynamonu.
16
5. Na whisky Amerykański flip
Przyrządzić w szeikerze 50 ml whisky z lodem, 2 łyżkami curacao, 1 łyżeczką soku ananasowego, 1 żółtkiem. Po silnym wymieszaniu wlać do wysokiego kieliszka do wina. Dodać pokrojony w kostkę ananas lub inny owoc. Posypać utartym cynamonem lub gałką muszkatołową.
Dodać słomkę i łyżeczkę. Spożywać natychmiast po przyrządzeniu.
Blood and Saud
W szeikerze zmieszać z lodem 20 ml whisky, 20 ml wiśniówki, 20 ml wytrawnego wermutu, 20 ml soku pomarańczowego. Odcedzić. Podawać z plasterkiem pomarańczy i słomką.
Highball
Dwie lub trzy kostki lodu, półtora kieliszka (35 ml) whisky, dolać wody sodowej lub jasnego piwa, albo piwa imbirowego według smaku. Podawać w dużej szklance ze słomką.
Hurricane
W szeikerze zmieszać z lodem 20 ml whisky, 20 ml likieru miętowego, 20 ml ginu, 20 ml soku cytrynowego. Odcedzić. Podawać ze słomką i kawałkiem skórki z cytryny.
Hunter
W dużej szklance zmieszać z lodem 40 ml
whisky z 20 ml wiśniówki.
Odcedzić od lodu. Podawać z wiśnią na
szpadce.
Kowbojski
 Pięćdziesiątkę" whisky zmieszać w szeikerze z lodem i 25 ml śmietany. Odcedzić od lodu. Podawać ze słomką.
Los Angeles
Zmieszać silnie z lodem w szeikerze 40 ml whisky, 20 ml soku cytrynowego, łyżeczkę wermutu słodkiego i jedno całe jajko. Odcedzić i podawać w kieliszku koktajlowym.
Manhattan
50 ml whisky, 25 ml słodkiego wermutu,
tyżeczkę nalewki ziołowej wlać do szklanki
z lodem.
Odcedzić i podawać ze słomką oraz wiśnią na
szpadce.
Manhattan Dry
Tak jak zwykły Manhattan, tylko wermut powinien być wytrawny.
Manhattan (po kanadyjsku)
Jedną trzecią słodkiego wermutu zmieszać w szeikerze z 2/3 whisky, lodem i kroplą wódki żołądkowej - gorzkiej. Odcedzić, podawać z wiśnią w kieliszku koktajlowym.
Margaritka
W szeikerze z lodem zmieszać 20 ml whisky, 25 ml cointreau lub curacao-orange i 25 ml soku pomarańczowego. Odcedzić i podawać z plasterkiem pomarańczy.
5EVA> crusta
W szeikerze zmieszać 20 ml teąuili lub whisky z 20 ml wytrawnego wermutu, 20 ml soku cytrynowego. Dodać łyżkę nalewki ziołowej lub gorzkiej wódki, 2 łyżki wiśniówki lub maraschino. Odcedzić. Podawać w kieliszku ozdobionym cukrem (crusta) z kawałkiem cytryny i 2 wiśniami.
New York
Zmieszać w szeikerze z lodem 50 ml whisky, 20 ml soku cytrynowego, dwie łyżki soku malinowego lub z grenadiny. Odcedzić, włożyć do kieliszka kostkę cukru i kawałek skórki cytrynowej.
17
Old Fashioned
Kostkę lub pół kostki cukru zakropić gorzką wódką, dodać półtora kieliszka (35 ml) whisky, wody sodowej, dwie kostki lodu, wiśnię i pół plasterka cytryny. Podawać w mniejszej szklance.
On - The - Rocks
Półtora kieliszka (35 ml) whisky wlać do średniej szklanki, dodać kostki lodu i. skórkę pomarańczową.
Rob Roy
W dużej szklance zmieszać z lodem 40 ml whisky, 40 ml słodkiego wermutu, łyżeczkę nalewki ziołowej. Odcedzic i podawać z wiśnią (maraską) na szpadce.
Royalist
Zmieszać z kostkami lodu 40 ml wermutu, 20 ml whisky i 20 mHikieru ziołowego. Odcedzic. Podawać ze słomką.
Whisky Collius
Sok z 1 cytryny, łyżkę cukru, półtora kieliszka (35 ml) whisky zmieszać w dużej szklance z kostkami lodu i wodą sodową. Dodać pół plasterka pomarańczy.
Whisky sour
W szeikerze zmieszać z lodem sok z połówki cytryny, łyżeczkę cukru, półtora kieliszka (35 ml) whisky. Odcedzic. Podawać z wiśnią i kawałkiem pomarańczy.
18
zmieszać, odcedzić, podawać w kieliszku z 2 słomkami.
6. Na winach V wermacie
Adonis
Zmieszać w szeikerze lub zamkniętym naczyniu 50 ml wytrawnego wina typu sherry, 25 ml słodkiego wermutu, 4 krople orange bitters (lub nalewki na pomarańczach) i 2 kostki lodu. Odcedzić od lodu i podawać w kieliszku koktajlowym ze słomką.
Bambo
Kieliszek (25 ml) słodkiego wina typu sherry, kieliszek wermutu wytrawnego, kieliszek soku pomarańczowego, dwie - trzy kostki lodu zmieszać w szeikerze. Odcedzić. Podawać w kieliszku koktajlowym z plastrem pomarańczy na patyku (szpadce plastikowej).
Cytrynowy
Plaster cytryny (lub pomarańczy), 1 kostka cukru, 1/4 kielicha soku ananasowego, tyle samo brzoskwiniowego lub innego, 1/2 kielicha wytrawnego wina białego, 2 kostki lodu. Zmieszać w szklance i schłodzić.
Escalation
Zmieszać z 3 kostkami lodu 40 ml (kielich) czerwonego wytrawnego wina z 20 ml (kieliszek) wódki czystej i z 20 ml soku pomarańczowego. Odcedzić od lodu i podawać w kieliszku koktajlowym z dodatkiem wiśni na szpadce.
Guards
Zmieszać z lodem (2-3 kostki) 50 ml słodkiego wermutu z 20 ml likieru curacao, odcedzić od lodu. Kieliszek udekorować naciętym plasterkiem cytryny.
Mecenas
Do dużej szklanki wlać 50 ml wina sherry, 25 ml ginu lub jałowcówki, wrzucić 3 kostki lodu,
Pall Moall
I
Wymieszać w dużej szklance barowej z lodem " kieliszek (20 ml) słodkiego wermutu, tyleż wytrawnego wermutu, z kieliszkiem ginu. Dodać likieru miętowego (10 ml) i parę kropel orange bitters lub nalewki pomarańczowej. Podawać ze słomką.
Perlisty
1/2 kielicha szampana, 1/2 kieliszka soku z grapefruitu lub pomarańczy, plasterek cytryny, kostka lodu. Do kielicha włożyć plaster cytryny i lód. Wlać mocno ostudzony szampan i sok. Zaraz podawać.
Queens
Zmieszać w szeikerze z lodem kieliszek wermutu wytrawnego, kieliszek wermutu słodkiego z kieliszkiem ginu, dodać 20 ml soku ananasowego.
Podawać w dużym kieliszku z dwoma słomkami.
Red Top
Składniki: 120 ml wytrawnego wina czerwonego, 80 ml soku pomarańczowego, 40 g syropu cukrowego, 5-6 kawałków pomarańczy, kostki lodu.
Ułożyć w szklankach kawałki pomarańczy, wlać płynne składniki, wymieszać, dodać lód. Podawać ze słomkami i łyżeczkami.
19
Inne napoje alkoholowe
na zimno i gorąco
Aperitif owocowy
Umyć i przebrać 25 dag malin, 25 dag truskawek, 30 dag porzeczek. Zasypać cukrem i odstawić, aby puściły sok. Po kilku godzinach odcedzić. Do soku dolać pół litra wódki. Podawać w szklankach z lodem.
Aperitif pomarańczowy
Do wysokich szklanek włożyć 3-4 cząstki pokrojonej pomarańczy wraz ze skórką (umytą uprzednio). Zalać słodkim czerwonym winem. Podawać z lodem.
Krupnik
Pół litra miodu zagotować z dwoma szklankami wody dokładnie szumując. Dodać kilka gozdzików, trochę cynamonu, gałkę muszkatołową, kawałek wanilii lub olejek waniliowy.
Kiedy ostygnie, ponownie zagotować i zebrać pianę. Do gorącego wlewać wolno litr spirytusu. Wymieszać dokładnie i podawać na ciepło.
Krupnik wyborowy Cieślaka
(Znakomity napój o zawartości 45% alkoholu)
Składniki: 0,5 kg miodu pszczelego, pół litra spir Całość przelać najlepiej do glinianego gąsior-ka lub do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić do sklarowania. Najdoskonalszy po pół roku! Podawać można na zimno lub na gorąco.
20
Jak zrobić zaprawę korzenną?
Wziąć 3 g cynamonu, 1 g gozdzików, 3 g imbiru, 2 g gałki muszkatołowej, 4 g (1 laskę) wanilii lub parę kropel olejku waniliowego oraz 150 ml spirytusu (może być 60%). Korzenie zmielić lub utrzeć, zalać spirytusem, .odstawić na 14 dni mieszając co dwa dni. Po dwóch tygodniach nalewkę ściąga się do słoika i mamy gotową zaprawę korzenną.
Krupnik polski
Na półtora litra gotowego napoju zużywamy: pół .kg miodu, pół litra spirytusu, 0,7 1 wody oraz dodajemy cynamon, gozdziki, skórkę pomarańczową, kawałek gałki muszkatołowej.
Należy zagotować miód z wodą. Osobno, gotować przez 10 minut dodatki korzenne w niewielkiej ilości wody. Kawałek skórki pomarańczowej lub cytrynowej wrzucić na krótko do gotującego się płynu, gdyż dłuższe gotowanie powoduje zgorzknienie płynu. Całość przecedzić i wlać do gotowanego roztworu miodu z wodą. Po odstawieniu z ognia nieco przestudzić i dodać spirytus (nie gotować!). W 24 godziny po odstawieniu (celem oddzielenia osadu) zlewać sklarowany już nieco płyn do butelek. Zakorkować, ew. zalakować, lub zakręcić nakrętką - odstawić. Im dłużej postoi, tym smaczniejszy. Podawać na ciepło lub na zimno.
Krupnik litewski
Wyrabia się go prawie tak samo jak krupnik polski z tym, że dodaje nieco karmelu (przypalonego cukru) dla uzyskania czerwonego koloru.
Kruszon
Składniki: 1 butelka białego wina gronowego, 2 szklanki wody sodowej (grodziskiej), 25 dag świeżych owoców (truskawki, morele, brzoskwinie) lub owoce z kompotu (morele, brzoskwinie, wiśnie, ananasy), 2 łyżki cukru, sok cytrynowy, 1 kieliszek koniaku, likieru, lub gatunkowej wódki, kostki-lodu. Świeże owoce umyć. Truskawki w całości, morele i brzoskwinie warto obrać ze skórki
(zanurzyć w gorącą wodę i w zimną), pokroić ' w kawałki.
Owoce włożyć do dzbana lub wazy szklanej, posypać cukrem i pozostawić, by puściły sok. Oziębić. Przed podaniem na stół wlać oziębione wino, wodę sodową, koniak i włożyć kostki lodu. Doprawić do smaku sokiem z cytryny. W ten sam -sposób można przyrządzać kruszon z innych owoców i bez użycia wody sodowej.
Kruszon truskawkowy
Składniki: pół kg truskawek lub malin, 250 g cukru pudru, 1 litr wina białego wytrawnego, butelka szampana. Umyte owoce wsypać do wazy, posypać cukrem pudrem. Po dwóch godzinach wlać wino i odstawić na 1 do 2 godzin. Przed podaniem dolać silnie wyziębiony szampan.
