8739620524

8739620524



Badanie konsystencji mieszanki betonowej przeprowadza się PN-EN 12350-2 metodą stożka opadowego, metodą Vebe PN-EN 12350-3, metodą stopnia zagęszczałności PN-EN 12350-4, a metodą stolika rozpływowego wg PN-EN 12350-5. Na podstawie tabeli przyjmuje się klasę konsystencji mieszanki betonowej.

Badanie wytrzymałości na ściskanie przeprowadza się metodą zgniatania próbek materiału o kształcie sześcianu, prostopadłościanu lub walca. Kształt i wymiary próbek zależą od rodzaju badanego materiału i są określone w normach. Siła niszcząca działa wzdłuż osi pionowej badanej próbki prostopadle do przekroju poprzecznego.

Badanie wytrzymałości na rozciąganie przeprowadza się w maszynie wytrzymałościowej, zamocowując końce próbki normowej w specjalnych uchwytach i poddając rozciąganiu silą działającą wzdłuż osi próbki. Szybkość wzrostu siły jest ściśle określona. Wymiary i kształt próbek zależą od rodzaju badanego materiału: drewno - o kształcie wiosełek, stal - pręty, zaprawy - beleczki, beton - sześcian i walec.

Badanie wytrzymałości na zginanie przeprowadza się na normowych beleczkach, które są wolnopodparte i obciążone siłą skupioną w środku rozpiętości.

Badanie twardości materiału zależy od jego rodzaju.Twardość metali oznacza się wciskając w materiał kulkę z twardej stali lub stożek diamentowy, szkła - przez zarysowanie go wzorcem o znanej twardości. Wzorce te są uszeregowane według skali Mohsa, od bardzo miękkich (talk) do najtwardszych (diament).

Ścieralność określa się jako zmniejszenie grubości, masy lub objętości próbki podczas badania normowego, które zależy od rodzaju materiału. Oznaczenie ścieralności materiałów kamiennych i betonu przeprowadza się na specjalnej obracającej się tarczy ściernej - tarczy Boehmego (wartość ścieralności określa się na podstawie pomiaru różnicy wysokości próbki w mm - przed i po badaniu), kruszywa do nawierzchni drogowych - wewnątrz obracającego się bębna zawierającego, oprócz badanego materiału, także stalowe kule o średnicy 48 mm, a materiały podłogowe - wahadłem powleczonym materiałem ściernym.

Materiały kamienne bada się w zależności od przewidywanych warunków pracy tych wyrobów, od ich zastosowania, czy będą pracować w niskich - chłodnie, czy bardzo wysokich temperaturach. Poddaje się je działaniu określonej temperatury w określonym czasie i sprawdza czy nie wykazują zmian w wyglądzie. Próbki pobiera się losowo z różnych miejsc.

Badanie cech technicznych wyrobów ceramicznych wykonuje się na próbkach pobieranych w sposób losowy. Należy opisać miejsce pobrania, ilość sztuk, wygląd zewnętrzny. Następnie określić równoległość płaszczyzn, spękania, wady strukturalne, barwę, dźwięk i wymiary. Po zaszeregowaniu do odpowiedniej grupy wykonuje się następne badania:

-    nasiąkliwość zwykłą, bada się w temperaturze pokojowej i pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym, zanurzając badany materiał przez określony czas w wodzie; miarą nasiąkliwości jest stosunek masy wody wchłoniętej przez materiał do jego masy lub objętości w stanie suchym, wyrażony w procentach,

-    przesiąkliwość za pomocą rurki szklanej o określonych wymiarach napełnionej wodą, której ilość uzupełnia się w trakcie badań,

-    oznaczanie rys na szkliwie przez pokrycie powierzchni atramentem lub ciemną cieczą, a następnie starcie płynu,

-    wytrzymałość na ściskanie: cegieł bada się przez poddawanie ściskaniu ich w prasie hydraulicznej,

-    wytrzymałość dachówek na złamanie bada się w prasach, wartość siły łamiącej jest miarą wytrzymałości na złamanie,

-    wytrzymałość pustaków stropowych na zgniatanie bada się w prasie w ilości 8 sztuk (po wyrównaniu górnych i dolnych powierzchni zaprawą gipsową, a następnie jej stwardnieniu),

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego"

16



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
konsystencję mieszanek betonowych określa się metodą opisową* Konsystencja wilgotna: mieszanka beton
skanuj0016 (247) KONSYSTANCJA MIESZANKI BETONOWEJ METODA OPADU STOŻKA PN-88/B-06250 PN-EN 206-1:20
Badania mieszanki betonowej bej - Pobieranie próbek* PN-EN 12350-3 .Badania mieszanki betonowej - Ba
Mieszanka betonowa. Konsystencja masy betonowej winna się wahać w granicach dostosowanych do wybrane
-ponadto przed użyciem cementu do wykonania mieszanki betonowej zaleca się przeprowadzanie kontroli
Zdjęcie0608 BADANIA CECH MECHANICZNYCH MIESZANEK MINERALNO-ASFALTOWYCH W OPARCIU O PN-EN IWT-2
P1000175 (2) Badania mieszanek mineralno asfaltowych wg PN-EN ■    Zawartość asfaltu
SNC01168 Badanie cytoenzymologiczne Reakcje histochemiczne przeprowadza się na skrawkach kriostatowy
4. Urabialność i konsystencja mieszanki betonowej. Czynniki decydujące o doborze i kształtowani
Badanie transformatora jednofazowego a = - Badanie transformatora w stanie jałowym przeprowadza się
Technologia betonu - mieszanka betonowa / laboratorium 2/2 BADANIA LABORATORYJNE MIESZANKI BETONOWEJ
Instrukcja do ćwiczenia nr 4 Strona 24.1. Oznaczanie gęstości nasypowej (wg PN-EN 1097-3) Metoda bad

więcej podobnych podstron