293017636

293017636



Prasa stała się środkiem masowej komunikacji między innymi dzięki udoskonaleniu przez Richarda Marcha Hoe w połowie dziewiętnastego wieku druku na ciągłym arkuszu papieru, co umożliwiło druk ośmiu tysięcy egzemplarzy gazety na godzinę.

Rozwój techniki drukarskiej pozwolił na wydawanie gazet w sporych nakładach. W 1841 roku londyński Times uruchomił prasę drukarską o napędzie parowym, która mogła wydrukować tysiące egzemplarzy gazety. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku gazeta zaczyna na większą skalę kształtować opinię publiczną.

Pierwszą fotografię zrobił w 1826 roku z okna posiadłości we francuskiej Burgundii Jo-seph-Nicephor Niepce. Był on też pierwszym człowiekiem, który poprawił zdjęcie, retuszując światło i cień. Swój obraz nazwał heliografem. W prasie pierwsze fotografie ukazały się w 1865 roku. Retuszowanie oficjalnych zdjęć, już nie o światło, ale o niewygodne postacie, wykorzystano w dwudziestowiecznej propagandzie politycznej.

W połowie dziewiętnastego wieku powstały dwie znane i działające do dziś agencje informacyjne - Associated Press w 1848 roku i Reuters w 1851 roku. Ich wysłannicy docierali odległych zakątków świata, wspierając siły redakcji gazet, a później - także mediów elektronicznych. Duże gazety także starały się budować swoja siec korespondentów.

Rozwój techniki drukarskiej i środków komunikacji, takich jak telegraf, umożliwia powstanie prasy masowej, dającej podwaliny dla systemu komunikowania masowego.

Wraz z rozwojem prasy masowej powstaje instytucja listu do redakcji, wysyłanego od stałych czytelników pisma. „W Anglii uważa się, że napisanie listu do redakcji to jedna ze szlachetniejszych form udziału w życiu publicznym, a wydrukowanie takiego listu w Timesie zostaje uznane za święto rodzinne” - wskazuje Leopold Unger15. Listy do redakcji i odpowiedzi na nie, a także polemiki prasowe pomiędzy politykami stały się formą publicznej dyskusji, w tym także sposobem wyrażania zdania przez zwykłych członków społeczeństwa16. W dwudziestym wieku dodano do nich zapis telefonów do redakcji. Publikując te opi-

15    Leopold Unger. Sztuka analizy. Press. 15 września 1998 roku.

16    W lutym 2001 roku sam wysiałem taki list do redakcji Wprosi, jako polemikę z artykułem Rafała Ziemkiewicza ktytykującym demokrację i nawołującym do o ograniczeniu powszechnego prawa głosu. Pisałem w nim: ..Rafał Ziemkiewicz proponuje ograniczyć powszechne prawo głosu, stanowiące jedną z podstawowych zasad ustrojowych demokracji. Zmiana ta byłaby może mniej niemoralna niż odebranie prawa głosu kobietom czy mniejszościom narodowym, jednak w poważny sposób ograniczałaby zdolność decydowania o sprawach państwa przez osoby je zamieszkujące. Obywatele niechętnie zrzekną się wolności w imię mętnych zapewnień, że uratuje to demokrację od upadku. Troska o dobre funkcjonowanie państwa leży w interesie obyw ateli: podobnie utrzymanie demokracji. Ci, którzy ową troskę wyrazić chcą aktywnie, idą do urn wyborczych. To jest prawdziwy test prawa do glosowania - bo jego istotą jest to. że można z mego skorzystać lub nie. Ograniczenie prawa głosu to koncepcja nietrafiona - nie uchroni nas ani od polityków nie zważających na interes państwa, ani od manipulowania wyborcami. Lepszym lekarstw em jest otwartość informacyjna pozw alająca na edukację poli-



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skrypt 38 -39- Skrypt ukazały się w kilku obszernych zbiorach, między innymi „lutnia Apollinowa”, „A
foto (23) Wartości obciążeń i współczynników przyjmuje się wg przcdniftotowydi -norm. między innym
scan? (3) W ostatnim czasie popularne stały się także masowe draki między skinami a Kaukazczykami, t
pic 11 07 010340 cznym, gdzie Aleksandria stała się „najbardziej uczęszczanym ośrodkiem międzynarod
Jak narody porozumiewają się ze sobą w komunikacji międzykulturowej i komunikowaniu medialnymno
CIMG3335 34 ALEKSANDRA WITKOWSKA OSU diewistów zajmujących się problematyką ruchu pątniczego. Między
DSC04127 Wirusy zwierzęce odegrały dużą rolę w badaniach procesu onkogenezy, między Innymi dzięki wy
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (19) łalność stała się potężnym czynnikiem rozwoju czło- j wieka. Dzięki sw
PAWLUCZUK ŻYWIOŁ I FORMA (19) łalność stała się potężnym czynnikiem rozwoju czło- j wieka. Dzięki sw
Komunikacja między procesami w Unixie    _ rzone przez rpcgen. Plik f act_client. c t
Wielka zaraza ziemniaczana w Europie w latach 1844 - 1851 r. przyczyniła się między innymi do masowe

więcej podobnych podstron