3582317084

3582317084



PRZEMYSŁ W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Opolska gospodarka to stabilny przemysł i zaliczane do najlepiej rozwiniętych w kraju rolnictwo. W województwie opolskim działa 19 gałęzi przemysłu. Dominującą pozycję zajmują: paliwowo- energetyczny, chemiczny, cementowo-wapienniczy, mineralny, lekki i spożywczy. Region opolski lokuje się w krajowej czołówce województw osiągających najwyższą dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu. Tradycje produkcji przemysłowej w regionie opolskim sięgają najdawniejszych czasów. Najstarsze na Śląsku Opolskim dziedziny produkcji to różne rodzaje rzemiosła, wydobycie rud, a także hutnictwo.

W wieku XVIII działalność pozarolnicza mieszkańców odgrywała już istotną rolę w gospodarce regionu. Do najważniejszych działów produkcji należało włókiennictwo. Produkcja włókiennicza opierała się na uprawie lnu i hodowli owiec i rozwinęła się głównie na przedgórzu Sudetów. Pozyskiwanie rud darniowych oraz możliwość wykorzystania do celów opałowych drewna stało się podstawą rozwoju hutnictwa żelaza, przede wszystkim w dolinie rzeki Małej Panwi. Rudy eksploatowano również w rejonie rzeki Kłodnicy. Istotną rolę do lokalizacji hutnictwa w tym rejonie odgrywały też zasoby wodne rzek i możliwości ich wykorzystania do celów energetycznych. W późniejszym okresie głównym surowcem dla lokalnego hutnictwa stał się węgiel kamienny przywożony z kopalń Górnego Śląska. Inną tradycyjną dziedziną produkcji jest oparta o lokalne złoża surowców produkcja wapiennicza, która rozwinęła się w rejonie Strzelec Opolskich.

W końcu XIX i na początku XX wieku w czasach rewolucji przemysłowej wczesnego kapitalizmu, miał miejsce szybki rozwój istniejących gałęzi produkcji oraz pojawienie się nowych rodzajów przemysłu. Obok hutnictwa, produkcji wapienniczej i włókiennictwa rozwijały się: przemysł spożywczy, produkcja cementu, przemysł metalowy, produkcja papieru i celulozy. Funkcjonowały liczne, nieistniejące już dziś, cegielnie, np. Pogorzelec czy Raszowa. Znakomicie rozwinął się port rzeczny w Koźlu. Do najważniejszych ośrodków koncentracji przemysłu należały: Opole, dolina Małej Panwi, a później ośrodki w Koźlu i Kędzierzynie. Stopniowo na tle innych branż, rosło znaczenie przemysłu cementowego i wapienniczego, który stał się specjalnością Śląska Opolskiego.

Przed wybuchem drugiej wojny światowej region dysponował sektorem przemysłowym o zróżnicowanych kierunkach produkcji, znacznym potencjale i równomiernym rozmieszczeniu. W rezultacie wojny Śląsk Opolski stał się częścią państwa polskiego. Działania wojenne spowodowały jednak znaczne zniszczenie części potencjału przemysłowego. W pierwszym okresie po wojnie władze polskie skoncentrowały się zatem na odbudowie i uruchomieniu zrujnowanych przedsiębiorstw przedwojennych. W późniejszych latach starano się modernizować istniejące i tworzyć nowe elementy struktury gospodarczej regionu. Opolszczyzna


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
r MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO Osoba uhonorowana Odznaką ma prawo do: 1.
2013 10 02 47 01 Ujęcie to pozwala nam zaliczyć do podmiotów międzynarodowych stosunków gospod
Chemia teoretyczna to dziat chemii zaliczany do chemii fizycznej, zajmujący się
3.    Co to jest masa CTMP? Są to masy włóknist, zaliczane do tektur wielowarstwowych
z którymi się współpracuje, trzeba poznać po to, by ich zaliczyć do 3 podstawowych grup: tych któryc
UNIVnTAANNHE.MWM w Efektywny transfer wiedzy z nauki do przemysłu w województwie opolskim Wynik
Cele produkcji w gospodarstwach rolnych 2002 [Dokument elektroniczny] : województwo opolskie : Narod
Warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych i rodzin 2002 [Dokument elektroniczny]: województwo opolsk
366 367 Atlasy geograficzne Atlasy geograficzne Ryc /1.7. Alias gospodarny województwa opolskiego. W
WOJEWODA OPOLSKI£)U    EXPO
Mapa obszaru realizacji projektu - Polska, województwo opolskie Beneficjent
Migracje ludności 2002 [Dokument elektroniczny]: województwo opolskie : Narodowy Spis Powszechny Lud
fii dotyczącej tylko terenu województwa opolskiego. Działania w tym kierunku przyśpieszyło tworzenie
Zarząd Województwa Opolskiego oraz Prezes Domu Współpracy
URZĄD MARSZAŁKOWSKI Województwa Opolskiego inwestujemy w Twoją przyszłość SP ZOZ Opolski# Centrum
UYocław, 22.07.2000 r. Wojewoda Opolski w Opolu Wnioskodawca: Jan Nowak ul. Nowacka 1 56-555

więcej podobnych podstron