5987092301

5987092301



30Hz

15kHz 19kHz 23kHz

38 kHz


Rys. 21. Widmo złożonego sygnału stereofonicznego

Główny sygnał stereofoniczny M =(L + P)/2 o częstotliwości od 30 Hz do 15 kHz zapewnia odbiór audycji stereofonicznych przez monofoniczne odbiorniki UKF FM, natomiast do odbioru stereofonicznego jest niezbędny dodatkowy sygnał stereofoniczny. Sygnał ten jest umieszczony w paśmie od 23 kHz do 53 kHz i powstaje w wyniku modulacji amplitudowej sygnału podnośnej o częstotliwości 38 kHz. Tak zmodulowany sygnał podnośnej nadaje się w postaci dwóch wstęg bocznych (L - P), natomiast sama podnośna 38 kHz jest przy nadawaniu wytłumiana. Między głównym a dodatkowym sygnałem stereofonicznym jest umieszczony sygnał o częstotliwości pilotującej 19 kHz, który w dekoderze stereo w odbiorniku „informuje" użytkownika o emisji programu stereofonicznego przez uaktywnienie wskaźnika STEREO..

Złożony sygnał stereofoniczny m.cz. z wyjścia kodera stereo jest przesyłany do nadajnika UKF FM, gdzie moduluje częstotliwościowe falę nośną nadajnikai jest emitowany w eter. W odbiorniku stereofonicznym, w dekoderze stereo umieszczonym za detektorem częstotliwości następuje odkodowanie sygnałów akustycznych obu kanałów ze złożonego sygnału stereo, dzięki czemu następuje sterowanie obu kanałów odbiornika (wzmacniacza) i odtworzenie audycji stereofonicznej .

7.3. Sygnał wysokiej częstotliwości w radiofonii stereofoniczne

Sygnałem w.cz. w radiofonii stereofonicznej jest sygnał nośny nadajnika UKF FM pracującego na danym kanale radiowym, zmodulowany częstotliwościowo złożonym sygnałem stereofonicznym malej częstotliwości.

Zgodnie ze wzorem określającym szerokość kanału radiowego przy zastosowaniu modulacji FM, tj. B= 2(Af + fmax ), do przesyłania audycji stereofonicznych kanał

radiowy musi mieć następującą szerokość (pasmo częstotliwości):

B = 2(50 + 53) = 206 kHz. gdzie:

Af= 50 kHz - dewiacja maksymalna w standardzie OIRT.

fmax = 53 kHz - maksymalna częstotliwość sygnału stereo m.cz. Jeżeli nadajnik pracuje w standardzie CCIR, to Af = 75 kHz, a więc szerokość kanału wynosi wówczas B = 2(75+53) = 256 kHz.

8. Stereofoniczny tuner radiowy

Urządzeniem radioodbiorczym służącym do odbioru audycji stereofonicznych jest stereofoniczny tuner radiowy, na którego wyjściu otrzy muje się dwa niezależne sygnały akustyczne, tj. sygnał kanału lewego i sygnał kanału prawego. Wzmocnienie tych sygnałów następuje we wzmacniaczu akustycznym, z którym tuner współpracuje, tworząc kompletny zestaw radiowy. Rozdzielenie odbiornika radiowego na tuner i wzmacniacz mocy ułatwia uzyskanie lepszych parametrów^ odbioru programów stereofonicznych, co jest szczególnie ważne w sprzęcie klasy Hi-Fi.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skrypt027 u Uozdziat ii. rruczs próbkowanie Rys. 3.12. Widmo amplitudowe sygnału dolnopasmowego R.ys
widmo poliharmoniczne Częstotliwość Rys. 1.3. Przykładowe widmo amplitudowe sygnału poliharmoniczneg
f72 Rys ?i> titkiusk - I inni lplM£i ń:t - fiaymcnt li ni/rfii col.i.liiwr) Rys. 21 Schody z ok
Grafika Wykreślna (7) 1. Sąsiedni budynek przy jednej ścianie: Rys. 21 21 1
skanuj0410010 -20 Rys. 3.21. Bariery na wejściu Bariera *2 wejściu Komentarz i. Skala inwestycji 2.
ZL Cr 2 chromowe ze względu na dużą ilość powstających w stopie węglików (rys. 5.21) nie zawiera węg
img190 (4) ■ r £, -7 ■ - ■- iC . t/i : Rys. 9.21. Ilustracja przebiegu samouczenia z
skanuj0024 (160) woltomierz Rys. 21-4. Zestaw do pomiaru standardowego potencjału oksydoredukcyjnego

więcej podobnych podstron