3307665437

3307665437



390 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski

Stokes’a. Mogłoby się wydawać, że jest to znakomite ułatwienie. W rzeczywistości rozwiązanie tego równania dla istotnej klasy przepływów, przepływów turbulentnych, pozostaje ostatnim nie rozwiązanym, ważkim problemem fizyki klasycznej. Nadal aktualna jest ufundowana przez Clay Mathematics Institute nagroda w wysokości 1 miliona dolarów dla „śmiałka”, który wykaże matematyczną jednoznaczność rozwiązań tego wy dawałoby się prostego równania [ 11. Ze względu na tę zasadniczą trudność rozwój mechaniki płynów na przestrzeni wieków odbywał się stosunkowo powoli i właściwie dopiero w ostatnim 50-leciu możemy mówić o znaczącym postępie, zapoczątkowanym pracami genialnego obserwatora przepływów Ludwiga Prandtla [2], Problemom z opisem przepływów turbulentnych, tj. przepływów analizowanych w skali makroskopowej, poświęcimy pierwszą część tego opracowania.

Kłopoty, na jakie napotyka mechanika płynów pojawiły się również z drugiej strony skali wymiarowej, w układach mikro i nanoprzepływów. Poprawny opis przepływu w tych skalach jest istotny dla diagnozowania układów biologicznych, sterowania miniaturowymi systemami analizy chemicznej i biologicznej, mikro systemami dostarczania leków i czynników hamujących wzrost komórek rakowych, jak i do zrozumienia przebiegu zawiłych procesów mechanicznych i chemicznych w tej najbardziej skomplikowanej fabryce wszechświata, jaką jest komórka biologiczna. Problematyce mikro i nano-przepływów, stosunkowo młodej gałęzi mechaniki płynów poświęcimy drugą część opracowania.

Ale prawdziwy przełom w mechanice płynów dokonuje się właśnie teraz. Postęp w rozwoju techniki komputerowej i rozwój nowych metod obliczeniowych spowodował, że od kilku lat zarówno w skali makro jak i mikro jesteśmy świadkami tego, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się niemożliwe. W skali makro widzimy próby numerycznego symulowania ruchu turbulentnego bez żadnych założeń upraszczających, wykorzystując jedynie podstawowe równanie mechaniki płynów, równanie Naviera-Stokes’a (metoda ta określana jest terminem DNS - Direct Numerical Simulation [3]). W skali mikro i nano obserwujemy modelowanie mikro i nano-przepływów z zastosowaniem modeli wiernie oddających strukturę molekularna płynu i sprzęganie wiedzy o oddziaływaniach molekularnych z klasycznym opisem ciągłym płynu. Podobną transformację



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
392 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski laminarnym) a po chwili traci regularny charakter i poj
398 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski przekroju poprzecznego skrzydła. Kształt profilu lotnic
400 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski Przykład możliwych zastosowań komputerowego modelowania
402 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski K. Hanjalica, które z kolei wykorzystywały wcześniejsze
404 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski zaangażowano kilkudziesięcioosobową grupę mechaników
406 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski (Computer Ąided Engineering). Nowoczesny inżynier proje
408 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski półprzewodnikowego w    elektronice.
394 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski przyrodzie istniał tylko ruch laminamy, wówczas nagrzan
396 Stanisław Drobniak, Tomasz A. Kowalewski znaną jako równanie RANS (Reynolds Averaged N - S), w k
socjo 2 102 Rozdział 4. Interakcja społeczna a życic codzienneBadanie życia codziennego Mogłoby się
w huśtawki, piaskownice i matki wchodzą tam na kartę magnetyczną. Mogłoby się wydawać, że po zaspoko
Codzienne życie Naturalnie mogłoby się wydawać, że skoro jesteśmy na Łotwie to będziemy słyszeć tylk
Obraz 5 spotkania ze śmiercią drogą kontemplacyjną, ale , wó°Slą8a ^ się sygnały, że jest to tylko m
aIMGP3544 (5) [1600x1200] Biomasa Zastosowanie biomasy: ■    (podnosi się argument, ż

więcej podobnych podstron