2025202347

2025202347



10-4 Archiw um Fotogrametrii. Kartografii i Teledetekcji. vol. 10, Kraków 2000

i ich parametry. Rozmazanie obrazu spowodowane lotem samolotu i jego kompensacja. Dobór kamery i elementy planu lotu fotogrametrycznego. Rola urządzeń inercyjnych i GPS w realizacji lotu fotogrametrycznego.

Stereogram normalnych lotniczych zdjęć pionowych, podstawowe wzory i wstępna analiza dokładności określania współrzędnych terenowych ze stereogramu. Wpływ deniwelacji terenu na geometrię obrazu.

Oko i dokładność widzenia. System RGB widzenia barw. Barwy dopełniające. Promieniowanie elektromagnetyczne, okna atmosferyczne i obrazy wielospektralne

Obiektywy i ich cechy Rozdzielczość i dystorsja obrazu optycznego. Fotograficzna metoda rejestracji obrazów. Obrazy cyfrowe i ich charakterystyka. Steroskopia naturalna i sztuczna. Dokładność widzenia stereoskopowego. Płaszczyzny i promienie rdzenne. Stereoskopia obrazów na ekranie monitora komputerowego.

Systemy zobrazowań satelitarnych znajdujących powszechne zastosowanie w teledetekcji i fotogrametrii oraz parametry' obrazów.

Fotointerpretacja obrazów lotniczych i satelitarnych. Cechy fotointcrpratycyjne obrazów, klucze fotointerpretacyjnc i metody wykonywania fotointerpretacji. Zdjęcie lotnicze a ortofotografia. Technologie wykonywania map wektorowych (kreskowych) przez wektoryzację ortofotogramu i stereofotogramu.

Układy współrzędnych stosowane w fotogrametrii. Elementy orientacji zdjęć fotogrametrycznych. Transformacje płaskie. Transformacje w przestrzeni. Zdjęcie ekwiwalentne i rzutowa transformacja obrazu. Wyznaczanie współrzędnych terenowych ze stereogramu fotogrametrycznego dowolnych elementach orientacji. Równanie kolineamości i jego zastosowania (zdjęcie pojedyncze, stereogram i blok zdjęć). Funkcja DLT i jej zastosowania. Technologie wykonywania acrotriangulacji.

Autografy. Autograf analityczny i autograf cyfrowy. Przygotowanie modelu do opracowania na autografie analitycznym i cyfrowym, oraz na autografie analogowym. Technika opracowania rysunku konturowego (wektorowego) ze stereogramu.

Błędy współrzędnych tłowych pochodzące z różnych źródeł i ich wpływ na sytuacyjną i wysokościową dokładność opracowań fotogrametrycznych.

Skanery. Pozyskiwanie obrazów cyfrowych przez skanowanie obrazów analogowych. Analiza cech obrazów cyfrowych. Operacje na obrazach cyfrowych. Metody filtrowania. Gradient i druga pochodna obrazu cyfrowego. Wyznaczanie z subpikselową dokładnością krawędzi na obrazie cyfrowym. Funkcja autokorelacji obrazów cyfrowych i warunki dodatkowe autokorelacji. Autokorelacja z subpikselową dokładnością. Automatyczne rozpoznawanie kształtu obrazu. Numeryczny model terenu i automatyzacja pozyskiwania DTM ze zdjęć. Lotniczy skaner laserowy w zastosowaniu do budowy DTM. Ortofotografia: różniczkowe przetwarzanie obrazów cyfrowych i różniczkowe przetwarzanie pasmowe. Stereoortofotografia. Łączenie obrazów cyfrowych o różnej rozdzielczości. Przetwornik fotomechaniczny i wykonywanie fotoplanów metodą przetwarzania strefowego. Mapy fotograficzne. Elementy geometrii rzutowej i metody graficznego przetwarzania obrazów.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
63- 10 Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, vol. 10, Kraków 2000 Wnioski 1.
63-2 Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, vol. 10, Kraków 2000 W matrycach CCD ładunk
63-4 Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, vol. 10, Kraków 2000 Wiele opracowań
63-6 Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, vol. 10, Kraków 2000 z możliwością wyłączen
63-8 Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, vol. 10, Kraków 2000 Różne błędy wyznaczeni
17 forecasting Vistula river floods. Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, Vol. 10,
10-2 Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, vol 10, Kraków 2000 Studiu magisterskie - d
Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji, Vol. 21, 2010, s. 43-52 ISBN 978-83-61576-13-6BU

więcej podobnych podstron