Kruszon zwyczajny
Pół butelki białego wina uzupełnić w dzbanku kieliszkiem koniaku, 20 dag cukru, 1 cytryną pokrajaną w plastry. Dodać do tego 2-3 szklanki wody sodowej, B Podawać z lodem.
Napój litewski:
 Azy konika polnego"
Składniki: szklanka miodu, szklanka cukru, szklanka wody, łyżka suszonych płatków róży ogrodowej, łyżka zielonej ruty, łyżka zielonej mięty, po szczypcie cynamonu, gałki muszkatołowej, gozdzików, imbiru, 2 litry wódki. Płatki róży, rutę, miętę, cynamon, gałkę muszkatołową, gozdziki, imbir, zalać szklanką wody i gotować na małym ogniu przez 15-20 minut. Do wywaru dodać miód, cukier, wódkę i wymieszać.
Naczynie dobrze przykryć i podgrzać, ale nie gotować. Po odstawieniu z ognia, kiedy napój ostygnie, zlać go do szklanego zamykanego naczynia i zostawić, aby się sklarował. Po kilku dniach napój, uważając aby nie zmącił klarowności, rozlać do butelek. Przechowywać w chłodnym miejscu, aby się  przegryzł" minimum 5 dni, pamiętając, że im dłużej stoi, tym jest lepszy.
21
Napój domowy
Do wysokiej szklanki wlać kieliszek słodkiego wina owocowego domowej roboty, kieliszek wina wytrawnego, wrzucić 3 kostki lodu i dopełnić wodą sodową.
Napój a'la Wermut
Zagotować 2 gozdziki, szczyptę mięty, szczyptę piołunu, gałki muszkatołowej i 2 łyżki cukru w szklance wody. Ostudzić, dodać ćwiartkę spirytusu. Odstawić pod zamknięciem na
2 tygodnie. Przecedzić lub ściągnąć bez osadu. Połączyć z 3 litrami wina owocowego (mogą być wina mieszane).
Po miesiącu ściągnąć do butelek. Po 3 miesiącach wermut gotowy* do picia.
Napój kasztelański
Składniki:. 1 butelka miodu pitnego, 10-15 gozdzików, 1 łyżeczka cynamonu, 1 cytryna,
3 żółtka, 3 łyżki cukru.
Żółtko utrzeć z cukrem na parze, dodając pod koniec ucierania sok z umytej cytryny. Miód z przyprawami podgrzać i wrzący wlewać stopniowo do żółtek, ubijając mikserem lub trzepaczką do piany. Gdy płyn zatraci zapach surowych żółtek, spieni się i zgęstnieje, przelać do wygrzanych kubeczków porcelanowych lub ceramicznych.
Napój winno-owbcowy ruski
Składniki: butelka półsłodkiego wina, szklanka wody z sokiem cytrynowym, kieliszek koniaku, cukier do smaku, 300 g owoców. Owoce umyć, włożyć do dzbanka, zalać winem i osłodzoną wodą z sokiem cytrynowym oraz koniakiem. Podawać po 2 godzinach dobrze oziębiony.
Poncz palący
Zagotować 1,5 szklanki wina białego, 1,5 szklanki wina czerwonego oraz szklankę wody z kilkoma łyżkami cukru. Po rozlaniu do odpowiednich szklanek (u dołu węższe, u góry szersze) położyć na wierzchu plasterek cytryny lub pomarańczy. Przed podaniem na wierzch nalać spirytusu i zapalić.
Poncz rumowy
Składniki: 1/2 litra białego wina gronowego, 1 szklanka czerwonego wina gronowego, 1 szklanka mocnej herbaty, 4 kieliszki rumu, araku, lub innej wódki, około 1/2 szklanki cukru, skórka cytrynowa. Wino zagotować z cukrem i skórką z cytryny. Gdy mieszanina zacznie wrzeć, wlać rum lub wódkę i mocny napar herbaty. Wyjąć skórkę' cytrynową i rozlać gorący napój do szklanych naczyń.
Poncz mleczny
Składniki: 200 ml mleka, 10 g cukru, 25 ml koniaku lub likieru, gałka muszkatołowa. Do ogrzanego pucharka (ceramicznego naczynia, kufla) wsypać cukier, wlać koniak i gorące mleko. Wymieszać i dodać szczyptę utartej gałki muszkatołowej. Pić gorący!
Grog
Składniki: 1,5 szklanki rumu (np. Havana Club), 2 szklanki wody, 1 łyżka cukru, 4 plasterki cytryny, 4-5 gozdzików, cynamon. Do ogrzanego naczynia (np. wazy) wlać rum, dodać cukier, zmielone gozdziki i cynamon oraz plasterki cytryny. Mieszać tak długo aż rozpuści się cukier. Połączyć z wrzącą wodą i podawać jak najszybciej.
Wino czerwone grzane
z przyprawami
Składniki:. 1 1 czerwonego wina owocowego lub gronowego, 2 łyżki cukru, 4 gozdziki, kawałek cynamonu.
Zmiażdżone lub zmielone przyprawy wsypać do wina (wytrawne dosłodzić) doprowadzić do wrzenia na silnym ogniu, przecedzić, przelać do cienkich szklanek i natychmiast ' spożywać, gdyż z gorącego wina szybko ulatnia się alkohol.
22
Winna polewka
(wino grzane z żółtkiem)
Składniki:. 1 1 białego wina owocowego lub gronowego, 3 żółtka, 3 łyżki cukru, skórka cytrynowa, 4 gozdziki i mały kawałek cynamonu (lub sproszkowanego cynamonu na czubek lvżeczki).
Żółtka utrzeć z cukrem w misce ustawionej na gazie na płytce ochronnej. Wino podgrzać z utartymi przyprawami, kiedy się zagotuje - przecedzić. Wlać powoli wrzące wino do utartych żółtek ubijając trzepaczką tak długo, aż napój mocno się spieni i zgęstnieje. Podawać natychmiast w filiżankach z kruchymi ciastkami, biszkoptami lub  paluszkami".
Nalewki na owocach ziołach i przyprawach
Ogólny przepis na nalewki na świeżych owocach
Składniki i proporcje:
1 kg świeżych owoców 0,5 kg owoców
1 1 spirytusu
0,5 1 wódki czystej
1 kg cukru
0,5 spirytusu 0,25 1 wódki czystej 0,5 kg cukru
Świeże owoce (wiśnie, maliny, czarne porzeczki, poziomki, śliwki, dereń, morele) wsypać do większej butli, zalać spirytusem i wódką (według podanej wyżej proporcji) i zakorkować.
Poczekać 4-6 tygodni aż owoce się zmacerują (poziomki i maliny tylko 2 tygodnie), co kilka dni wstrząsając naczyniem. Następnie zlać i przefiltrować przez lejek z watą lub gazą.
Pozostałe owoce posypać cukrem i wymieszać. Pozostawić w cieple na 2-3 tygodnie wstrząsając do rozpuszczenia cukru. Otrzymanym syropem zalać do smaku nalewkę i pozostawić do sklarowania. Nalewka im dłużej stoi tym będzie smaczniejsza.
Resztę syropu i owoce można zużyć zalewając wódką, aby uzyskać gorszy gatunek nalewki lub likieru.
Przepisy szczegółowe Absynt
Nalewka na liściach piołunu. Kiedyś bardzo
.popularna we Francji. Obecnie w tym kraju zakazana.
Polska odmiana nalewki na krajowym surowcu, tzw. piołunówka. Sposób przyrządzania patrz pod  P".
Brzoskwiniowa
Świeże brzoskwinie (0,5 kg) wsypać do zamykanego naczynia. Zalać pół litrem spirytusu i ćwiartką czystej wódki. Pozostawić zamknęte przez 4 tygodnie. Przecedzić, odlać, a pozostałe owoce zasypać 0,5 kg cukru. Po dwóch tygodniach syrop przecedzić i do smaku dolać do nalewki.
Cytrynówka
Skórkę cienko obraną z jednej cytryny zalać ćwiartką spirytusu lub pół litrem czystej wódki. Trzymać w zamknięciu od 4-5 dni (nie dłużej!).
Do zlanego ze skórek spirytusu dobieramy ' szklankę wody przegotowanej z cukrem (1 łyżka lub więcej w zależności od smaku"). Cytrynówkę z wódki słodzimy bezpośrednio w zależności od smaku. Podobnie można zrobić nalewkę pomarańczową lub grapefruitową.
Dereniówka
Owoce dereni należy poprzecinać lub nakłuwać (nie drylować!). Wziąć pól kilograma dereni, zalać 0,5 1 spirytusu lub litrem wódki, dosypać 25 dag cukru i pozostawić zamknięte przez kilka dni. Przefiltrować, do nalewki ze spirytusu dobrać wody przegotowanej (ok. pół litra).
24
Nalewki na owocach ziołach i przyprawach
Ogólny przepis na nalewki na świeżych owocach
Składniki i proporcje:
1 kg świeżych owoców 0,5 kg owoców
1 1 spirytusu 0,5 spirytusu
0,5 1 wódki czystej 0,25 1 wódki czystej
1 kg cukru 0,5 kg cukru
Świeże owoce (wiśnie, maliny, czarne porzeczki, poziomki, śliwki, dereń, morele) wsypać do większej butli, zalać spirytusem i wódką (według podanej wyżej proporcji) i zakorkować.
Poczekać 4-6 tygodni aż owoce się zmacerują (poziomki i maliny tylko 2 tygodnie), co kilka dni wstrząsając naczyniem. Następnie zlać i przefiltrować przez lejek z watą lub gazą.
Pozostałe owoce posypać cukrem i wymieszać. Pozostawić w cieple na 2-3 tygodnie wstrząsając do rozpuszczenia cukru. Otrzymanym syropem zalać do smaku nalewkę \t>CuC&W)\c óx> smarowania.
Nalewka im dłużej stoi tym będzie smaczniejsza.
popularna we Francji. Obecnie w tym kraju zakazana.
Polska odmiana nalewki na krajowym surowcu, tzw. piołunówka. Sposób przyrządzania patrz pod  P".
Brzoskwiniowa
Świeże brzoskwinie (0,5 kg) wsypać do zamykanego naczynia. Zalać pół litrem spirytusu i ćwiartką czystej wódki. Pozostawić zamknęte przez 4 tygodnie. Przecedzić, odlać, a pozostałe owoce zasypać 0,5 kg cukru. Po dwóch tygodniach syrop przecedzić i do smaku dolać do nalewki.
Cytrynówka
Skórkę cienko obraną z jednej cytryny zalać ćwiartką spirytusu lub pól litrem czystej wódki. Trzymać w zamknięciu od 4-5 dni (nie dłużej!).
Do zlanego ze skórek spirytusu dobieramy szklankę wody przegotowanej z cukrem (1 łyżka lub więcej w zależności od smaku"). Cytrynówkę z wódki słodzimy bezpośrednio w zależności od smaku. Podobnie można zrobić nalewkę pomarańczową lub grapefruitową.
t*^<=iVcć& ć3&c/ łs^tsAcićf &oł^y Ł?3Vę8;&- n&/&utfcf /ub Jikieru.
Oereniówka
Przepisy szczegółowe
Owoce dereni należy poprzecinać lub nakłuwać (nie drylować!). Wziąć pół kilograma dereni, zalać 0,5 l spirytusu lub litrem wódki, dosypać 25 dag cukru i pozostawić zamknięte przez kilka dni. Absynt Przefiltrować, do nalewki ze spirytusu dobrać
Nalewka na liściach piołunu. Kiedyś bardzo wody przegotowanej (ok. pól litra).
24
 Dzbanuszek" litewski
Składniki: Pół litra wódki lub rumu, 2,5 kg jagód i innych owoców (poziomki, maliny, porzeczki, wiśnie, śliwy, jabłka), 2 kg cukru. Wódkę wlać do dużego, dobrze zamykanego słoja. Owoce dodawać do wódki co kilka dni układając na przemian z warstwą cukru w proporcji: 10 dag owoców na 8 dag cukru. Gdy owoce są twarde należy przed włożeniem do słoja obgotować w osłodzonej wodzie.
