293014419

293014419



WSTĘP

Decyzję o wprowadzeniu wykładu ekonomiki instytucjonalnej do programu kształcenia Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie podjął w lutym 2004 r. Jego Magnificencja Rektor Prof. dr Tadeusz Koźluk. Osiem lat doświadczeń wdrażania treści programowych tego przedmiotu, praktycznie na wszystkich kierunkach kształcenia - obowiązkowego dla ekonomistów i jako oferta dla studentów informatyki, prawa, administracji i dyplomacji - przyniosły bogaty materiał, pozwalający doskonalić proces dydaktyczny. Dokonuje się przeto zmian w strukturze tematycznej, metodach zajęć, propozycjach literatury i zestawach pytań kontrolnych. W roku 2007 ukazało się drugie rozszerzone wydanie podręcznika, które trafiło także do wielu uczelni krajowych. Trzeba jednak pamiętać, że ekonomika instytucjonalna jest w stanie ekspansji, jej przedstawiciele zdobywają Nagrody Nobla, aktywnie działają międzynarodowe towarzystwa naukowe i lawinowo rośnie literatura fachowa. Obserwuje się wzrost badań stosowanych i dodatnie sprzężenie zwrotne między popytem na praktyczny aspekt nauczania tego przedmiotu a podażą oferty dydaktycznej ze strony ośrodków naukowo-badawczych. Nowe uzupełnione wydanie jest więc potrzebne i w pełni uzasadnione.

W tym wydaniu znalazły się trzy nowe rozdziały poświęcone zagadnieniom instytucjonalnego ujęcia kryzysu gospodarczego, teorii projektowania mechanizmów gospodarczych oraz instytucjonalno-ekonomicznej analizie prawa. W ten sposób wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu naszych czasów. Wszak zjawisko współczesnego kryzysu ma już zasięg globalny i przyczyny dopiero intensywnie rozpoznawane przez naukę. Nie ustają także eksperymenty sterowania i regulowania w ramach dynamicznie funkcjonujących systemów społeczno-gospodarczych. Wreszcie - w Polsce rośnie aprobata dla integracji poczynań specjalistów, w których ekonomia, w tym ekonomika instytucjonalna, może pełnić rolę pożytecznego spoiwa środowiska nauk społecznych i zwłaszcza codziennego współdziałania ekonomistów i prawników.

Jako autor i wykładowca pozwalam sobie zgłosić kilka uwag i propozycji pod adresem studentów i czytelników. Otóż zalecana literatura jest tylko propozycją, a załączona bibliografia - wciąż jeszcze skromnym, wyselekcjonowanym zestawem publikacji, ułatwieniem w podejmowaniu decyzji o dalszym studiowaniu ekonomiki instytucjonalnej. W tym wydaniu podręcznika korzystałem już szerzej z coraz bogatszego zestawu publikacji naszych polskich autorów. Pragnę zwrócić uwagę na pojawiające się materiały konferencji

5



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
WSTĘP Kolejny numer Studiów Ekonomicznych oddany do Państwa rąk stanowi rezultat indywidualnych bada
Wykład 4 Ekonomia Instytucjonalna
Wykład 7 Ekonomia Instytucjonalna
Scenariusz zajęć do programu kształcenia „Myślę- działam- idę w świat’ Autor: Danuta
Sylabus do programu kształcenia obowiązującego od roku akademickiego 2012/13 Nazwa
Instytut Pielęgniarstwa Program kształcenia Studia I i II stopnia Przewodnik dydaktyczny dla
ekonomia dr Aniela Mikulska (WZiE PG) PROGRAM WYKŁADÓW Z EKONOMII (WIŁ) 1.    Wprowad
ECTS - INFORMACJE OGÓLNE: INSTYTUT POLITOLOGII I EUROPEISTYKI III. WPROWADZENIE DO PROGRAMU Informac
Treść wykładów 9 Wprowadzenie do programowania. Paradygmaty programowania. 9 Definicja algorytmu, za
wykłady z polskiej składni6 Spis treści Wstęp ..................................... 5 Rozdział I. W
Wstęp Prezentowany cykl wykładów obejmuje wprowadzenie do gier w postaci strategicznej, gier w posta
Wprowadzenie Model ekonometryczny Metoda najmniejszych kwadratów Wstęp do gretlLiniowy mod
Wprowadzenie Model ekonometryczny Metoda najmniejszych kwadratów Wstęp do gretlMNK w MS
Wprowadzenie Model ekonometryczny Metoda najmniejszych kwadratów Wstęp do
Wprowadzenie Model ekonometryczny Metoda najmniejszych kwadratów Wstęp do gretl Na podstaw
Wprowadzenie Model ekonometryczny Metoda najmniejszych kwadratów Wstęp do gretl Przejście

więcej podobnych podstron