1437211781

1437211781



24


R. BARTKOWIAK

Ekonomia rozwoju powstała w latach 40. XX wieku. Panowało wtedy przekonanie, że najlepszą formą gospodarowania jest gospodarka rynkowa, a kraje, które dotychczas jej nie stworzyły, powinny to uczynić. Sądzono, że jest to możliwe. To wyjaśnia, dlaczego pierwsze koncepcje ekonomii rozwoju, będącej od początku ekonomią normatywną (jej rekomendacje miały bezpośrednio służyć polityce gospodarczej), opierały się na dorobku ekonomii dotyczącej gospodarki rynkowej i to w szczególny sposób. Ponieważ celem każdego społeczeństwa ma być osiągnięcie możliwie wysokiego poziomu zamożności, konieczny jest wysiłek inwestycyjny, uzależniony od możliwości tworzenia oszczędności, w celu stworzenia odpowiednio produktywnego kapitału. W zadziwiający sposób uzasadnienie znaleziono w dwóch zasadniczo odmiennych teoriach wzrostu gospodarczego - należących do ekonomii klasyczno-neoklasycznej oraz ekonomii keynesowskiej. Pierwsza oferowała model Solowa, a wraz z nim hipotezę konwergencji bezwarunkowej i teorię rozwoju przez handel, druga natomiast - model Harroda-Domara i związaną z nim teorię wielkiego pchnięcia. Na ten podwójny rodowód ekonomii rozwoju zwraca uwagę Gerald Meier [2001 ].

Niepowodzenia większości programów rozwojowych skłoniły do poszukiwań innych czynników wzrostu gospodarczego. W ten sposób w ekonomii rozwoju pojawiły się podejścia historyczno-instytucjonalne oraz geograficzne, a wraz z nimi koncepcje specyficznej polityki gospodarczej. Ponieważ także ta droga okazała się zazwyczaj nieskuteczna, współczesna ekonomia rozwoju stanowi konglomerat koncepcji pochodzących z różnych teorii ekonomicznych, w których stosuje się odmienne podejścia badawcze. Należy jednak zauważyć, że problemy ubogiej części świata są tak poważne, iż można wątpić, by w ogóle istniała taka ekonomia i płynąca z niej teoria polityki gospodarczej, które pozwoliłyby te problemy rozwiązać.

Niemożność nadrobienia luki w poziomie życia przez kraje ubogie w stosunku do krajów zamożnych skłoniła niektórych badaczy do poszukiwań miar dobrobytu innych niż poziom produktu na osobę. Jedną z propozycji oferuje ekonomia szczęścia (szczęśliwości), którą na rysunku4. uznano za naukę pomocniczą ekonomi i rozwoju.

TEORIE LUDNOŚCIOWE. ZASADA LUDNOŚCIOWA MALTHUSA

Wcześniej zasygnalizowano, że poprawny opis gospodarki światowej wymaga łącznego stosowania podejść geograficznego oraz historycznego (historyczno-instytucjonalne-go). Współzależność tych dwóch podejść poprzez związane z nimi teorie pokazano na rysunku 5.

Istotną częścią podejścia geograficznego są teorie ludnościowe, z których wynika albo jedność ludnościowa świata - wszystkie społeczeństwa przechodzą przez te same fazy rozwojowe, albo dualizm ludnościowy - występują społeczeństwa nowoczesne i tradycyjne, zgodnie z terminami zastosowanymi przez Gary’ego Beckera. Z teoriami (zjawiskami) ludnościowymi korespondują teorie (zjawiska) gospodarcze. Jedności ludnościowej odpowiadają hipoteza konwergencji bezwarunkowej (oparta na modelu wzrostu Solowa) oraz teoria jednej ścieżki rozwoju gospodarczego (bazująca na teorii stadiów wzrostu gospodarczego Rostowa). Z kolei z dualizmem ludnościowym jest związana hipoteza konwergencji warunkowej oraz teoria dualizmu gospodarczego świata - jego podziału na zamożne centrum i ubogie peryferie, zgodnie z ujęciami Raula Prebischa i Immanuela Wallersteina [ 1979]. Sam fakt występowania tak rozbieżnych poglądów dowodzi, jak trudno jest pojąć i poprawnie opisać zagadnienia gospodarcze różnych części świata, a tym trudniej jest wypracować



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PSYCHOLOGIA HUMANISTYCZNA Rozdział I Psychologia humanistyczna powstała w latach 60. XX wieku. Jej w
lesie. Podobną wersję tej krótkiej modlitwy, w latach 40. XX wieku zarejestrował Bernard Sychta (Syc
Podaj nazwę organizacji, której dotyczą materiały źródłowe. Organizacja powstała w latach 60. XX wie
Krótka historia języka C++ i jego poprzedników Język C++ powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku
16 Rozdział!. Pojęcie i rozwój logistyki rowie, w latach 50. XX wieku, zaczęli wykorzystywać logisty
Rozwój i doskonalenie trakcji elektrycznej spowodowały, że już w latach 50. XX wieku we Francji, a p
18 R. BARTKOWIAK Na niebezpieczeństwo wynikające z tego zjawiska zwracał uwagę w latach 70. XX wieku
W latach siedemdziesiątych XX wieku nastąpił w Polsce gwałtowny rozwój nowych mchów religijnych. Lic
DSC09301 ❖w latach 30 i 40. XX wieku japońska jednostka do zadań specjalnych 710, > kilkakro
AGHHistoria Przyczyna powstania sieci - bezpieczne, efektywne, swobodne komunikowanie się Lata 40 XX
IMGP0576 100 Część pierwsza. Powstanie mowy Joseph H. Greenberg już w latach siedemdziesiątych XX wi
IMGP0642 232 Część druga. Powstanie pisma PRZEJĘCIE ALFABETU PRZEZ GREKÓW Kiedy w latach trzydziesty
DSC00493 * Małe firmy, powstałe w latach 90. XX w. wększośebiur wykazywała bardzo <; szeroki zakr
DSC01881 (2) MODEL SYSTEMU SIEMASZKI Model Narodowej Służby Zdrowia Powstał w latach 30 XX w. Podsta
System sojuszy państw niedemokratycznych w latach 30. i 40. XX wieku Temat nr 26 •    

więcej podobnych podstron