Po ułożeniu ostatniej warstwy owoców i cukru całość wymieszać tak, aby cukier dobrze się rozpuścił.
Po tygodniu zlać do butelki. Jeżeli za słaba można dodać spirytusu.
Gorzka - angielska
Zebrać w naczyniu lub butelce: szczyptę cynamonu (0,2 g), trochę anyżu (0,5 g), kawałeczek korzenia arcydzięgla (0,3 g), dwa lub trzy gozdziki, kilka ziaren jałowca, 0,3 g kminku, 0,2 g czarnego pieprzu, 0,1 g suchego piołunu (lub liść świeżego piołunu), 0,2 kwiatu tysiącznika, 0,4 g kolendra oraz kawałek kłącza tataraku (można też zamiast brakujących składników dobrać 0,2 g liści melissy, 0,1 g ziela angielskiego i 0,2 g kwiatu lipowego). Przyprawy zalać na kilka dni czystą wódką (1 1) lub 0,5 1 spirytusu.
Przecedzić, osłodzić do smaku, dodać wodę z cukrem do spirytusu (ok. pół litra wody osłodzonej).
Jagodzianka
Pół kilograma świeżych lub ćwierć kg suszonych czarnych jagód zalać 3/4 litra wódki. Pozostawić przez 2 tygodnie w zamknięciu. Dodać na owoce pozostałe po zlaniu wódki 0,25 kg cukru i pozostawić przez tydzień. Odlać syrop do nalewki według smaku.
Jarzębiak
Wziąć 150 gramów suszonej szlachetnej jarzębiny, 30 g drylowanych suszonych śliwek i tyleż samo rodzynek. Zalać to litrem czystej wódki lub pół litrem spirytusu. Trzymać w za-
mknięciu do 3 tygodni często mieszając. Przecedzić i zlać do butelki. Owoce można zalać dwukrotnie. W przypadku nalewki na wódce dodać wódki, w przypadku spirytusu dodać ok. pół litra wody i po 24 godzinach dodać do nalewki.
Miętowa - peppermint
Najlepiej stosować napar liści mięty pieprzowej osłodzony i zmieszany w proporcji 1:1 ze spirytusem. Nalewka na liściach mięty zrobiona w warunkach domowych ma często zapach trawiasty.
Można stosować też olejek miętowy. Wówczas bierzemy 1-2 krople olejku w kilku kroplach spirytusu nalewamy na szklankę wody przegotowanej z cukrem, dodajemy kilkanaście kropel soku z cytryny lub kwasu cytrynowego.
Do ostudzonej mieszaniny dolewamy szklankę spirytusu i otrzymujemy pół litra mocnej miętówki.
Orzechówka
Składniki: 2-3 niedojrzałe orzechy włoskie, 1 litr czystej wódki, łyżka cukru. Zielone, niedojrzałe orzechy włoskie pokroić drobno wraz z zieloną łupiną i wsypać do szklanego naczynia. Zalać wódką, zakorkować, pozostawić na 3-4 tygodnie aż płyn zciemnieje.
Zlać płyn znad orzechów przez gazę lub watę. Pozostałe orzechy zasypać cukrem i pozostawić na 1 lub 2 tygodnie do rozpuszczenia cukru. Powstały syrop zlać przefiltrowany i zmieszać z poprzednio uzyskanym płynem. Sklarowaną orzechówkę zlać do butelek.
Pieprzówka *
Wziąć 1,5 g pieprzu czarnego, zmielić lub utłuc w mozdzierzu, wsypać do butelki, zalać kieliszkiem spirytusu rozcieńczonego wodą 50% i mieszając często macerować przez 10 dni.
Przecedzić i zlać do innego naczynia. Jeszcze raz zalać kieliszkiem wódki i trzymać przez 10 dni. Zlać razem i dodać syrop cukrowy z 1 łyżeczki cukru i pól szklanki cukru. Dolać do tego 3/4 litra wódki czystej.
25
Można też w sposób prostszy zrobić pieprzów-kę. Do litrowej butelki wódki wrzucić 20-30 ziaren gorzkiego pieprzu w całości. Zakorkować i raz po raz mieszać przez tydzień lub dwa. Następnie odlać wódkę znad pieprzu, dodać łyżeczkę syropu z cukru i łyżeczkę karmelu.
Piołunówka
Trzy gramy ziela piołunu pokroić, zalać spirytusem w słoiku (tyle, aby przykrył liście) i trzymać przez 7-10 dni. Następnie zlać, dodać syropu z 15 g cukru i odrobinę wody, dolać około 1 litra wódki lub pół litra spirytusu rozcieńczonego pół litrem wody.
Przypalanka
Jeden zielony orzech włoski, jeden migdal, dwie śliwki suszone (bez pestek), kilka rodzynek, kawałek wanilii. Rozdrobić, pokroić, dołożyć oddzielnie wyjęte pestki, zalać 3/4 litra wódki czystej.
Wstrząsając co kilka dni trzymać w zamknięciu do 4 tygodni. Przecedzić, dodać syropu cukrowego z 1,5 łyżki cukru i odrobiny wody.
26
Można mieszać czystą wódkę pół na pć z winiakiem lub koniakiem.
Porzeczkowa
Pół kilograma czarnych porzeczek zalać pó litrem spirytusu i ćwiartką wódki. Macerować przez 4 tygodnie od czasu do czasu wstrząsa jąc.
Przefiltrować i zlać, a pozostałe owoce posy pać cukrem (0,5 kg), wymieszać i po 2 tygod niach przecedzonym syropem zalać nalewka i postawić do sklarowania.
Renklodowa
Dojrzałe renklody zalać spirytusem tak, ab, owoców było trzy czwarte pojemnika, a spiry tusu nie zupełnie do czubka. Postawić zamknięte na 4 tygodnie. Zlać i ne każde pół litra nalewki dodać ćwierć litra syropu sporządzonego ze 125 dag cukru i niedużej ilości wody. Nalewka gotowa dc spożycia.
Na pozostałe renklody nalać gęstego zirr nego syropu i spożywać jako owoce spirytu sowane.
M&żna też w sposób prostszy zrobić pieprzów-kę. Do litrowej butelki wódki wrzucić 20-30 ziaren gorzkiego pieprzu w całości. Zakorkować i raz po raz mieszać przez tydzień lub dwa. Następnie odlać wódkę znad pieprzu, dodać łyżeczkę syropu z cukru i łyżeczkę karmelu.
Piołunówka
Trzy gramy ziela piołunu pokroić, zalać spirytusem w słoiku (tyle, aby przykrył liście) i trzymać przez 7-10 dni. Następnie zlać, dodać syropu z 15 g cukru i odrobinę wody, dolać około 1 litra wódki lub pół litra spirytusu rozcieńczonego pół litrem wody.
Przypalanka
Jeden zielony orzech włoski, jeden migdał, dwie śliwki suszone (bez pestek), kilka rodzynek, kawałek wanilii. Rozdrobić, pokroić, dołożyć oddzielnie wyjęte pestki, zalać 3/4 litra wódki czystej.
Wstrząsając co kilka dni trzymać w zamknięciu do 4 tygodni. Przecedzić, dodać syropu cukrowego z 1,5 łyżki cukru i odrobiny wody.
Można mieszać czystą wódkę pół na pół z winiakiem lub koniakiem.
Porzeczkowa
Pół kilograma czarnych porzeczek zalać pół litrem spirytusu i ćwiartką wódki. Macerować przez 4 tygodnie od czasu do czasu wstrząsając.
Przefiltrować i zlać, a pozostałe owoce posypać cukrem (0,5 kg), wymieszać i po 2 tygodniach przecedzonym syropem zalać nalewkę' i postawić do sklarowania.
Renklodowa
Dojrzale renklody zalać spirytusem tak, aby owoców było trzy czwarte pojemnika, a spirytusu nie zupełnie do czubka. Postawić zamknięte na 4 tygodnie. Zlać i na każde pół litra nalewki dodać ćwierć litra syropu sporządzonego ze 125 dag cukru i niedużej ilości wody. Nalewka gotowa do spożycia.
Na pozostałe renklody nalać gęstego zimnego syropu i "spożywać jako owoce spirytu-sowane.
26
Śliwowice
śliwowica
;/yborna staropolska
N butlę lub naczynie szklane nałożyć do jełna dojrzałych śliwek (najlepiej węgierek), całość zalać do czubka spirytusem. Zamknąć
zostawić na 4-6 tygodni. Zlać spirytus i na ego miejsce wsypać na śliwki cukier do pełna, ^o dwóch tygodniach zlać wytworzony syrop
zmieszać z- nalewką spirytusową, ^rzefiltrować przez bibułę, płótno lub watę
zlać do butelek. Zakorkować. ?o kilku miesiącach (do pół roku) śliwowica ;/yborna będzie gotowa według staropolskiego gustu.
Śliwowica holenderska
Zrobić śliwowicę wyborną według przepisu staropolskiego, dodać kilka kropel olejków: ananasowego, laurowego i pomarańczowego - zmieszać i rozlać do butelek. Używać po kilku miesiącach.
Na suszonych śliwkach
Składniki: 25 dag suszonych śliwek (nie przydymionych!), 1 litr czystej wódki, 0,25 i spirytusu, 0,25.1 wody. Suszone śliwki wydrylować z pestek, pokrajać, wsypać do butli, zalać spirytusem i wódką. Zakorkować i pozostawić na 4-6 tygodni, często wstrząsając butlą. Następnie zlać płyn ze śliwek do innego naczynia, a pozostałe śliwki zalać ćwiartką ;/ody. Na drugi dzień zlać wodę, przecedzić i zmieszać z nalewką. Przesączyć przez lejek z watą do butelek. ' Zyskuje na smaku przez dłuższe stanie.
Nalewka śliwkowa słodzona
Pół kg śliwek węgierek mocno dojrzałych
wydrylować, odkładając co dziesiątą pestkę. Śliwki pokroić, wrzucić wraz z odłożoną 1/10 pestek do większego słoja i zalać pół litrem spirytusu i połówką szklanki wody. Macero-wać pod zamknięciem 3-4 tygodnie, mieszając dwa-trzy razy w tygodniu. Następnie zlać płyn znad owoców, dodać kroplę olejku migdałowego i waniliowego, syropu cukrowego z 15 dag cukru, łyżkę karmelu dla ubarwienia oraz wódki lub spirytusu z wodą do pełnego litra nalewki. Można dodać soku z cytryny lub kwasu cytrynowego. Po 4 tygodniach przefiltrować do butelek.
Nalewka śliwkowa
wytrawna
Przyrządza się jak śliwkową słodzoną z tym, że dodaje się o połowę mniej cukru, nie dodaje się kwasu cytrynowego.
Wiśniówki
Wiśniówka  szybka"
Litr spirytusu zmieszać z syropem (250 dag cukru i 0,5 1 wody), dodać kilka gozdzików i zalać 1 kg dojrzałych wiśni z pestkami (dobrze jest kilka pestek rozgnieść). Postawić w zamknięciu w cieple na dwa tygodnie. Zlać i już wiśniówka jest gotowa do spożycia.
Można też zalać 0,5 kg wiśni litrem wódki i dodać 125 dag cukru.
Wiśniówka
litewska mocna
Butelkę lub słój napełnić w trzech czwartych dojrzałymi wiśniami, zostawiając w jednej trzeciej części owoców pestki. Zalać do pełnego spirytusem. Przechowywać w chłodnym pomieszczeniu od 4-6 tygodni. Zlać spirytus. Oddzielnie wycisnąć wiśnie i pozostawić dobę do sklarowania. Wymieszać dwa płyny i rozlać do butelek. Nabiera szczególnego smaku po roku, lecz już po miesiącu nadaje się do picia.
