11474

11474



Podstawy prawa - wykład_PRAWO ZOBOWIĄZAŃ_Str. 2

II) Gdy jest możliwe ale pociągałoby za sobą nadmierne trudności lub koszty. Pozostaje wyłącznie restytucja pieniężna.

Szkoda to uszczerbek w obecnym i przyszłym majątku jakiego poszkodowany doznaje wbrew swojej woli. Jest to zatem różnica pomiędzy dwoma stanami majątkowymi tym który istnieje po wyrządzeniu szkody oraz tym którym istnieje po wyrządzeniu szkody. Strata zakłada po pierwsze stratę rzeczywistą (czyli efektywny uszczerbek w majątku) oraz utracone korzyści tzn zysk jakiego poszkodowany nie osiągnął ze względu na wyrządzenie mu szkody. Co do wysokości szkody miarodajna jest chwila jej naprawienia a nie chwila powstania szkody.

Drugi element różnicujący odpowiedzialność cywilną i odpowiedzialność karną dotyczy zasad na jakich opiera się odpowiedzialność cywilna. Odpowiedzialność karna to odpowiedzialność za własny czyn i za własną winę. Odpowiedzialność cywilna ma szersze podstawy, nie zawsze opiera się na zasadzie winy, w pewnych sytuacjach przewidziana jest także odpowiedzialność za cudzy czyn. Najczęściej odpowiedzialność cywilna opiera się na zasadzie winy z tym że rozumianej tu swoiście, nie tylko jako umyślność i nieumyślność ale także jako wina w nadzorze przykładowo jako rodziców lub opiekunów za dzieci.

Druga zasada rozszerzająca podstawy odpowiedzialności cywilnej w stosunku do zasady winy to zasada ryzyka. W takim wypadku ponosi się odpowiedzialność po prostu za skutek w postaci szkody nie można się od niej uwolnić wskazując na brak winy a jedynie z wskazaniem ze szkodę spowodowała siła wyższa tj. zdarzenie zewnętrzne któremu nie można było zapobiec.

Inna zasadą rozszerzająca podstawy działalności cywilnej to zasada winy.

Zasada słuszności dochodzi do głosu wtedy kiedy nie da się pociągnąć sprawcy do odpowiedzialności na zasadzie winy bądź zasady ryzyka. Istnieje jednak potrzeba objęcia go odpowiedzialnością odszkodowawczą ze względu na dysproporcję majątkową poszkodowanego oraz sprawcy szkody, (np. dziecko które wyrzqdziło szkodę, rodzice nie majq majqtku. Dziecko ma majqtek odziedziczony po dziadkoch (np. zakład przemysłowy). W takiej sytuacji na zasadzie słuszności sięgamy do majqtku sprawcy szkody)

Powstanie zobowiązań z umów : umowa jest najczęstszym źródłem zobowiązań. Jest to zgodne oświadczenie woli stron, zmierzające do ustanowienia, zmiany lub zniesienia stosunku prawnego. Szczególne miejsce wśród umów spełnia umowa przedwstępna. Jak sama nazwa wskazuje umowa przedwstępna stanowi wstęp do zawarcia umowy właściwej jest to 'umowa o umowę' tzn. umowa na podstawie której strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy o oznaczonej treści, (np. deweloper zobowiqzuje się na podstawie umowy przedwstępnej do przeniesienia własności budynków po ich wybudowaniu)(np. chce kupić mieszkanie które jest np. aktualnie zajmowane - można zawrzeć umowę przedwstępnq która zobowiqzuje do sprzedaży później - jeśli ceny się zmieniq w tym czasie kupuje po cenie w momencie zawarcia umowy przedwstępnej). Każda umowa przedwstępna musi zawierać dwa co najmniej elementy konieczne tzn:

1)    Oznaczenie wszystkich istotnych postanowień umowy przyrzeczonej (Jeżeliprzykładowo umowa przedwsępna to umowa o sprzedaż w przyszłości oznaczonej nieruchmości, to istotnymi elementami będq: po pierwsze wskazanie stron umowy przyrzeczonej, oznaczenie nieruchomości która ma być sprzedana, oznaczenie ceny)

2)    Wskazanie terminu w którym umowa przyrzeczona zostanie zawarta

Umowa przedwstępna zawierająca te 2 elementy może spowodować skutek dwojakiego rodzaju tzn: skutek silniejszy albo tzw skutek słabszy. Skutek silniejszy stwarza prawo do domagania się zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdyby strona uchylała się od tego obowiązku można wystąpić na drogę sądową i orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie woli kontrahenta który nie chce go złożyć. Skutek

Paweł Czudecki



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Podstawy prawa - wykład PRAWO CYWILNE str. 2 uznające daną osobę za zmarłą. Typowo konieczny je
Podstawy prawa - wykład PRAWO RZECZOWE str. 2 rzeczy oraz prawo do rozporządzania rzeczą w spos
Podstawy prawa - wykład PRAWO ADMINISTRACYJNE str. 2 wypadku nie na mocy samej ustawy ale dopie
Podstawy prawa - wykład PRAWO KARNE str. 2 Formy stadialne i zjawiskowe przestępstwa: Zjawiskow
CCF20090704111 226 Część II przede wszystkim te, które pociągają za sobą poważne dla biegu życia na
EOŚ010 Podstawowe prawa ekologii 1.    Prawo powiązań między rożnymi organizmami żywy
WYMIEŃ I SCHARAKTERYZUJ PODSTAWOWE PRAWA EKOLOGII. I.    Prawo powiązali między różny
test z prawa finansowego t Prawo w finansach - egzamin II termin Instytucja kredytowa: fto bank lub
Podręczniki Podstawy prawa w Polsce. Prawo dla nieprawników Nowak Maciej J. CeDeWu, 2009 Elementy Pr
Zdania Logiczne Podstawowe prawa logiczne: (prawo przemienności koniunkcji); (prawo przemienności
Historia Państwa i Prawa polskiego 1.    Prawo obowiązuje tylko wtedy, gdy decyzje o
PODSTAWOWE PRAWA LOGICZNE 1)    Prawo wyłącznego środka PV~P 2)
PODSTAWY PRAWA CYWILNEGO: I. Prawo cywilne - część ogólna Pojęcie prawa cywilnego: 1)
46156 Obrazc3 (2) PODSTAWOWE PROCESY UCZENIA SIE gdy wzmocniona wcześniej sprawcza forma zachowania
043 3 Na podstawie prawa Archimcdcsa wiadomo, że ciężar wody wypartej W jest równy ciężarowi statku
18. PRAWO RZYMSKIE NA ZACHODZIE EUROPY. Upadek cesarstwa rzymskiego nie pociągnął za sobą upadku pra
CCF20091012081 88 Biojurysprudencja. Podstawy prawa dla XXI wieku da kazuistyki przydatna jest bard

więcej podobnych podstron