1109145273

1109145273



104 | Beata Grochala w publikacjach niemieckojęzycznych41 - tu także omawiany gatunek nazywany jest komentarzem, mimo że słownik języka niemieckiego nie wskazuje na geno-logiczny odcień znaczeniowy leksemu Kommentar42.

Można zatem wysunąć hipotezę, że polska nazwa komentarz (sportowy) dla nazwania gatunku to przejęcie określenia angielskiego. To zapożyczenie nałożyło się na utrwalone wcześniej w języku polskim znaczenie rzeczownika komentarz, o którym była mowa w początkowej części artykułu. Spowodowało to pewien chaos i brak konsekwencji w stosowaniu owego rzeczownika. Trzeba by zatem rozgraniczyć komentarz jako taki od komentarza sportowego i tego drugiego określenia używać zawsze z przy dawką dookreślającą.

4. Próba systematyzacji

Przedstawione w niniejszym artykule stanowiska różnych badaczy pokazują, jak wielki chaos panuje na tak małym polu, jakim jest nazwa gatunku/gatunków43. Do tego należałoby dołączyć rozważania o charakterze ściśle genolo-gicznym, których celem byłoby stworzenie wzorców gatunkowych, wyznaczenie ram itd. Jest to bez wątpienia zagadnienie bardzo ważne i wymagające odrębnych studiów. Trzeba bowiem pamiętać, że oprócz wskazanych wyżej mediów, w których pojawiają się sprawozdania, relaqe i komentarze sportowe na żywo, czyli radia i telewizji, istnieje jeszcze jedno medium - Internet - w którym coraz prężniej rozwija się omawiany gatunek. Sądzę, że dopiero badania empiryczne, które pokazałyby podobieństwa/różnice w realizaq'ach gatunku w zależności od medium, pozwoliłyby ustalić, czy mamy do czynienia z jednym gatunkiem, który występuje w trzech wariantach uzależnionych od medium, czy też każdy z nich jest odrębnym bytem genologicznym44. W dotychczasowych rozważaniach nie podjęto próby całościowego opisu gatunku/gatunków, co jest w pełni uzasadnione, jeśli uwzględnimy fakt, że genologia lingwistyczna to w Polsce dziedzina stosunkowo młoda45, a jej szczytowy rozwój

41    D. Hóppner, Fachjargon in Fufiballfernsehkommentaren - eine empirische Untersućhung, Munchen 2008.

42    Kommentar - 1. Zusatz(werk) mit Erlauterungen und kritischen Anmerkungen zu einem Ge-setzeswerk, einer Dichtung, wissenschaftlichen Ausgabe, 2. kritische Stellungnahme zu einem aktuellen Ereignis oder Thema, 3. persónliche Anmerkung (1. dodatek z komentarzami i krytycznymi uwagami do aktu prawnego, poezji, pracy naukowej, 2. krytyczne stanowisko wobec aktualnych wydarzeń i tematów, 3. osobista adnotacja, uwaga [tłum. B. G.J, Deutsches Unioersalwór-terbuch, Mannheim-Leipzig-Wien-Zurich 2003.

43    Pojawia się tu jeszcze jeden problem - co nazwać gatunkiem: sam tekst komentarza czy całość transmisji. Jeśli całość, to na to, jaki jest tekst (i czym jest: komentarzem, sprawozdaniem czy relacją) wpływa rodzaj medium i jego możliwości techniczno-technologiczne.

44    Pragnę tu nadmienić, że podjęłam próbę porównania komentarza/relacji telewizyjnej i internetowej. Wyniki zostały opublikowane w artykule B. Grochala, Ten sam gatunek w dwóch odmianach - o telewizyjnej i internetowej relacji sportowej na żywo, [w:] Gatunki mowy i ich ewolucja, t. 4: Gatunek a komunikacja społeczna, pod red. D. Ostaszewskiej, Katowice 2011, s. 169-180. Częściowe wnioski można także znaleźć w tekście: B. Grochala, Internetowy komentarz sportowy na żywo jako nowa (?) formuła komentarza sportowego, [w:] Język żyje. Rzecz o współczesnej połszczyźnie, pod red. K. Ożoga, Rzeszów 2009, s. 209-217.

45    Za jej początek uważa się opublikowanie przez A. Furdala artykułu Genologia lingwistyczna („Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego", 1982, t. 39, s. 61-70). Więcej o rozwoju geno-logii lingwistycznej jako dyscypliny, [w:] D. Ostaszewska, Genologia lingwistyczna jako subdyscyplina współczesnego językoznawstwa, [w:] Polska genologia lingwistyczna, pod red. D. Ostaszewskiej, R. Cudaka, Warszawa 2008, s. 11-41.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
tylko publikacji oddzielnych, ale także artykułów w czasopismach. Do kompletności podana tu bibliogr
Image057 78 II. Probimn tcoru gatunków mowy tego tworzywa sprawia, że w grę wchodzi tu także struktu
skanuj0096 (19) REWALORYZACJA PRZESTRZENI MIEJSKIEJ 217 Podobnie jak we wcześniej opisywanych progra
skanowanie6 ■ Jak widać, wpływ dorosłego jest niewątpliwy. Ale zdaje się. że mamy tu także reakcję s
rozwiązań OŹE - targi, nowe publikacje w j. niemieckim 4    Praca dla inżyniera, CV,
NDIGCZAS001741890a0398442 KURJER POLSKI. 3 KURJER POLSKI. 3 ratunkową w całym kraju. Spotykamy t
IMG01 (4) Metody ewaluacji nieekonomicznej zazwyczaj s; ocenami jakościowymi, mogą tu także wy
page0041 — 27 — należą tu także wszystkie nieświadomie i bez planu działające okoliczności, które wy
44062 tu (3) 1778. tu także tutaj (2 X)
JAN PAWEŁ II KOŚCIÓŁ JANA PAWŁA II 34 mniany Uniwersytet Gregoriański, działają tu także małe uniw
228 VI. Hzskuliyn tworzenia dźwięków i napisów . Potrzebny byłby tu także, lec/ nie zostaje przedsta
Image057 (2) 78 II. Problem leoru gatunków mowy tego tworzywa sprawia, że w grę wchodzi tu także str
22$ VI. Hzkułiyn tworzenia dźwięków i napisów. Potrzebny byłby tu także, lecz nie zostaje przedstawi
Zdjęcie1337 (2) „prawa". ..przyczyny- oty funkcji-, których ied-nnk me możemy tu, niestety, oma

więcej podobnych podstron