27
Wiśniówka polska
Kilogram wiśni bez pestek (kilka owoców może być z pestkami) wsypać do słoja, dodać 4 gozdziki, szczyptę cynamonu lub trochę wanilii, 25 dag cukru. Zalać to pól litrem spirytusu lub litrem wódki. Wymieszać, szczelnie zamknąć i przechowywać do 6 miesięcy. Następnie odcedzić i zlać do butelek.
Wiśniówki na miodzie,
rumie, koniaku
Wybrać odpowiedni sposób zrobienia nalewki na wiśniach i jak się chce mreć o smaku miodowym należy dobrać zamiast cukru - miodu, a smak rumowy czy koniakowy otrzymuje się dolewając do nalewki kieliszek rumu lub winiaku.
Nalewka wytrawna
Do czystych słoików z hermetycznym zamknięciem (twist off) wsypać owoce, szczelnie je upychając. Mogą być porzeczki, poziomki, truskawki, maliny, wydrylowane wiśnie i śliwki (tu dodać kilka owoców z pestkami). Owoce zalać całkowicie wódką. Na 1 kg owoców 0,5 1 wódki. Zamknięte słoje odstawić na 6-7 tygodni. Odcedzić i zlać do butelek. Jeśli nalewka za słaba, przed spożyciem dolać nieco spirytusu.
Nalewka likierowa
z nalewki wytrawnej
Owoce odcedzone z wytrawnej nalewki zasypać w słoju cukrem tak, by całkowicie je przykryć. Zamknąć szczelnie i zostawić na 5 tygodni aż cukier przesiąknie sokiem owocowym. Przecedzić i zlać do butelki. Wzmocnić nalewką wytrawną lub spirytusem.
28
Wódki smakowe i likiery
dasz
A/ódka kminkowa)
igotować pól litra wody z 20 dag cukru. Do
rzątku wsypać 1 dekagram kminku. Napar
stawić na 24 godziny..
zecedzić do litrowej butelki i dolać pół litra
lirytusu.
ytrynówka
ilać wrzątkiem z pół litra wody i 25 dag ikru skórki z dwóch cytryn, a drugi dzień zlać syrop do butelki i dolać 7V litra spirytusUi
liętówka
wa dekagramy liści mięty pieprzowej zalać 31 litrem spirytusu. Postawić na 24 godziny, igotować 3 szklanki wody z .20 dag cukru, studzić i wlać do butelki. Dodać spirytus iny z liści mięty. Zakorkować. Poczekać rień, dwa aż się odstoi. .
lalinówka
3 dag cukru zagotować w pół litrze' wody tym ostudzonym wywarem zalać pół kilo-ama malin. Dolać ćwierć litra spirytusu odstawić na kilka dni, wstrząsając czasem iczyniem. Przecedzić i zlać do butelki.
/iśniówka
" 31 kilograma wiśni zalać ćwiartką spirytusu.
tawić na 10 dni. Następnie zlać sok
:mieszać z syropem przygotowanym z pół
ra wody i 20 dag cukru.
/iśniak
pół kilograma wiśni wyjąć pestki (wydrylo-ać), następnie zmiażdżyć owoc, dodając eco wiśni z pestkami. Zostawić tę masę
przez miesiąc w chłodzie w zamkniętym naczyniu mieszając raz po raz. Po ukończeniu fermentacji dosypać 25 dag cukru, zagotować, a gdy ostygnie przefilt-rować lub przecedzić,* dodać litr wódki lub 3/4 litra spirytusu.
Żubrówka
Do litrowej butelki czystej wódki wrzucić 5-6 zdzbeł (ok. 1 g) suszonej trawy żubrowej i pozostawić pod zamknięciem na 15-20 dni. Przelać i dodać łyżeczkę syropu cukrowego oraz kilka kropel karmelu (dla ubarwienia). Po wymieszaniu pozostawić przez 2 dni i rozlać do mniejszych butelek.
Turówka a'la żubrówka
Jeśli są kłopoty z uzyskaniem trawy żubrowej można zastosować dość powszechnie dostępne w sklepach ziele nostrzyka (Herba Melila-ti).
Na litr turówki używa się 1 gram tego ziela, dodając (lub nie) szczyptę korzenia arcydzięg-la i kieliszek koniaku.
Żurawinką
Składniki: 1 szklanka truskawek, 1 szklanka malin, 1 szklanka cukru, 0,5 litra wódki, szklanka soku żurawinowego-. Wymieszać truskawki z malinami i zasypać cukrem. Pozostawić w szklanym naczyniu na 1 dobę.
Następnie zawartość naczynia przecedzić, aby Uzyskać jedną niepełną szklankę klarownego syropu.
Otrzymany syrop oraz sok żurawinowy połączyć z wódką i odstawić na dobę. Po tym czasie napój nadaje się. do spożycia.
" ....... : ' I9.....
Likiery
Likier kawowy
Zmieloną kawę (5 dag) zalać pól litrem spirytusu i zostawić w zamkniętym naczyniu przez tydzień.
Zagotować 1 litr wody z 80 dag cukru. Dodać spirytus z kawą, zamieszać, przefiltrować i likier gotowy.
Drugi sposób
Pół litra spirytusu zmieszać ze szklanką mocnej sparzonej, lecz ostudzonej, kawy. Osłodzić połową szklanki cukru. Przecedzić i zlać do butelki. Po tygodniu likier gotowy do picia.
Likier kminkowy litewski
Składniki: 4 dag kminku, 11 spirytusu, 21 wody, 75 dag cukru.
Kminek rozetrzeć w mozdzierzu lub zemleć w młynku, zalać spirytusem i odstawić w zamkniętym naczyniu na 10 dni. Z cukru i wody ugotować gęsty syrop, wymieszać z kminków-ką i ostrożnie zagotować. Następnie ostudzić, przecedzić, rozlać do butelek.
Likier malinowy
Trzy.czwarte litrowej butli lub słoja zasypać
świeżymi malinami i zalać (aby je przykryć)
spirytusem. Postawić w temperaturze pokojowej na 24
spo^ z cukrernJ , dQ po&^^Sf
wsypać kolejną porcję świeżych malin. Nalać na nie uzyskany poprzednio spirytus malinowy i postawie na dobę (nie dłużej!) w temperaturze pokojowej.
Następnie zlać, przefiltrować, zmieszać z syropem (cukier przegotowany z niewielką ilością wody) w proporcji 1 litr nalewki na likier - 0 5 kg cukru. <.
Mieszać powoli aż do pełnego rozpuszczenia syropu i sklarowania płynu. Rozlać w butelki i pozostawić na 3 miesiące zakorkowane.
Likier malinowy francuski
Pół kilograma dojrzałych malin rozetrzeć na miazgę w misie z 1 kg cukru. Pozostawić przez
2 dni. Następnie zalać to 3/4 litra, lub (jeśli chce się mieć likier mocniejszy) 1 litrem spirytusu. Wymieszać i przecedzić przez gęste sito i zostawić kilka dni, aby się wyklarował. Przefiltrować i zlać do butelek. Używać po
3 miesiącach.
Likier mleczny
Do większego słoja wlać-pół litra surowego mleka. Dodać pół cytryny pokrojonej w plasterki (bez pestek!), pól laski wanilii (lub cukier waniliowy) i 30 dag cukru. Zalać to pół litrem spirytusu, przykryć szczelnie i odstawić na dwa tygodnie. Często potrząsać słojem.
Po dwóch tygodniach płyn przefiltrować przez gazę i zlać do butelki.
Likier porterowy
Zawartość butelki piwa typu porter zagotować w większym naczyniu z 25 dag cukru. Odstawić i oziębić. Do tego ostudzonego płynu wlać pól litra spirytusu. )/mieszać, przefiltrować'jrozlać do butelek.
Likier różany
Pół kilograma płatków róży (naileoiei kon
całkowicie spirytusem. Drugie pół kilograma płatków opłukać, osuszyć nieco i skropić sokiem z cytryny, bądz kwaskiem cytrynowym. Z niepełnego kilograma (0,75) cukru i nieca-
30
Likiery
Likier kawowy
spirytusu i zostawić w zamkniętym naczyniu przez tydzień.
Zagotować 1 litr wody z 80 dag cukru. Dodać spirytus z kawą, zamieszać, przefiltrować i likier gotowy.
Drugi sposób
Pół litra spirytusu zmieszać ze szklanką mocnej sparzonej, lecz ostudzonej, kawy. Osłodzić połową szklanki cukru. Przecedzić i zlać do butelki. Po tygodniu likier gotowy do picia.
Likier kminkowy
litewski
Składniki: 4 dag kminku, 11 spirytusu, 21 wody, 75 dag cukru.
Kminek rozetrzeć w mozdzierzu lub zemleć w młynku, zalać spirytusem i odstawić w zamkniętym naczyniu na 10 dni. Z Cukru i wody ugotować gęsty syrop, wymieszać z kminków-ką i ostrożnie zagotować. Następnie ostudzić, przecedzić, rozlać do butelek.
Likier malinowy
Trzy czwarte litrowej butli lub słoja zasypać świeżymi malinami i zalać (aby je przykryć) spirytusem.
Postawić w temperaturze pokojowej na 24 godziny. Zlać spirytus, maliny wyrzucić (lub spożyć z cukrem) i do połowy naczynia wsypać kolejną porcję świeżych malin. Nalać na nie uzyskany poprzednio spirytus malinowy i postawić na dobę (nie dłużej!) w temperaturze pokojowej.
Następnie zlać, przefiltrować, zmieszać z syropem (cukier przegotowany z niewielką ilością wody) w proporcji 1 litr nalewki na likier - 0,5 kg cukru. "
Mieszać powoli aż do pełnego rozpuszczenia syropu i sklarowania płynu. Rozlać w butelki i pozostawić na 3 miesiące zakorkowane.
Likier malinowy
francuski
Pół kilograma dojrzałych malin rozetrzeć na miazgę w misie z 1 kg cukru. Pozostawić przez
2 dni. Następnie zalać to 3/4 litra, lub (jeśli chce się mieć likier mocniejszy) 1 litrem spirytusu. Wymieszać i przecedzić przez gęste sito i zostawić kilka dni, aby się wyklarował. Przefiltrować i zlać do butelek. Używać po
3 miesiącach.
Likier mleczny
Do większego słoja wlać-pół litra surowego mleka. Dodać pól cytryny pokrojonej w plasterki (bez pestek!), pół laski wanilii (lub cukier waniliowy) i 30 dag cukru. Zalać to pół litrem spirytusu, przykryć szczelnie i odstawić na dwa tygodnie. Często potrząsać słojem.
Po dwóch tygodniach płyn przefiltrować przez gazę i zlać do butelki.
Likier porterowy
Zawartość butelki piwa typu porter zagotować w większym naczyniu z 25 dag cukru. Odstawić i oziębić. Do tego ostudzonego płynu wlać pół litra spirytusu. Wymieszać, przefiltrować i rozlać do butelek.
Likier różany
Pół kilograma płatków róży (najlepiej konfiturowej) opłukać, ułożyć w słoju zalewając całkowicie spirytusem. Drugie pół kilograma płatków opłukać, osuszyć nieco i skropić sokiem z cytryny, bądz kwaskiem cytrynowym. Z niepełnego kilograma (0,75) cukru i niecą-
30
szklanki wody ugotować syrop. Wsypać do
rącego syropu płatki róży, zamieszać i ostu-
ć.
Isączyć z płatków syrop, zmieszać z od-
izoną nalewką spirytusową i odstawić w za-
mięciu na dwa tygodnie.
kier wiśniowy
iropolski
ożyć do słoja lub butelki pełno wiśni ;tawiając w nich pestki. Zalać spirytusem )stawić na 4 tygodnie zamknięty słój. ć'" do butelki. Sporządzić syrop według stępującej proporcji: na pół litra spirytusu 51 kg cukru rozpuszczonego w niewielkiej ici wody. Przegotowany i ostudzony syrop ać na odcedzone z nalewki wiśnie, a po ygodniach zlać i zmieszać z poprzednio kanym wiśniowym spirytusem, zlać do butelek i zostawić na 2-3 miesiące.
ttafia  szybka"
I litra spirytusu zmieszać z ćwierć litrem oj wiśniowego, dodać 5 gozdzików, 5 tłu-
czonych pestek suszonych śliwek (najlepiej samo ziarno z potłuczonych pestek). Postawić w ciepłym miejscu w zamkniętym słoju i po tygodniu zlać przecedzone do butelki. Jest to mocny likier w rodzaju ratafii.
