8739620502

8739620502



Mąkę doprowadza się do silosu od góry, przewodem. Pod wlotem instaluje się urządzenie do wytracania prędkości mąki. Właściwe napełnienie zbiornika zapewniają wskaźniki poziomu mąki. Zbiorniki opróżnia się przy użyciu tzw. wybieraków, umieszczonych w dnie zbiornika. Wybieraki - mogą być pneumatyczne lub mechaniczne. Najczęściej stosowane są wybieraki jedno- lub dwuślimakowe. Zbiornik jest zwykle zakończony lejem (stożkiem) wprowadzającym mąkę do wybieraka. Główna część zbiornika wyposażona jest w filtr odprowadzający nadmiar powietrza i klapę bezpieczeństwa.

Magazynowanie mąki w silosach likwiduje wiele czynności magazynowych takich jak przewożenie mąki, warzenie i liczenie worków, układanie stosów, przekazywanie mąki do produkcji. Ponadto system silosowy umożliwia lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej i ograniczenie jej powierzchni.

Negatywnym zjawiskiem magazynowania mąki w silosach, jest jej skłonność do tworzenia zwisów. Zwisy mogą mieć charakter sklepień między ściankami. Powstają wskutek przylegania mąki do ścian silosów, a w przypadku zakłóceń w odpływie (wybieraniu) mąki mogą tworzyć się po bokach komory zastoiny w postaci słupów mąki. Mąka należy do materiałów „trudno płynących” i stwarza wiele kłopotów podczas składowania, gdyż ma skłonność do osiadania, co prowadzi do jej zbijania się. Mąka, szczególnie o wilgotności powyżej 15,5% oraz

0    temperaturze powyżej 16°C, łatwo przywiera do ścian silosu, tworząc zgęszczenia, mostki

1    sklepienia. Powstawanie zwisów, jak i ich wielkość, są również uwarunkowane wielkością współczynnika tarcia mąki o ściany silosu.

W celu zapobiegania powstawaniu zwisów mąki należy zapewnić jej swobodny wlot do silosu przez wytrącanie jej prędkości podczas napełniania silosów. Mąka transportowana pneumatycznie uzyskuje znaczną prędkość (energię kinetyczną) zależną od ciśnienia w przewodzie. Zmniejszenie energii mąki sypanej do silosu można uzyskać przez zmniejszenie wysokości silosu, a więc zmniejszenie wysokości swobodnego spadku, oraz przez użycie urządzeń do wytracania prędkości mąki. Do wytracania prędkości mąki używa się prostego urządzenia w postaci obrotowego stożka zawieszonego pod otworem zasilającym. Wpadająca do silosu mąka napotyka na swojej drodze powierzchnię stożkową i przez uderzenie o nią wytraca swoją prędkość. Dzięki temu i równomiernemu opadaniu na całym przekroju silosu masa mąki jest równa i w małym stopniu zbita, co zapewnia jej bezkolizyjne wybieranie. Mąka spływa równomiernie warstwami z całego przekroju silosu. Bez tego urządzenia następuje osuwanie się mąki środkowym torem. Kształt i rozmiar komór, gładkość ich ścian mają ogromne znaczenie dla swobodnego, niezakłóconego wypływu mąki podczas opróżniania silosów. Ściany silosów pokrywane są substancjami antyadhezyjnymi, co zapewnia im powierzchnię o dużej gładkości i małej przyczepności. Mąka łatwo ześlizguje się po takiej powierzchni. Inny system ułatwiający wybieranie mąki z silosu polega na zastosowaniu tzw. aeracji dennej.

Obsługiwanie silosów za pośrednictwem tablicy sterowniczej odbywa się dzięki urządzeniom automatycznym.

Co pewien czas, należy całkowicie opróżniać silosy z mąki i czyścić ich wnętrze. Do pracy w silosach mącznych dopuszcza się tylko specjalistów odpowiednio przeszkolonych. Do wnętrza silosu wolno tylko wpuszczać pracowników w specjalnym oprzyrządowaniu. Wszelkie czynności wykonywane wewnątrz komór mącznych powinny odbywać się pod nadzorem osoby specjalnie wyznaczonej przez kierownika zakładu. Pracownicy muszą posiadać odpowiedni ubiór ochronny, powinni być wyposażeni w hermetyczne lampy elektryczne o napięciu zredukowanym do 24V. W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest używanie w komorach mącznych hermetycznych lamp kieszonkowych o zasilaniu bateryjnym o napięciu do 6V.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Obraz25 (8) przewodu, a w sąsiednim badanym i zakrytym od góry przewodzie zapala się w dolnym otworz
k3 (11) się klasy od góry do dołu, a nie jak w Polsce z dołu systemu szkolnego ku górze), a także cy
Przyłącze 1. Przewód rozdzielczy łączy się z przewodem doprowadzającym wodę do budynku za pomocą
Obraz (27) 52 SŁOWIAŃSZCZYZNA, SZALEŃSTWO I ŚMIERĆ od sowy Minerwy, pod jego przewodem mogła się odb
Obsługa i naprawa Audi (32) ■    Odłączyć od akumulatora przewód do masy. Zaleca się
mają możność poruszania się w przewodnikach pod wpływem pola elektrycznego przesuwając się od niższe
Wagony kolejowe i hamulce (114) nuje się bądź jako krótkie wkładane od góry do odpowiednich gniazd,
ności, która w danej sytuacji mogłaby doprowadzić nie do korzyści, ale do szkody. Powstrzymywanie si
Image415 wejścia wyzwalającego. Do przeciwległego boku, również równolegle do osi symetrii, doprowad
?ADNIE PISZ? (24) Rozwiąż rysunkową krzyżówkę. Litery z kratek w kolorze żółtym, czytane od góry do
IMGu10 (2) amfigg hitlry gnbt*m zi^bowych tury pódnokarakumbowej. Doprowadziły one do ukształtowania

więcej podobnych podstron