3833473884

3833473884



2. Szczególna uwaga należy się nowopowstającej twórczości w odrodzonej Polsce w regionie śląskim, specyficznie zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości. Postulaty narodowości, wartości dydaktycznych i upowszechniających były tu istotnie silnie realizowane ze względu na uwarunkowania politycznie - po sześciu wiekach obcego panowania. Specyficznie rozwijająca się kultura muzyczna zorientowana na powszechny w tym regionie aparat chóralny i kameralny o małej obsadzie zdeterminowała gatunek tworzonej tu sztuki o charakterze mieszczańskim, bazującej na ideach historyzmu i epigonizmu, daleko skonwencjonalizowanej, popadającej czasami w hipertrofię emocji, lecz gruntującej w ten sposób zasady dobrego warsztatu. Powoli przezwyciężano infiltracje niemieckie w kierunku nowej orientacji neoklasycznej i wpływów Szymanowskiego. Zaaowocuje to dopiero później, już w epoce powojennej.

Nieprzypadkowo w momencie narodzenia się polskiej państwowości na ziemiach śląskich kompozytorzy sięgnęli po rodzime melodie ludowe, dokonując ich inkrustacji w neoromantycznie zorganizowaną materię dźwiękową. Odnosi się to do dorobku Tadeusza Prejznera, Stanisława Ignacego Rączki, Stefana Mariana Stoińskiego czy Stefana Ślązaka; najlepsze utwory Michała Spisaka i Jana Sztwiertni bardzo, aczkolwiek z innych pozycji, zbliżały się do kręgu wczesnego Szymanowskiego. Chóralne utwory Jana Gawlasa przeobrażały niemiecki neoromantyzm w stronę nowego uproszczonego neoklasycyzmu; podobne procedury w europejskim stylu objawiała w muzyce instrumentalnej Władysława Markiewiczówna, a najdonioślej orientację narodową z różnorodnymi kierunkami europejskimi z jednej strony, a z warsztatem Szymanowskiego z drugiej zespolił Bolesław Szabelski, objawiając swoje oryginalne myślenie już w czasach przedwojennych (II Symfonia, powojenna III Symfonia). Jedynie on przedstawia w tym dorobku etap folkloru uniwersalnego, imagine, wywiedzionego od idei ostatniach okresów tworzenia Szymanowskiego. W twórczości powojennej na Śląsku „echo” myśli Szymanowskiego16 odezwie się w dorobku Bolesława Woytowicza (II Symfonia „Warszawska” i III Symfonia koncertująca na fortepian z orkiestrą).

Ta charakterystyczna „gleba historii”37, reprezentująca „duch” tradycjonalizmu38, muzyka której „życie zakończyło się wraz z czasem, który ją zrodził”39- wpisała się intensywnie w zespół narzędzi upowszechniających i utrwalających nowopojmowaną polskość, zgodnie z ówczesnym, wczesnomodernistycznym traktowaniem kultury w jej służebnej roli: Jako strefy kontaktu twórców i odbiorców bądź też wspólnoty narodowych symboli”40. Procesy te zarazem były konsekwencją bardzo wówczas żywych idei regionalizmu41. Spory zaś estetyczne narodowców i międzynarodowców w okresie

36    p.też: M.Gorczycka, Wpływy ideologii twórczej Szymanowskiego na kompozytorów polskich dwudziestolecia międzywojennego, w: Karol Szymanowski. Księga Sesji Naukowej poświęconej twórczości J.Szymanowskiego. Warszawa 1964, s.86-108: Oddziaływanie Szymanowskiego na śląską kulturę muzyczną.. Prace Archiwum Śląskiej Kultury Muzycznej przy Bibliotece Głównej Akademii Muzycznej w Katowicach nr 5. red.K.Musiol. Katowice 1980.

37    B.Pociej. w dyskusji: Obecność tradycji we współczesności, w: Muzyka w kontekście kultury . Spotkania muzyczne w Baranowie 1.. Kraków 1978, s.202.

38    M.Bristiger. w dyskusji: Obecność tradycji.... op.cit., s.212: ..pragnienie utrwalania pewnego istniejącego stanu rzeczy”.

39    A.Nowak, w dyskusji w: Muzyka źle obecna, t.2., red.K.Tamawska-Kaczorowska, Warszawa 1989, s.l 19.

411 Z.Kuderowicz. Tendencje światopoglądowe polskiego modernizmu, w: Muzyka polska a modernizm, Kraków 1981. s.23-40 (25).

41 B.Stelmachowska, Regionalizm etnograficzny na tle przykładów z współczesnej twórczości literackiej Polski Zachodniej. Przycinek do teorii regionalizmu. Z.I.. Poznań 1936; P.Musiol, Zagadnienia regionalizmu na Śląsku. „Zaranie Śląskie" 1935, nr 2, s.87-90: W.Szewczyk, Syndrom śląski. Szkice o ludziach i dziełach. Katowice 1986.

7



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Uwaga Należy się upewnić, że slajdy są płaskie i nie zachodzą na ~^ siebie. Przycisk Skanuj film nal
Pracownicze związki zawodoweRysilisiorycziiy. .polski W odrodzonej Polsce prawo zrzeszania się w zwi
64 (24) Uwaga : W trakcie obsługi zespołów pod pokrywą silnika, należy się liczyć w każdej chwi
Aby upewnić się, że badania obejmują właściwą strefę podłoża, szczególną uwagę należy zwrócić
77 (22) Uwaga : W trakcie obsługi zespołów pod pokrywą silnika należy się w każdej chwili liczy
szkola hackerow UWAGA! Na pewno nie chciałbyś dowiedzieć się czym jest pierwsza w Polsce Szkota
143 Makro- i mikrootoczenie banków komercyjnych w Polsce - główne tendencje... szczególną uwagę nale
9—10 PORÓWNANIE WYZNAN 9 10. Zwłaszcza należy się szczególna cześć Pannie Marji, matce Pana
DSC03159 w oznaczonym czasie zaczaruje największą liczbę bawiących się. Uwaga. Należy wyznaczyć dla
skanuj0011 (212) L_ Przepis: „W razie brakuedmiennej umowy, przyjmującemu zamówienie należy się wyna
File1024 (3) © Opuszkami palców nakreśl drogi. © Połącz rysunki w pary. © Uwaga: Możemy się bawić w
ĆWICZYMY PISANIE (09) 1. Znajdź pięć szczegółów, którymi różnią się obrazy na ekranach komputerów. 2
14 Początki techniki. ludzkości. Jednocześnie z tem należy się zanotować to zjawisko, które, jeśli n

więcej podobnych podstron