Ratafia wyborna
Do dużego słoja lub butelki wsypać kolejno' jedną szklankę malin, porzeczek, truskawek, poziomek, jeżyn, wiśni, śliwek i jarzębiny (owoce do wyboru, byle było ich kilka rodzajów).
Każdą warstwę posypać cukrem i zalać do wierzchu spirytusem. Ostatnia warstwa nie powinna sięgać szczytu słoja lub butelki. Owiązać gazą i odstawić na 6-7 tygodni. Następnie zlać ratafię do butelek i zakorkować.
Do pozostałych z likieru owoców wsypać jeszcze cukru (na 1 kg masy - 0,5 kg cukru) i zalać wódką lub spirytusem. Po 4 miesiącach i tę nalewkę zlać do butelek.
31
Miody pitne
!
i
Najdłużej w Polsce znanym napojem alkoholowym jest niewątpliwie miód pitny. Rozróżnia się miody naturalne uzyskane z fermentacji surowego miodu oraz sycone, otrzymywane przez gotowanie roztworu i fermentowanie na drożdżach winiarskich. W zależności od proporcji surowca do wody miód pitny nosi różne nazwy. I tak miód pitny  Półtorak" wyrabiany jest według proporcji 1 część miodu na połowę wody;
 Dwójniak" - to jedna część miodu na jedną część wody;
 Trójniak" - jedna część miodu na 2 części wody;
 Czwórniak" - jedna część miodu na 3 części wody;
 Piątak" - jedna część miodu na 4 czę-
ści wody.
Aby obniżyć koszty przy wyrobie miodów
lżejszych można część miodu zastąpić cukrem
w 1/4 lub 1/2 przepisanej ilości.
Uwaga: 1 litr płynnego miodu - 1 kg cukru 1 kg miodu - 3/4 kg cukru W zależności od zawartości cukru w roztworze, czyli od gęstości tak zwanej brzeczki przebiega fermentacja i dojrzewanie miodu. Najdłużej fermentują  półtoraki" i  dwójniaki". Dojrzewają w pełni dopiero po 8 latach i w miarę upływu lat zyskują na smaku. Najkrócej dojrzewają i najszybciej fermentują  czwórniak" i  piątak". Te miody już po 6-8 miesiącach nadają się do picia.
Jak w domu zrobić miód pitny %
Wyrób domowym sposobem- doskonałego miodu pitnego nie jest czynnością skomplikowaną. Warto spróbować, bo jest to czynność, w odróżnieniu od innych form  pędzenia" alkoholu, nie zakazana, a przy tym tańsza od coraz wyższych cen wódek. Kto chce wyprodukować większą ilość miodu pitnego (np. 25 litrów) powinien zaopatrzyć się w emaliowany garnek do gotowania mio-
32
du z wodą (30 litrowy)', butlę szklaną w koszu wiklinowym (balon 25 litrowy), wąż gumowy lub z tworzywa o długości półtora metra oraz 25 butelek litrowych, korki lub nakrętki, ewentualnie lak, drut lub sznurek. Kto chce spróbować wyrobu niewielkiej ilości miodu pitnego zużyje nie tylko mniej miodu, lecz także potrzebować będzie mniejsze naczynie i mniej butelek. Wyrótnia się cztery etapy produkcji miodu pitnego. Zaczynając od przygotowania tak zwanej matki drożdżowej (roztwfcru suszonych, uśpionych drożdży winnych produkowanych w kraju i dostępnych na rynku), przygotowania roztworu miodu i wody (tzw. brzeczki) oraz jej gotowania. Następnie wytworzony płyn trzeba poddać fermentacji i dojrzewaniu, a w końcu pozostaje tylko rozlewanie do butelek i przechowywanie doskonałego w smaku napoju.
l.Jak przygotować
matkę drożdżową?
Kupuje się opakowanie szlachetnych (rasowych) drożdży winnych będących w stanie uśpienia (suszonych).
Na opakowaniach znajdują się nazwy gatunków win (np.tokaj, malaga) lub numery. Mogą też być drożdże winne uniwersalne bez numeru i nazwy.
Rozmnożenie (ożywienie) suszonych drożdży daje czystą kulturę drożdży zdolną do wyrobu miodu pitnego lub wina. Jak pisze znawca przedmiotu M. Wojtacki, do produkcji miodów pitnych nadają się szczególnie drożdże używane do wyrobu mocnych win południowych, takich jak: malaga (Nr 36), potwein (Nr 35), tokaj (Nr 13), madera (Nr 37), Steinberg (Nr 6) lub Sherry (Nr 38). Można też użyć drożdży winnych zwyczajnych, jakie otrzyma się w handlu. Żywotność drożdży winnych suszonych szacowana jest na jeden rok. Tak zwaną matkę drożdżową przygotowuje się w następujący sposób: Do półlitrowej butelki wlać ćwierć litra przegotowanej, ostudzonej wody oraz wsypać zawartość torebki lub pudełko drożdży winnych. Butelkę zatkać korkiem z waty i postawić w ciepłym miejscu.
Po 24 godzinach dodaje się łyżeczkę cukru. Gdy po 1-4 dniach na płynie pojawi się pianka (co oznacza, że uśpione drożdże ożyły) przelać miksturę do litrowej butelki i dodać pół litra przegotowanego i ostudzonego roztworu miodu (wg proporcji uzależnionej od tego, jaki chcemy zrobić miód pitny).
Następnego dnia obfita piana pokazuje, że matka drożdżowa rozmnaża drożdże. Otrzymana w ten sposób  matka" starczy na zaszczepienie 20-30 litrów miodu, czyli tzw. brzeczki.
2. Przygotowanie
roztworu miodu
Odważony miód rozpuszczamy w garnku w letniej wodzie według wybranych proporcji: 1:1, 1:2, 1:3, 1:4 stosunku miodu do wody. Jeżeli używamy miód płynny, to mierzymy w litrach, jeżeli jest to miód stały, to w kilogramach. 1 litr miodu waży 1,4 kg. Roztwór nie powinien zajmować więcej niż 2/3 pojemności garnka lub kotła, aby nie wykipiał.
Należy zmierzyć, ile miejsca w garnku zajmuje płyn, aby po 30 minutach wrzenia uzupełnić wyparowaną wodę. Pianę zbierać łyżką z powierzchni gotowanego roztworu. Po uwarzeniu płyn odstawić pod przykryciem do ostudzenia.
3. Fermentacja i dojrzewanie
Wystudzoną  brzeczkę" wlać do szklanej butli lub beczki, dodać do niej rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody pożywkę dla drożdży (fosforan amonu) 5 gramów na 20 litrów oraz odrobinę kwasu cytrynowego też rozpuszczonego w odrobinie wody. Do tego dodać przygotowaną  matkę drożdżową" i po zamknięciu czopem fermentacyjnym (korkiem z rurką fermentacyjną) odstawić do pomieszczenia o temperaturze około 18 stopni (w tej temperaturze otrzymuje się najlepsze stężenie alkoholu).
W ciągu 1-2 dni na powierzchni płynu pojawia się piana.
Burzliwa fermentacja trwa - w zależności od proporcji miodu i wody - od 5 do 10 dni.
33
Po rym czasie piana zanika, a fermentacja odbywa się spokojnie od 4-6 tygodni. Gdy minie ten czas płyn ściągnąć wężykiem i w czystej butelce, z czystym czopem fermentacyjnym (nie zapomnieć o wodzie w rurce!) przechowywać w temperaturze 10-15 stopni przez kilka lub kilkanaście miesięcy, dojrzewający napój powinien być coraz klarowniejszy. Można jeszcze raz lub dwa ściągnąć
napój znad osadu.
#
'4. Rozlewanie i leżakowanie
Jeżeli wlany do butelki miód pitny nie zmętnieje w ciągu dwu dni w temperaturze pokojowej można całość rozlać do butelek, zakorkować i przechowawać im dłużej tym lepiej. Niektórzy stosują pasteryzację butelek z miodem, lecz niepasteryzowany miód pitny im starszy, tym smaczniejszy!
Dla amatorów szybkiego wyrobu
miodu pitnego
(od 8 miesięcy do roku)
Sposób wytwarzania
według 4 faz opisanych we wstępie.
Czwórniaki
Naturalny wytrawny
(Proporcja 1 część miodu - 3 części wody 1:3) Na 10 1 miodu pitnego potrzeba 2,5 litra miodu płynnego, 7,5 1 wody, 35 g kwasu cytrynowego, 5 g fosforanu amonowego i 0,5 litra matki drożdżowej.
Kwarciany (prop. 1:3)
Na 10 1 miodu pitnego zużyć można 2,5 1 miodu, 7,5 litra wody, 10 g chmielu, 2 g cynamonu, 5 g jagód jałowca, 35 g kwasu cytrynowego, 5 g fosforanu amonowego, 0,5 1 matki drożdżowej.
Dębniak (1:3)
Podobnie jak  kwarciany" z tym, że dodaje się pól grama korzeni kozłka lekarskiego (waleriany).
TT ^ " " I "
Trójniaki
Naturalny - półsłodki (prop. 1:2)
Składniki na 10 litrów miodu pitnego: rniód płynny 3,3 1, wody 6,7 litra' kwas cytrynowy 40 g, fosforan amonowy 4,5 g, pół litra matki drożdżowej.
Zamiast 3,3 litra miodu płynnego można wziąć 4,6 kg miodu stałego. Można też jeszcze oszczędniej: 2,5 litra miodu i 0,8 kg cukru. Mieszając dojrzały trójniak naturalny - półsłodki z winem rodzynkowym lub agrestowym albo innym owocowym w stosunku 1 litr miodu pitnego na pół litra wina otrzymać można po półrocznym lażakowaniu doskonałe wino o smaku węgrzyna lub wina greckiego typu Samos.
Polski (1:2)
Składniki na 10 litrów: 4 litry miodu, 6 litrów wody, 50 g czarnej porzeczki lub czarnej jagody (może być suszona - wówczas 25 g), 10 g chmielu, 30 g kwasu cytrynowego, 4 g fosforanu amonowego oraz 0,5 litra matki drożdżowej.
Ruski (1:2)
Składniki jak do  Polskiego", tylko bez dodatku chmielu, za to z dodatkiem 0,5 korzenia kozłka (waleriany).
Litewski (1:2)
Jak Polski trójniak, lecz zamiast chmielu, porzeczki czy czarnych jagód dać 10 g jałowca i 5 g kwiatu czarnego bzu.
Czysty lub Panieński (1:2)
Aby uzyskać 10 1 miodu pitnego  Czystego" potrzeba 4 1 miodu, 6 1 wody, 30 g kwasu cytrynowego, 4 g fosforanu amonowego, pół litra matki drożdżowej i 10 g malin świeżych lub suszonych.
34
Dwójniaki
Kapucyński (1:1)
Aby uzyskać 10 litrów miodu pitnego  Kapucyńskiego" używamy 5 1 miodu płynnego, tyleż samo wody, 5 g chmielu, 1 g imbiru, 1 g cynamonu (może być zamiast 1/4 laski wanilii), 40 o kwasu cytrynowego, 4 g pożywki dla drożdży, czyli fosforanu amonowego i pól litra matki drożdżowej. Sposób wytwarzania - jak opisany we wstępie. Czas dojrzewania tego bardzo słodkiego miodu 4-6 lat. Wówczas osiąga swoją najwyższą jakość.
Można też stosować więcej (10 g) chmielu i większe porcje korzenne.
