4130649568

4130649568



ogólnych cech charakteryzujących ten rodzaj zjawisk. Podany tu przykład celowo został uproszczony, ponieważ jego zadanie ogranicza się do wskazania podstawowych elementów budujących sytuację negocjacyjną. Weźmy, zatem pod uwagę następujące zdarzenie:

Dwie osoby, Jan i Piotr chcą dokonać transakcji kupna-sprzedaży, przedmiotem tej wymiany jest samochód. Obie osoby są zainteresowane udziałem w tej transakcji, gdyż mogą realizować swoje interesy ( Jan zbiera fundusze na zakup mieszkania, Piotr liczy na lepszy środek transportu). Piotr jest zadowolony ze stanu technicznego samochodu, kwestię sporną w tej sytuacji stanowi różnica między wielkością kwoty, jaką Jan chce otrzymać, a wielkością kwoty, jaką Piotr chce zapłacić. Obaj uczestnicy transakcji są w stanie uzasadnić wielkość proponowanej przez nich kwoty, przedstawiając swoją argumentację. Ważne jest to, że mimo kwestii spornych obie strony są zainteresowane udziałem w tej sytuacji. Po wymianie argumentów Jan i Piotr dochodzą do porozumienia, cena zaproponowana przez piotra zostaje zaakceptowana przez Jana, ale kwota ta jest płatna w całości, w gotówce i Jan demontuje swój sprzęt Hi-Fi.

Przeanalizujmy tę sytuację, dzięki temu, bowiem możliwe będzie odkrycie struktury tej interakcji:

I    element to UCZESTNICY - Jan i Piotr reprezentują swoje interesy, skłaniające ich do podjęcia tej transakcji.

II    element to OBSZAR - ogólne zarysowanie horyzontu interakcji, określenie ram tematycznych, w naszym przypadku obszar ten wyznaczony jest przez transakcję kupna-sprzedaży.

III    element to NIEZGODNE STANOWISKA - obie strony w ramach obszaru interakcji formułują swoje stanowiska wobec tej transakcji, gdyby stanowiska były jednakowe, negocjacje nie byłyby potrzebne. W naszym przypadku niezgodność ta pojawia się, jej przyczyną są różnice w uzasadnieniach proponowanych przez Jana i Piotra kwot.

IV    element to PRZEDMIOT SPORU - jest on efektem niezgodności stanowisk, w tym przypadku będzie to różnica kwot zaproponowanych przez Jana i Piotra.

V    element to DĄŻENIE DO POROZUMIENIA- gdyby nie pojawił się ten element, po sformułowaniu przedmiotu sporu obie strony doprowadziłyby do przerwania interakcji. Porozumienie jest podstawowym powodem, dla którego obie strony inicjują i kontynuują interakcję wbrew pojawiającym się trudnościom. Dzieje się tak, dlatego ponieważ osiągnięte w niej porozumienie jest środkiem do realizacji własnych celów.

Tych pięć elementów budujących sytuację negocjacyjną wymaga pewnego uzupełnienia o dwa dodatkowe założenia:



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ogólnych cech charakteryzujących ten rodzaj zjawisk. Podany tu przykład celowo został uproszczony, p
P1070337 stych. fizycznych związków krwi ,B. ale bliskość cech charakterystycznych porównywanych zja
Biba8 >sl^Które z podanych poniżę) cech/charakterystyk są prawdziwe dla ligazy DNA: A)
Rodzaje zjawisk (cech (opisanych przez równania fizyczne 1. Sprężystość (najpowszechniejsza cecha
DSC00140(2) Najbardziej charakterystyczna cech fakomatoz - różnego rodzaju {tilt
cechy charakteru, wpływ cech charakteru właściciela na wybór rodzaju
P1070337 (2) litych, fizycznych związków krwi,0, ale bliskość cech charakterystycznych porównywanych
36046 Kompendium Wiedzy geografii66 że jest ono zagrożone. Ten rodzaj nacjonalizmu ma charakter poz

więcej podobnych podstron