1636661112

1636661112



Elastyczność; ta cecha stwarza możliwość wprowadzania zmian, które zapewnią realizację podstawowych celów określonych w planie bez względu na zmieniające się warunki otoczenia.

1.3 Podstawowe założenia przyjmowane w procesie planowania.

Planowanie jest bardzo istotną funkcją zarządzania. Jest narzędziem aktywnego sterowania wszelkimi procesami jakie zachodzą w przedsiębiorstwie. Wymusza ono bowiem konieczność dostosowania oferty do wymagań rynku, szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów, działania mające na celu kreowanie nowych potrzeb co w konsekwencji zmniejsza niepewność i ryzyko wynikające ze zmieniających się warunków działania.

Zadania jakie realizuje plan to przede wszystkim formułowanie i konkretyzowanie koncepcji działania przez wytyczanie celów i określanie środków niezbędnych do ich realizacji oraz stworzenie możliwości monitorowania przebiegu realizowanych zamierzeń.

Planując działania przyjmuje się pewne założenia, które bardzo istotnie wpływają na przyszłą realność i wykonalność zadań. Są nimi:

•    Samodzielne podmioty funkcjonują w warunkach gospodarki rynkowej. Jeżeli istnieją ograniczenia w ich działalności (typu dyrektywnego), to są one traktowane jako element otoczenia firmy.

•    Zachowanie przedsiębiorstwa determinuje jego makro i mikrootoczenie. Szczególnie istotne sąjego powiązania z elementami otoczenia informacyjnego, ekonomicznego, finansowego, technologicznego, prawnego, społecznego itp.

•    Zawsze istnieje ryzyko i niepewność , gdyż przyszłość jest przewidywalna tylko w ograniczonym zakresie. Podstawowym rezultatem opracowania biznes planu powinno być ich ograniczenie.

•    Planowanie opiera się na specjalnie zgromadzonych i przetworzonych w tym celu informacjach, które mają ułatwić podejmowanie decyzji oraz zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

•    Planowanie wymusza procesy innowatorskie, pozwala wybrać spośród wielu wariantów działań te, które będą najbardziej korzystne z punktu widzenia firmy.

•    Planowanie jest elementem sprawnego zarządzania, ukierunkowanego na otoczenie; integrującym działania umożliwiające podejmowanie i realizację coraz bardziej złożonych działań. Uwzględnia związki i zależności

z innymi podmiotami działającymi na rynku.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
IMG?57 Refleksje na temat możliwości wprowadzenia zmian uświadamiają nam,jak wielka siła tkwi w nauc
1.Badanie przedsiębiorstwa (opis i analiza, oszacowanie możliwości wprowadzenia zmian) ogólnie mówią
Radioodtwarzacz? ELTAu28 SCHEMAT IDEOWY UWAGA: Zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zmian bez up
IMAG0957 -    zapewnienie możliwości wprowadzenia zmian konstrukcyjnych (przebudowy z
55 ZAKŁADY BIBLIOGRAFIE działy i możliwością wprowadzenia zmian i adaptacji w obrębie tych działów.
liczby uwag, które brano pod uwagę przy ulepszeniu formatu i wprowadzaniu zmian. Ponieważ zmiany zac
0007 3 danego problemu na zajęciach. To stwarza możliwość przeformułowa-nia tez, które już poznaliśc
Struktura ta stwarza możliwość utworzenia maksymalnej liczby wiązań wodorowych pomiędzy grupami >
10011 określenia możliwości wprowadzenia korzystnych zmian dla przedsiębiorstwa i wskazania możliwy
się, że niepewność dotyczy zmian, które są trudne do oszacowania lub wręcz nie ma możliwości oszacow
53592 IMG776 Ponadto, nie ma chyba potrzeby wprowadzania jakichś zasadniczych zmian, które ułatwiały

więcej podobnych podstron