Dwójniak litewski (prop. 1:2)
Na 2,5 1 miodu dodać 7,5 1 wody, 15 g jagód jałowca, 10 g kwiatu bzu czarnego, 30 g kwasu cytrynowego, 5 g fosforanu amonowego oraz pół litra matki drożdżowej. Czas dojrzewania 4-6 lat. Można też zmienić proporcje miodu i wody z 1:2 na 1:1,5.
Korzenny (1:1)
Aby uzyskać 101 miodu  korzennego" używamy 51 miodu płynnego i 51 wody, 45 g kwasu cytrynowego, 3,5 g - 4 g pożywki dla drożdży (fosforanu amonowego) i pól litra matki drożdżowej oraz korzenie: 10 g chmielu, kilka gozdzików, 1 g cynamonu, 1 g imbiru, 1 g gałki muszkatołowej. Dojrzewa od 4 lat do 6.
Półtoraki (dla cierpliwych)
Kasztelański (1:0,5)
Wziąć 6,5 1 miodu, 3,5 1 wody, 10 g chmielu, strąk wanilii, świeże liście selera (30 g), 40 g kwasu cytrynowego, 3 g pożywki (fosforanu amonowego) i 0,5 litra matki drożdżowej. Miód tego typu służył dawniej jako najdos-
konalszy miód królewski.
Wymagał 10 lat leżakowania, choć smaczny
jest znacznie wcześniej.
Deserowy - słodki
Na 101 miodu pitnego wziąć 3,51 wody i 6,5 1 miodu, 3 g fosforanu amonowego, 0,75 1 matki drożdżowej.
Fermentuje wolno i długo. Leżakuje do 10 lat - wówczas jest najsmaczniejszy.
Specjalny litewski przepis
na Miód Żmudzki
Składniki: 1 litr miodu, 5 litrów wody, 2 dąg chmielu, 2 dag drożdży (winnych lub piekarniczych), skórka czarnego razowego chleba.
Sposób przyrządzania
Miód rozpuścić w wodzie i postawić w cieple na 24 godziny, często mieszając. Następnie przecedzić. Wlać do dużego garnka i gotować dopóki nie ubędzie połowa płynu. Ponownie dopełnić wodą do poprzedniego stanu, dodać zawinęry w gazę chmiel i przycisnąć go do dna garnka wypaloną cegłą (z czerwonej gliny). Znów gotować do czasu aż ubędzie połowa płynu. Ostudzić ciecz do 2-3 stopni, dodać drożdże rozsmarowane na skórce razowego chleba i przenieść naczynie do temperatury pokojowej, w której miód powinien stać do czasu aż zacznie fermentować.
Po pokazaniu się piany na powierzchni cieczy i jej ściemnieniu miód należy przecedzić przez gazę, zlać do dębowej beczki i dobrze za-szpuntować.
Beczkę postawić w piwnicy na co najmniej pół roku.
Podawać w glinianym dzbanie i takich kubkach.
Miód Żmudzki najlepiej przygotowywać pózną jesienią lub zimą.
Miody pitne owocowe
Jest to kombinacja miodu z owocami, dająca wysokiej jakości napój o przyjemnym zapachu i smaku.

35
Owoce przeznaczone do produkcji miodów owocowych i win miodowych należy przebrać, umyć i oczyścić. Następnie zmiażdżyć i wycisnąć sok.
Przybliżona wydajność przerobowa 1 kilograma owoców:
Truskawki
Agrest
Porzeczki czerwone
Porzeczki czarne
Czarne jagody Jabłka Jeżyny Wiśnie
- 0,6. - 0,7 1 soku
- 0,4 - 0,6 1 soku 0,6 - 0,7 1 soku
0,6 1 soku 0,7 0,6 0,7
-0,5-
-0,6
-0,4
-0,6
-0,4
soku soku soku 0,5 1 soku
Po jednorazowym wyciśnięciu wytłoki zalać niewielką ilością przegotowanej zimnej wody
i po kilku godzinach wycisnąć z nich resztę soku.
Wytłaczanie soku z owoców takich jak czarne porzeczki, agrest, truskawki jest dość kłopotliwe. Można w tych przypadkach slpsować tak zwaną fermentację miazgi.
W butli szklanej pozostawia się miazgę owocową na 3-4 dni z dodatkiem matki drożdżowej (w proporcji 3% do całej masy) i zatyka korkiem z rurką fermentacyjną. Po tym czasie zlewa się sok z miazgi i uzyskuje odpowiedni moszcz owocowy.
Miody pitne owocowe i wina miodowe wytwarza się jak każde wino owocowe, z tym że zamiast cukru używa się miodu.
Tabela proporcji składników
na 20 litrów miodu owocowego
według M. Wojtackiego
Nazwa miodu Zawartość
miodu wody moszczu nr drożdży dodatki
Wiśniak Ciesielskiego 81 (11 kg) 81 41 z wiśni 39 lub 4 5 g fosf. amonowego
Jablczak lubelski 5,51 (7,5 kg) 101 101 3,5 1 z jabłek 1 1 z czarnej porzeczki 13 lub 37 5 g fosf. amonowego
Owocowy 6,51 (9 kg) 91 2,5 1 z malin 2 1 z czarnej porzeczki 4 lub 39 5 g fosf. amonowego
Wytrawny agrestniak 5 1 (7 kg) 12 1 3 1 z agrestu 6 lub 13 7 g fosf. amonowe'go 10 g kw. cytr.
Można stosować dostępne w handlu drożdże winne bez numeru Można stosować również czerwoną lub białą porzeczkę.
Czarne jagody, jeżyny, gruszki i inne owoce nadają się również do wina miodowego, lecz w połączeniu z innymi owocami.
36
Piwo i napoje z piwa
Piwo domowe
1 sposób
Pół kilograma jęczmienia przyrumienić na patelni. Wsypać do 16 litrów wody, dodać
2 dag chmielu i gotować dwie godziny. Następnie wsypać 30 dag cukru i gotować jeszcze pół godziny.
Po wystudzeniu wsypać do letniego roztworu
3 dag rozdrobnionych drożdży.
Po 24 godzinach zebrać szumowiny, od-cedzić, rozlać do butelek, zakorkować lub zakręcić.
Po trzech tygodniach piwo nadaje się do spożycia.
Z całości po wygotowaniu otrzymujemy około 12 litrów piwa. II sposób
Dwa kilogramy upalonego jęczmienia gotować w 8 litrach wody przez 3 godziny. Dwa dekagramy chmielu gotować oddzielnie w dwóch litrach wody przez 2 godziny. Ćwierć kilograma cukru gotować przez 20 minut w 2 litrach wody. Zlać wszystkie płyny razem. Rozpuścić oddzielnie 2 dag drożdży i gdy wyrosną wlać do roztworu. Następnego dnia rozlać piwo do butelek. Po 2-3 tygodniach piwo jest gotowe do picia.
Piwo z... kawy
Składniki: 51 wody, 25 dag kawy zbożowej, 20 dag cukru, 1 dag chmielu, 1 dag drożdży piekarskich.
Zagotować w garnku emaliowanym 51 wody, wsypać kawę do sparzenia i gotować jeszcze pól godziny.
Dosypać cukier oraz chmiel i znów zagotować.
Po ostudzeniu odlać pół szklanki płynu i rozpuścić w nim drożdże, a następnie wlać je do garnka z kawą.
Pozostawić przez dzień w ciepłym pomieszczeniu, następnie przecedzić i rozlać do bute-- lek. Przechowywać w chłodzie przez kilka dni.
Piwo z  podpiwku"
Nabyć 1 paczkę  podpiwku" i 15 minut gotować w 6 litrach wody. Dodać 1 dag
chmielu, ostudzić, przecedzić, dodać cukier (70 dag).
Odlać pół szklanki płynu, rozpuścić w nim 1 dag drożdży,i wlać z powrotem. Wszystko dobrze wymieszać.
Następnie rozlać do butelek i szczelnie zamknąć.
Zostawić przez 1 dzień w temperaturze pokojowej, następnie przez 3-4 dni przetrzymywać w chłodnym miejscu.
Piwo miodowe
Aby zrobić 10 litrów piwa miodowego trzeba zużyć 1,5 kg miodu, 8 lub 9 litrów wody, 2-3 gramów drożdży piwowarskich lub zwykłych (piekarskich), 20 gramów chmielu, 10 g jałowca.
Roztwór miodu z wodą, tak zwaną brzeczkę, gotuje się w emaliowanym naczyniu przez pól godziny, zbierając szumowiny z wierzchu. Chmiel i jałowiec (jak brakuje jałowca, to tylko chmiel) zagotować w płóciennym woreczku, gdyż inaczej płyn wymaga przecedzenia. Po ostudzeniu do wywaru dodaje się tzw. matkę drożdżową. (Na podaną ilość robionego piwa miodowego należy rozpuścić w pół litrze płynu (wody z miodem) 2-3 gramów drożdży i odstawionym w cieple na 3-4 godziny).
Płyn zaszczepiony drożdżami i wymieszany wlewa się bezpośrednio do butelek, zamyka i odstawia do chłodnego pomieszczenia na 7 dni.
Po tym czasie doskonale piwo miodowe gotowe jest do spożycia.
kh
38
Napoje z piwa
Grodziskie z sokiem
Do kufla lub wysokiej szklanki wlać 25 ml (mały kieliszek) soku malinowego lub wiśniowego. Dopełniać wolno piwem grodziskim lub zwykłym jasnym.
Pół na pół
Pół butelki ostudzonego jasnego piwa zmieszać z połową ciemnego piwa lub porterem. Zaraz spożywać.
Brzeg Bałtyku
Oziębić butelkę jasnego piwa i butelkę coca-coli lub pepsi-coli. Lać do szklanek po połowie i szybko podawać. Podobnie można zmieszać ciemne piwo z lemoniadą. Napój nosi nazwę  cyklista". Można też dolewać kieliszek wódki.
Utrwalacz
Do kufla wcisnąć sok z całej cytryny, wlać kieliszek czystej wódki oraz butelkę jasnego piwa.
Dobijacz
To samo co w utrwalaczu, tylko bez cytryny.
Na kaca
Butelkę jasnego piwa zmieszać z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny.
Damskie
Do szklanego lub porcelanowego dzbanka wlać kieliszek (20-25 ml) rumu, 20 ml skondensowanego mleka, tyleż samo soku wiśniowego. Wymieszać i dolać butelkę jasnego piwa oraz 3/4 szklanki (150 ml) szampana.
Kosmiczne
Jasne chłodne piwo zmieszać w równej ilości z szampanem lub winem musującym.
Koktajlowe
Do wysokiej szklanki wrzucić kostki lodu, wlać
kieliszek (50-55 ml) wytrawnego wermutu i dopełnić jasnym piwem.
Piwny poncz
Zmieszać w szeikerze lub innym zamkniętym wąskim naczyniu sok z jednej cytryny z kilku kostkami lodu oraz kieliszek winiaku, koniaku lub brandy. Odcedzić, wlać do wysokiej szklanki i dopełnić jasnym piwem. Na pianę posypać utartego cynamonu lub utartej gałki muszkatołowej
Czyściec
Kieliszek rumu wlać ria dno wysokiej szklanki,
dolać jasnego piwa. Dodać szczyptę soli
i pieprzu.
Za krawędz szklanki włożyć nacięty plaster
cytryny.
Piwo grzane (z przyprawami)
Butelkę jasnego piwa zagotować pod przykryciem z 5 łyżeczkami cukru, szczyptą cynamonu i gozdzików.
Wlać do dzbanka i szybko rozlewać do szklanek.
Grzane piwo z jajkiem
Zawartość butelki jasnego piwa zagotować z korzeniami (cynamon, gozdziki, gałka muszkatołowa  z każdego małą szczyptę). Utrzeć dwa żółtka z cukrem (do smaku) i ciągle mieszając wlewać powoli gorące piwo. Następnie podgrzewać, aż masa zgęstnieje. Nie gotować! Rozlewać do porcelanowych lub innych ceramicznych naczyń.
