4037603011

4037603011



Na wstępie autor powinien w skrócie przybliżyć tematykę pracy, ze szczególnym uwzględnieniem istoty poruszanych problemów. Objętość tego rozdziału nie powinna przekraczać kilku stron. W części nazwanej umownie studiami literaturowymi, powinien zostać przedstawiony stan wiedzy dotyczącej problemów sygnalizowanych we wstępie. Wskazane jest aby autor starał się dotrzeć do możliwie najnowszych publikacji związanych z tematyką pracy, także obcojęzycznych. Przeprowadzenie przeglądu wiedzy literaturowej w odrębnym rozdziale, ułatwia zachowanie wspomnianego wcześniej rozróżnienia pomiędzy dokonaniami własnymi a wynikami prac innych autorów. Wnioski z przeprowadzonego przeglądu literatury powinny pozwolić na sformułowanie celu i zakresu pracy. W zależności od charakteru pracy (doświadczalna, badawcza, projektowa, analityczna itp.), początkowy układ pracy może odbiegać od powyższego schematu, lecz zawsze w sposób jednoznaczny i w odrębnym rozdziale należy wskazać na cel i zakres pracy.

W kolejnych rozdziałach pracy powinien zostać opisany sposób realizacji celu pracy. W przypadku prac eksperymentalnych należy podać zakres i warunki przeprowadzonych doświadczeń, zastosowaną metodykę badań oraz wykorzystywane urządzenia i aparaturę. Badania powinny być opisane w taki sposób, aby na podstawie podanych informacji można było odtworzyć eksperyment. W pracy o charakterze badawczym można zamieścić wykorzystywane dane (mogą być w aneksie pracy), dokonać analizy materiału badawczego jak również narzędzia badawczego wraz z jego szczegółowym opisem. W przypadku prowadzonych badań na dzieciach i młodzieży lub ludziach dorosłych w aneksie pracy należy umieścić zgodę nadzoru pedagogicznego placówki lub organu zarządzającego daną placówką, w której badania zostały przeprowadzone. Jeżeli praca ma charakter teoretyczny należy wskazać źródła wykorzystywanych informacji zwłaszcza, jeśli są to wyniki innych autorów . Zarówno dane literaturowe jak i wyniki badań własnych powinny zostać podane analizie, która może być przedmiotem odrębnego rozdziału.

Pracę należy zakończyć rozdziałem, w którym autor powinien w sposób zwięzły i przejrzysty podsumować część literaturową oraz własne dokonania. Wnioski zawarte w podsumowaniu powinny wy nikać bezpośrednio z zakresu pracy. Należy przy tym wskazać na konkretne efekty pracy a w miarę możliwości sformułować także wnioski uogólnione potwierdzające słuszność przyjętych rozwiązań analitycznych i technicznych.

Ad. 4. Wykaz literatury powinien obejmować całość literatury uwzględnionej w pracy, należy jednak podawać wyłącznie pozycje, które były cytowane w tekście.

Należy' unikać powoływania się na pozycje literaturowe, do których autor pracy nie miał bezpośredniego dostępu.

Ad. 5. Do pracy dołączyć należy streszczenie. Umieszcza się je na końcu pracy. Powinno ono zawierać imię i nazwisko autora pracy, jej tytuł. W treści streszczenia (jedna/dwie strony) w sposób komunikatywny opisać należy najistotniejsze zagadnienia poruszane w pracy, ze szczególnym uwzględnieniem rezultatów własnych badań, analiz i obliczeń. Edycja streszczenia powinna być utrzymana w tej samej formie co podstawowa część pracy i może być w zbogacona o takie obiekty jak wzór, rysunek, itp.

Ad. 6. Zamieszczenie załączników do pracy nie jest konieczne, jednak w wielu przypadkach stanowią one tąjej część, w której można zestawić takie elementy pracy, który ch usunięcie z tekstu nie utrudnia czytelnikowi zapoznania się z jej treścią. Tak, więc załączniki mogą zawierać tabelaryczne zestawienie wyników badań i obliczeń, właściwości fizykochemiczne czynników roboczych, szczegółowe dane dotyczące stosowanej aparatury' pomiarowej, instalacji, maszyn i urządzeń oraz ich schematy i ry sunki, itp. W przypadku dużej liczby załączników można poprzedzić je stosownym wykazem. Jako załączniki do pracy można dołączyć materiały video, stosowane własne programy obliczeniowe czy arkusze kalkulacyjne, jak również sporządzonąw ramach pracy dokumentację techniczną.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wk2 Opracowanie instrukcji BHP dla wybranego stanowiska pracy - ze szczególnym uwzględnieniem potrze
eony ergonomicznym aspektom organizacji pracy ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia przerw w pracy
74 SPRAWOZDANIA tykuł nosi tytuł: Uinformatologie; discipline-soeur de la bibliologie. Na wstępie au
Na wstępie wydawnictwa przedstawiono w skrócie historię odlewania pod ciśnieniem, przechodząc następ
§11. Studenci studiów indywidualnych ustalają tytuł i zakres tematyczny pracy ze swoim opiekunem nau
- na szeroką skalę podjęto badania porównawcze i typologiczne ze szczególnym uwzględnieniem
3.5. ZADŁUŻENIE GOSPODARKI ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM SEKTORA PUBLICZNEGO. Jej istota polega na t
3.5. ZADŁUŻENIE GOSPODARKI ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM SEKTORA PUBLICZNEGO. Jej istota polega na t
Aktywność twórcza uczniów na etapie szkoły podstawowej : ze szczególnym uwzględnieniem twórczości
21.Inwentaryzacja zasłon terenowych na punktach osnowy ze szczególnym uwzględnieniem
ną z podstaw teorii gatunku, ze szczególnym uwzględnieniem w niej roli odbiorcy9. Proces uwalniania
1. Klasyfikacja kosztów, ze szczególnym uwzględnieniem podziału na koszty księgowe i koszty
2. CEL BADAN Celem pracy było opracowanie metod analizy próbek biologicznych ze szczególnym uwzględn

więcej podobnych podstron