3582324453

3582324453



Encyklopedia prawa

Wykład III

Temat: Geneza państwa

Najwcześniejsze państwa powstały 5000-6000 tysięcy lat temu.

Po zakończeniu zimnej, wojny, państwo zeszło na drugi plan, wśród organizacji ludziom potrzebnych.

(przeczytać z sobotniej gazety wyborczej artykuł Ryszarda Kapuścińskiego)

Od momentu gdy zaczęły powstawać państwa ludzie zaczęli się zastanawiać skąd się wzięły. Z tego punktu widzenia możemy mówić o czterech koncepcjach powstania państwa (w kolejności powstawania tych koncepcji):

1.    Teistyczna (od greckiego słowa TEOS - bóg) - głosi, że czynnikiem sprawczym powstania państw na ziemi była jakaś siła sprawcza, albo bóg albo bogowie. Zakłada ingerencje sil nadprzyrodzonych, a nie jakieś zdarzenia na ziemi. Doktryny bliskiego wschodu (gdzie państwa powstały najwcześniej) zakładały, że nie tylko państwo stworzone przez boga, ale także i władcy mają Boskie pochodzenie. Do tej pory wszystkie większe religie tłumacza w ten sposób powstanie państw, (książka - Święty Augustyn z Hippony- Wyznania)

Święty Augustyn przeniósł grecką teorię państwa, na teorię chrześcijańską. Zakładał, że powstanie władzy jest za ingerencją Boga, i każdy władca, nawet ten najgorszy jest naznaczony przez Boga. Wszystkie przejawy tyranii ze strony władcy tłumaczył koniecznością odcierpienia za grzech. Koncepcja ta przez szereg wieków była uznawana i była koncepcją, która wpędzała społeczeństwa w ślepy zaułek, ponieważ jeśli władcy są naznaczeni przez Boga, to nie można było zrobić nic z władcą, który sprzeciwiał się prawom Boga. Sprawa ta została dopiero częściowo rozwiązana przez świętego Tomasza z Akwinu.

Święty Tomasz żył później niż święty Augustyn Twierdził, że nie każdy władca pochodzi od boga, tylko władza pochodzi od boga. Zakładał, że możliwy jest bunt przeciwko władcy, który łamie prawa Boskie.

2.    Umowy społecznej - Koncepcja, która powstała z chęci opozycji wobec koncepcji teistycznej. W wątłych zarysach była już widoczna w poglądach filozofów w starożytnej Grecji. Popularność zdobyła w XVII i XVIII wieku. Najczęściej ta koncepcja jest łączona z J.J. Rousseau. Innymi zwolennikami tej koncepcji byli: Locke, Spinoza, Hobbes, a w Polsce ksiądz Hugo Kołataj. Chodziło o to aby nie tłumaczyć procesów powstania państwa w sposób nadprzyrodzony, ale bardziej naturalny, ziemski. To co jest charakterystyczne dla wszystkich twórców tezy umowy społecznej to to, że nie bardzo w tą tezę wierzyli. Tworzyli ją nie z myślą tłumaczenia jak powstały pierwsze państwa, lecz po to by zmienić strukturę państwa w taki sposób by cały naród mógł wyrażać swoje opinie.

Koncepcja Tomasza Hobbesa - do powstania państwa według niego doszło dlatego, że okres bezpaństwowy był jedną wielką udręką dla każdego człowieka. Nikt nie był pewien swojego bezpieczeństwa. W takiej sytuacji ludzie doszli do wniosku, ze co im po wolności, jeśli ciągle coś im zagraża i w związku z tym jacyś tam ludzie umówili się, że zrzekają się swojej wolności na rzecz władzy, pod warunkiem, że ta władza zapewni członkom tego społeczeństwa bezpieczeństwo. Władza w tej


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Encyklopedia prawa Wykład IVKlasyfikacja (podział) państw.Klasyfikacja państwa według
Encyklopedia Prawa Wykład VI Każda organizacja, nie tylko państwo ma aparat. Aparat państwa tworzy z
Encyklopedia Prawa Wykład VIITemat: Samorząd w państwie współczesnym. W współczesnym państwie mamy d
Encyklopedia prawa.Wykład VIII Sankcję karną wymierza państwo za zachowania szczególnie społecznie
Encyklopedia prawa. Wykład VSesja 27 listopada Demokracja pochodzi od greckich słów demos - lud, kra
Encyklopedia prawa Wykład IXTemat: Prawo i inne normy społeczne. 1.    Normy obyczajo
9 (208) Transfuzjologia (wykład III) ( Temat: Krew i jej składniki. Wskazania do przetoczenia krwi i
13664 Zasady Wykładni Prawa L Morawski2 III Zasady wykładni prawa ■« publicznych nie zawiera defin
15699 Zasady Wykładni Prawa L Morawski6 III Zasady wykładni prawa kowych w postaci akcji lub oblig
07.03 Wykład III Źródła prawa rzymskiego cd Źródłami prawa w okresie republiki są ustawy, inicjatywę
SEMESTR III L.p. TEMAT 1 Pojęcie i podział prawa administracyjnego >
program 1 Program wykładów z encyklopedii prawa i prawnych podstaw pomocy społecznej Prowadzący: dr
zagadanienia ZAGADNIENIA Z WYKŁADÓW DO WCZESNEGO ŚREDNIOWIECZA 1.    Geneza państwa s

więcej podobnych podstron