Kruszon piwny (bowle)
Przygotować cztery butelki jasnego piwa, dwie butelki białego wina, 50 dag świeżych lub mrożonych truskawek oraz 2 łyżki cukru. Przygotować w 3-4 litrowym naczyniu truskawki i posypać je cukrem.Kiedy puszczą sok polać je zawartością pół butelki wina i przykryć. Schłodzić w lodówce, dolać resztę wina i piwo._ Ponownie schłodzić. Podawać w pucharkach z owocami i łyżeczką.
39
Jak samemu zrobić wino z owoców
Przede wszystkim trzeba mieć owoc, przebrać go i oczyścić, następnie wycisnąć z niego sok, doprawić wodą i cukrem. Po fermentacji moszczu z drożdżami, która trwa od 3 do 16 tygodni (w zależności od rodzaju wina) zlewa się wino do czystej butli i leżakuje od 2 miesięcy do dwóch lat, a nawet dłużej, zlewając dwa do trzech razy z jednej butli do drugiej. Dojrzale wino rozlewa się do butelek i korkuje.
Aby z owoców uzyskać sok, czyli tzw. moszcz trzeba go wycisnąć przy pomocy kuchennego sprzętu (sokowników). Przybliżona wydajność soku z owoców przedstawia się następująco:
z 10 kg jabłek czy gruszek można otrzymać
4-5 1 moszczu
z 10 kg porzeczek czerwonych lub białych
6-7 1 moszczu
z 10 kg porzeczek czarnych 5-61 moszczu
z 10 kg agrestu 4-5 1 moszczu
z 10 kg czarnych jagód 6-7 1 moszczu
z 10 kg truskawek 5-6 1 moszczu
z 10 kg wiśni 4-5 1 moszczu Do wyciśniętego moszczu z owoców dodaje się wody z cukrem w proporcji najwyżej 2 litry wody na 1 litr moszczu. Przykładowo na 10 litrów moszczu z porzeczek trzeba użyć 6 kg cukru, 16,5 1 wody i uzyskuje się w ten sposób 30 1 płynu, czyli nastawu, który z dodatkiem drożdży i pożywki fermentuje w butli. Z 1 kg porzeczek uzyskać można w ten sposób 1,5 1 wina stołowego.
i
Ilość cukru potrzebna na 1 litr
doprawionego moszczu
czyli nastawu w zależności
od projektowanej mocy wina
Moc wina w procencie Ilość cukru w gramach
alkoholu na 1 litr nastawu
8 136
9 153
10 170
11 187
12 204
13 221
14 238
15 255
16 272
17 289
18 306
Przy lekkich winach cukier należy dodawać jednorazowo do nastawu, przy winach stołowych - w dwóch porcjach w pewnych odstępach czasu, przy winach mocnych - w trzech porcjach. Do win lżejszych dodaje się więcej wody, do deserowych - najmniej. Pożywka dodawana dla drożdży do każdego wina, to najczęściej stosowany fosforan amonowy (dwuzasadowy) w ilości 1-5 gramów na 1 litr nastawu w zależności od owoców i przepisów.
40
I((:
Wina owocowe
Ile dodawać wody i cukru do moszczu (wg A. Meringa  Domowe przetwory z owoców i warzyw", Watra 1975)
Dodatek wody w litrach na Dodatek cukru w gramach
Rodzaj owoców na 1 1 moszczu na 1 1 moszczu rozcieńczonego wodą
wino średnio wino deserowe wino średnio wino deserowe
mocne mocne
Agrest 1,3 1,0 230 310
Jabłka 0,25 0,2 140 230
Jagody czarne 0,5 0,3 190 275
Jeżyny 0,75 0,5 200 290
Maliny 1,0 0,5 215 300
Porzeczki białe i czerwone 2,0 1,2 230 300
Rabarbar 1,0 0,75 230 315
Truskawki 0,75 0,5 180 260
Wiśnie 1,2 0,5 160 260
Wykaz raz drożdży winnych dostępnych na rynku krajowym
Do win białych
Wino lekkie od 9% do 11% alkoholu
Nr drożdży Nazwa typu wina
10 11 23 Chablis Sauternes Riesiing
Wino stołowe średniej mocy do 14% alkoholu
Wino deserowe słodkie do 16% alkoholu
Nr drożdży Nazwa typu wina
5 13 37 38 Bingen Tokay Madera Sherry
Nr drożdży Nazwa typu wina
5 6 11 13 41 Bingen Steinberg Sautermes Tokay Johanisberg
41
Do win czerwonych
Wino lekkie
Nr drożdży Nazwa typu wina
4 Bordeaux
Wina stołowe
Nr drożdży Nazwa typu wina
4 5 14 39 Bordeaux Bingen Chombertin Burgund
Wina deserowe słodkie
Nr drożdży " Nazwa typu wina
35 36 39 Portwein Malaga Burgund
Drożdże szlachetne stosuje się w postaci tzw. matki drożdżowej.
Przygotowanie matki drożdżowej
ze szczepionki rasowych drożdży
Cztery dni przed przystąpieniem do wyciśnięcia soku z owoców i rozpoczęcia fermentacji płynu trzeba przygotować tzw. matkę drożdżową.
Z dowolnego rodzaju owoców wycisnąć sok (ok. 200 ml) w objętości 3/4 szklanki. Rozpuścić w nim łyżkę cukru (15 do 20 g), dodać ok. 0,1 g (szczyptę) fosforanu amonowego jako pożywki i gotować około 15 minut pod przykryciem.
Po ostudzeniu wlać płyn do większej butelki,, dodać drożdży i zatkać korkiem z waty. . Butelkę postawić na 24 godziny w ciepłym pomieszczeniu. Następnie po dniu można tę
42
szczepionkę jeszcze rozmnożyć, wlewając do większej (litrowej) butelki, dodając około 600 ml przegotowanego i ostudzonego soku owocowego osłodzonego 60 g cukru z dodatkiem 0,2 -0,3 fosforanu amonowego. Po jednym lub dwu dniach ciecz pieni się obficie i matka drożdżowa jest gotowa do zafermentowania 20-30 1 moszczu owocowego.
W przypadku braku drożdży winnych można użyć drożdży piekarskich lub po prostu rodzynek, na powierzchni których również znajdują się uśpione drożdże winne.
Najbardziej ogólny przepis
na wino owocowe
Dojrzałe owoce wycisnąć po sprasowaniu. Sok przecedzić. Wytłoki rozpuścić wodą w ilości poprzednio uzyskanego soku. Wycisnąć po 24 godzinach i połączyć z poprzednio uzyskanym sokiem. Dodać tyle wody, ile pierwotnie uzyskało się soku z owoców. Cukru dodawać w proporcji pół kilograma na 4 litry całego moszczu. Dodać rozrobione drożdże winne (ożywioną matkę drożdżową). Dodać od 2-4 gramów fosforanu amonowego (pożywka dla drożdży).
Sok silnie fermentuje przez 2-4 dni tworząc szumowiny. Można co pewien czas dolewać trochę wody z cukrem. Butlę zamknąć początkowo korkiem z waty lub od razu korkiem z rurką fermentacyjną. Gdy ustanie fermentacja (po miesiącu lub dwóch) zlać wino do czystej butli na spokojną fermentację.
Po miesiącu, gdy fermentacja ustanie ściągnąć wino znad osadu do sklarowania. Kiedy będzie klarowne - rozlać do butelek. Po trzech tygodniach leżakowania już można spożywać wino owocowe.
Przepisy szczegółowe
Wino z aronii
Do butli wrzucić jedną trzecią lub połowę objętości owoce aronii. Na jeden litr wody trzeba dodać około 25 dag cukru (najlepiej cukier dodawać w dwóch ratach). Owoce
" zalewa się wodą przegotowaną z cukrem  ostudzoną. Dodać rozpuszczone wg przepisu drożdże winne lub przygotowaną matkę drożdżową. Zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną.
Po 3-4 miesiącach fermentacji przelać wino do innej butli, aby się ustało. Po następnych 3-4 miesiącach można młode wino z aronii (czerwone) ściągać znad osadu do butelek.
Wino z agrestu
1. Stołowe
Aby uzyskać z dojrzałego agrestu 10 1 wina stołowego o mocy do 13% należy przygotować 5 1 moszczu, 2,125 kg cukru do 5 litrów wody wraz z matką drożdżową.
2. Mocne
Na 1 litr moszczu 1 litr roztworu cukrowego trzeba zużyć 0,5 kg cukru.
3. Agrestowe mieszane
Na 101 moszczu zużyć 7,51 soku wyciśniętego z agrestu, 1,5 1 soku z porzeczek, 1 1 soku z jabłek, 250 g rodzynek, 600 g miodu, 4 kg cukru.
Miód rozpuścić z cukrem, rodzynki zalać gorącą wodą i pozostawić na 24 godziny. Następnie niezbyt zimną nalewę z rodzynkami wlać do butli z nastawą. Po dwóch latach dobre wino o mocy 14%.
Wino z owoców dzikiej róży
Składniki: 5 kg owoców, 6 litrów a pózniej jeszcze 2 litry wody, 3 kg cukru, 10 g kwasu cytrynowego, 4 g pożywki fosforanu amonowego, drożdże winne rasy Madera. Oczyszczone, dojrzałe (najlepiej po przemarznięciu) owoce zalać gorącą wodą. Po ostygnięciu część płynu zlać, rozpuścić w nim 50 dag cukru, kwasek cytrynowy, pożywkę (fosf. amonowy) oraz drożdże, najlepiej już przygotowane jako matka drożdżowa. Wszystko razem wymieszać, dodać do owoców zalanych wodą, zatkać otwór butli korkiem z waty. Pozostawić w dość ciepłym pomieszczeniu przez 5 dni. Kilkakrotnie wstrząsać. Następnie wylać wszystko, przecedzić przez sito, owoce wycisnąć. Wytłoczyny zalać 2 litramj' ciepłej
wody i po 24 godzinach wygnieść i przecedzić.
Zlać oba moszcze i jeśli nie będzie 10 litrów uzupełnić wodą z pozostałym cukrem, jeśli będzie 10 litrów, to w części płynu rozpuścić cukier. .
Butlę zatkać korkiem z rurką fermentacyjną. Po kilku tygodniach ściągać wino. Czekać do sklarowania. Po pewnym czasie rozlać do butelek.
Wino z dyni
Dwa i pół kg dyni obranej oraz 1 kg jabłek (z łupinami) zmielić (można w maszynce do mięsa), zalać 3 litrami wrzącej wody. Gdy przestygnie wycisnąć sok, dodać dwa deka-gramy drożdży oraz przestudzony litr wody przegotowanej z 1 kg cukru. Postawić do sfermentowania. Gdy przestaną wypływać bańki powietrza, a drożdże i szumowiny opadną na dno naczynia, rozlać wino do butelek tak, aby jak najmniej było nad nim powietrza. Zakorkować. Gdyby jeszcze zmętniało - przelać ponownie. Spożywać po pełnym sklarowaniu.
Wino z głogu
Pięć kg głogu oczyścić i fyypłukać dokładnie. 10 1 wody zagotować z 4 kg cukru, ostudzić i zalać głóg wsypany do butli. Utrzeć w mozdzierzu 12 dag rodzynek, zalać, ciepłą wodą i postawić w ciepłym miejscu na trzy dni. Następnie wlać do butli i zamknąć korkiem z fermentacyjną rurką. Butlę postawić w temperaturze pokojowej na 3 miesiące, nie ruszając z miejsca. Po tym czasie zlać z jednej butli do drugiej (wężem gumowym) i zostawić zakorkowane z rurką fermentacyjną na 2 miesiące, aby się sklarowało. Wówczas wino już będzie dobre, aby rozlać do butelek i zakorkować. Rozmoczony głóg można jeszcze raz użyć do wyrobu wina zalewając 7 litrami wody przegotowanej z 11 dag cukru. Nie potrzeba dodawać przypraw.
Wino z jabłek z rodzynkami
Trzy kg jabłek, 1 kg cukru, dwa litry wody, około 1 dag drożdży, 5 dag rodzynek. Umyte
43
jabłka zemleć z łupiną w maszynce. Sok wygnieść, zlać do butli, dodać rodzynki, drożdże i ostudzony przegotowany z wodą cukier.
Powiększając proporcje otrzymujemy większą ilość wina.
Butlę obwiązać gazą lub zakorkować z rurką fermentacyjną i postawić na 6-7 tygodni. Wyklarowane wino zlać do butelek i zakorkować.
Wino z jabłek
1. Ze spadów i kwaśnych jabłek
Cztery do pięć kgjabłek umyć, pokrajać, zalać 6 litrami wrzącej wody, przykryć. Po ostudzeniu dodać 3 g pożywki (fosforan amonowy) i wlać do butli na 10 litrów. Przy użyciu drożdży Tokaj dodać cukru od 240 dag do 340 dag, przy innych drożdżach 200 dag lub 160 dag. Postępować jak z każdym winem owocowym.
2. Z jabłek słodkich
Na 10 litrów wina używa się 6-7 kg jabłek. Dodać 160 dag cukru. Jeśli moszcz będzie mało kwaśny - dodać 5 g kwasu cytrynowego.
3. Wino jabłkowe mocne
Na 10 litrów moszczu z jabłek dodać 5 litrów roztworu cukrowego z 2 kg cukru, 35 g kwasu cytrynowego, 6 g pożywki (fosforanu amonowego).
Wino z jabłek suszonych
Składniki: 2 kg suszu z jabłek, 8 litrów wody, 3 kg cukru, 3 g pożywki (fosforan amonu), drożdże winne.
Przygotować  matkę drożdżową". Suszone owoce umyć, osaczyć, zalać wrzącą wodą i ostudzić. 1/3 ilości cukru wymieszać z przestudzoną niewielką ilością wody, matkę drożdżową, pożywką (fosf. amonowy) i dodać do moszczu. Wymieszać i zamknąć butlę korkiem z waty. Po 24 godzinach przelać przez sito i ponownie wlać do umytej butli. Po 3 dniach dodać kolejną część (1/3) cukru rozmieszanego z niewielką ilością letniej wody. Wymieszać, zakryć szyjkę butli korkiem z waty.
Po 3 kolejnych dniach dodać ostatnią część cukru z małą ilością wody i femnentować w butli zamkniętej korkiem z rurką fermentacyjną.
Po kilku tygodniach, gdy skończy się fermentacja, zlać wino i jeszcze przez pewien czas pozostawić z rurką fermentacyjną. Następnie zlać znad osadu i powinno dojrzewać w zamkniętej butli do pełnego sklarowania. Po tym rozlać do butelek.
Wino z jarzębiny
Składniki: 4 kg dojrzałych owoców, 6 litrów wody, 3 g pożywki (fosforan amonowy), 2 g kwasu cytrynowego, 2,5 - 3 kg cukru. Przygotować matkę drożdżową. Owoce umyte i obrane zmiażdżyć lub ugnieść, zalać wrzącą wodą, z której litr odlać i przegotować z 1 kg cukru.
Po przestudzeniu połączyć moszcz z wodą z cukrem, pożywką, matką drożdżową i kwaskiem cytrynowym. Dobrze wymieszać. Butlę zamknąć korkiem z waty. Po tygodniu przelać przez gęste sito, dodać pozostały cukier rozpuszczony w niewielkiej ilości moszczu. Założyć korek z rurką fermentacyjną. Pierwszy raz ściągnąć po 6 - 8 tygodniach. Dojrzewa przez rok.
Wino z pomidorów
40 kg dojrzałych pomidorów wycisnąć. Uzys-. kuje się około 251 soku. Dodać 7,5 kg cukru, zagotować i gdy przestygnie dodać 5 dag drożdży (winnych lub piekarniczych), 5 g węglanu amonowego (amoniaku). Po fermentacji za 2 - 3 miesiące wino gotowe do picia.
Mniejsza ilość wg proporcji: 16 kg pomidorów (10 1 soku), 3 kg cukru, 2 dag drożdży, 2 g węglanu amonowego.
Wino z porzeczek
Na litr uzyskanego z wyciśniętych porzeczek '
(czerwonych, białych lub czarnych) soku
wziąć 1 lub 2 litry wody i 200 do 300 g cukru.
Można przez kilka dni fermentować całą
miazgę i dopiero po tym czasie wycisnąć
moszcz.
Postępować jak przy każdym winie owoco-
44
wym. Nie potrzeba dodawać kwasu cytrynowego!
Wino z owoców róży
Owoce umyć, wsypać do 1/3 objętości butli. Zalać przegotowaną z cukrem wodą (ostudzoną)' do 3/4 wysokości butli, dodać drożdże zwykle lub tzw. Madera i zostawić w temperaturze pokojowej, zatykając rurką fermentacyjną.
Proporcje cukru, owoców i wody: 1 kg owoców, 1/2 kg cukru, 2-3 1 wody. Po 3 miesiącach gotowe wino ściągnąć znad owoców do butelek. Na owoce w butli nalać nową porcję wody z cukrem i po 2-3 miesiącach będzie nowe dobre wino.
Wino z ryżu
Kilogram ryżu wsypać do butli i zalać 8 litrami wody przegotowanej z 2,5 kg cukru (ostudzonej), dodając 12 dag rodzynek i 7 dag drożdży.
Butlę zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i postawić w ciepłym pomieszczeniu na 15 dni.
Następnie zlać ostrożnie wino, zrobić karmel z 80 dag cukru (nie przypalić) i dodać do wina, aby nabrało barwy. Zostawić do sklarowania. Rozlać do butelek. Wino z ryżu jest smaczniejsze i mocniejsze od owocowego.
Wino gronowe z winogron
Sladniki: 10 kg owoców, 3,5 kg cukru, 5 litrów
wody, drożdże winne rasy Tokaj lub Madera.
Przygotować matkę drożdżową. Z umytych
owoców wycisnąć sok i zmieszać z przegoto-'
waną letnią wodą (lub sokiem ze słodkich
jabłek lub gruszek).
Winogrono ugnieść lub zmiażdżyć tłuczkiem
\jj B>9;T Wrc\\OT\kovNej lub sokowirówce. Zalać
wrzącą wodą wytłoki i po 3 dniach miazgę
przecedzić.
Połowę ilości cukru wymieszać z niewielką
ilością moszczu i dodać razem z matką
dtoidiową do nastawu. Po dwóch dniach
dodaje się resztę cukru i butelkę zamyka
korkiem z rurką fermentacyjną.
Po miesiącu burzliwej fermentacji ściąga się
wino i poddaje kolejnej fermentacji. Kolejne ściągnięcia wina znad osadu pozwala na jego dojrzewanie przez miesiąc. Następnie rozlewa się do butelek.
Wino z wiśni
Owoce umyć, wydrylować i odstawić. Na drugi dzień wycisnąć sok, zalać ponownie, wycisnąć, mieszając z poprzednim. Do moszczu wiśniowego dodaje się 25-33 dag cukru na każdy litr płynu. Wlać moszcz do butli (gąsiora), dodać matkę drożdżową (np. z drożdży Bordeaux), 3 g fosforanu amonowego na każde 10 litrów moszczu.
Po fermentacji burzliwej i cichej zlać do czystej butli znad osadu, gdzie przez miesiąc niech dojrzewa.
Potem rozlać do butelek ściągając rurką gumową.
Wino z żyta
Aby uzyskać 10 litrów doskonałego wina z żyta zużywamy 2,5 kg żyta, garść rodzynków, 2,25 kg cukru oraz 6-8 dag kwasu cytrynowego, 4 g fosforanu amonowego. Oczyszczone żyto opłukać szybko zimną wodą. Ziarno odcedzić i wsypać do butli o pojemności 15 1 (wino z żyta burzliwie fermentuje). Zalać 2 litrami przegotowanej i ostudzonej wody z zawartością kwasu cytrynowego (6 - 8 dag).
Po kilku godzinach dolać 5 litrów roztworu wody z 1,5 kg cukru (2/3 przewidzianego cukru) Dodać 3 gramy fosforanu amonowego oraz silnie fermetującej matki drożdżowej (najlepiej rasy Tokaj Nr 13 lub Bingen Nr 5) Zamknąć butlę korkiem z rurką fermentacyjną.
Po 4 - 5 dniach burzliwej fermentacji dodać resztę roztworu cukrowego (ok. 2-3 litrów) tak, aby było 10 litrów moszczu w butli oraz 1 gram pożywki (fosforanu amonowego). Po 3 - 4 tygodniach młode wino zlać do innej butli na spokojną fermentację, która trwa około 3 tygodni. Następnie ściągnąć wino znad osadu w celu jego dojrzewania. Wino z żyta szybko się klaruje i dojrzewa. W ciągu niecałego roku jest gotowe do spożycia.
45
Bibliografia
Batmans Handbook - I.E.Seagram, Ed. Seagram
Czy wiesz co jesz? - Irena Gumowska, Wyd. Alfa, Warszawa 1985
Domowy wyrób win, miodów pitnych, wódek, likierów, koktajlów - Jan Cieślak, Watra, Warszawa
1976 Das Wein  Lexikon - Fischer Taschenbuch, Merlag Frankfurt, a/Main 1978 Guide to drinks - U.K. Bańenders, Guild, UBKG London The Golden Touch of Hospitality, Mary Grosuenor Elworth, I.E.Seagram and sons, Montreal Canada
1953 Jedyne praktyczne przepisy ...wódek, likierów, win - Lucyna Ćwierciakiewiczowa, Reprint z 1885
roku, Alfa, Warszawa 1985 Kompoty, marynaty, dżemy, przetwory domowe - Zdzisława Skoradzka, Watra, Warszawa 1984 Kuchnia litewska - Nijole i Maciej Druto, KAW, W-wa 1987 Kuchnia rosyjska - Hygina Sehen, Watra, W-wa 1979 Kuchnia polska - Praca zbiorowa, PWE, W-wa 1971 Nowoczesna praktyczna książka kucharska - Melania Śliwińska, Róża Rejman, Krajowe Tow. Wyd.,
Kraków 1947 Napoje na różne okazje - Marek i Stanisław Pempel, Wyd. Spol. W-wa 1985 Obiad u Kowalskich - J. Kłossowska, Watra, W-wa 1987 Produkty pszczele i przetwory miodowe - M. Wojtacki, PWRiL, W-wa 1973 Przetwory z warzyw i owoców - Bohdan Jaloszyński, Wyd. Społ. W-wa 1985 Przetwory jarskie - Wanda Piotrowiakowa, PWE, W-wa 1987 Robię przetwory - H. Szczyglowa i L. Nowicki, PWE, W-wa 1985
Spis Treści
str.
Koktajle . . :............................................ 7
na wódce i likierach........................................ 7
na ginie................................................. 11
na koniaku, winiaku lub brandy................................ 14
na rumie................................................ 16
na whisky................................................ 17
na winach i wermucie......................................... 19
Inne napoje............................................ 20
Poncze, grogi, kruszony
Nalewki.........................................'..... 24
Wódki smakowe i likiery.................................. 29
Miody pitne i wina miodowe............................... 32
Piwa i napoje z piwa..................................... 37
Jak samemu zrobić wino z owoców.......................... 40
Bibliografia............................................ 46


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wina i Miody
Nalewki i wina lecznicze
Domowe Piwa Cydry Wina Nalewki Likiery Kremy Z T Nowicki
Kuchnia Receptury Z Klasztornej Piwniczki Wina Piwa Nalewki Likiery
Domowe Piwa Cydry Wina Nalewki Likiery Kremy
Domowe Piwa Cydry Wina Nalewki Likiery Kremy
Domowe Piwa Cydry Wina Nalewki Likiery Nowicki
Domowe Piwa Cydry Wina Nalewki Likiery Kremy

więcej podobnych podstron