18752

18752



gdzie:

k = —

k - stały współczynnik, który można interpretować jako odwrotność szybkości obiegu pieniądza ( v ), określa on, w jakiej proporcji (w%) do uzyskanego dochodu kształtuje się zapotrzebowanie podmiotów gospodarczych na pieniądz,

Y - dochód narodowy (realny).

2 równania tego wynika, że przy stałości k popyt na pieniądz w ujęciu nominalnym zależy od przeciętnego poziomu cen w gospodarce i realnego dochodu narodowego.

Porównując teorie Fishera i naukowców z Cambridge, można stwierdzić, iż obie teorie dowodzą, że popyt na pieniądz jest proporcjonalny do dochodu. Zasadnicza różnica polega na podkreślaniu przez ekonomistów z Cambridge, że podmioty i jednostki podejmują wybór, jak dużo pieniędzy chcą utrzymywać. Zatem współczynnik k może fluktuować w krótkim okresie, ponieważ decyzje co do utrzymywania zasobu pieniądza zależą od dochodu oraz spodziewanej stopy zwrotu z kapitału.

PY

MD


Warto także zwrócić uwagę, że ekonomiści klasyczni mylnie zakładali stałość współczynnika

Przeprowadzone obserwacje potwierdzają dużą jego zmienność w czasie (zarówno w momentach wielkiej depresji, jak i obecnie). Stąd też John Maynard Keynes i niektórzy ekonomiści zaczęli szukać innych czynników wpływających na popyt na pieniądz.

2. Teoria preferencji płynności pieniądza Johna Maynarda Keynesa

John Maynard Keynes podstawowe założenia swojej teorii płynności pieniądza sformułował w pracach A Tract on Monetary Reform (1923), A Treatise on Money (1930) oraz podstawowym dziele The General Theory of Employment, Interest and Money (1936).

Keynes stworzył teorię pieniądza, którą nazwał teorią preferencji płynności (liquidity preference). Wyszedł z założenia, że ilość pieniądza, na którą istnieje popyt, jest określona przez pożądaną wielkość rezerw gotówkowych lub - inaczej formułując -przez preferencje płynności podmiotów gospodarczych. Zakładał, że podmioty gospodarcze preferują raczej posiadanie gotówki niż innych form lokaty środków finansowych, które przynosiłyby dochód. Składają się na nią dwa elementy: aktywne zasoby gotówkowe L; (Y,) zależne od dochodu narodowego, oraz pasywne zasoby gotówkowe L2 (r,), zależne od stopy procentowej. Keynes przyjmuje hipotezę, że popyt na pieniądz - określany przez składową L2 (rj - elastycznie reaguje na zmiany stopy procentowej. Obejmują one zasoby portfelowe i lokaty majątkowe oraz zasoby spekulacyjne. Z kolei aktywne zasoby gotówkowe to zasób pieniądza gotówkowego utrzymywany przez podmioty gospodarcze dla celów transakcyjnych i ze względów przezornościowych.

Preferencje mogą zależeć od szeregu czynników pozaekonomicznych głównie psychologicznych, przyzwyczajeń, doświadczeń z przeszłości, stopnia stabilności politycznej i gospodarczej kraju, stanu rozwoju rynku pieniężnego, zaufania do systemu bankowego itp. Keynes przyjął także, że wymienione elementy nie zmieniają się w krótkim okresie. Ostatecznie stwierdzi] on, że o popycie na pieniądz zgłaszanym przez gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i różne instytucje w danym czasie (czyli wielkości gotówki, które posiadamy w danym czasie) decydują trzy motywy:

-    transakcyjny,

-    przezornośdowy,

-    spekulacyjny.

Motyw transakcyjny (transoction motive) utrzymywania pieniądza wyniki z faktu niedoskonałej synchronizacji wpływów (przychodów) i wydatków w czasie i w przestrzeni. Ludzie i przedsiębiorstwa zgłaszają popyt na pieniądz jako środek wymiany. Gospodarstwa domowe codziennie kupują żywność, dobra trwałego użytku. Co miesiąc opłacają rachunki za tzw. media, itp. Przedsiębiorstwa potrzebują pieniądza na zakup materiałów, surowców, płace, pokrycie różnych zobowiązań. Z kolei te



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Mechanika ogolna0049 Kuch dowolny bryły (rys. 52) Kuch dowolny można interpretować jako złożenie ruc
6 gdzie B jest momentem siły, który można wyrazić jako: S= MxB0.    (1.2.9) Wzór na
fi gdzie ? jest momentem siły, który można wyrazić jako: S=K?xff0.    (1.2.9) Wzór na
Mechanika ogolna0049 Kuch dowolny bryły (rys. 52) Kuch dowolny można interpretować jako złożenie ruc
img056 56 4.4. Formy nieliniowości neuronu który można rozpisać jako y = exp (0e) - exp (- 0e) exp (
img056 56 4.4. Formy nieliniowości neuronu który można rozpisać jako y = exp (0e) - exp (- 0e) exp (
Sieci CP str056 56 4.4. Formy nieliniowości neuronu który można rozpisać jako y = exp (ffe) - exp (-
k : U — & wartość k(u) można Interpretować jako koszt lub "długość* ga -łęzi
Artykuł 27 ( Szersza ochrona ) Żadnego z przepisów niniejszej Konwencji nie można interpretować jako
Zarz Ryz Finans R17Q8 518 Zarządzanie ryzykiem finansowym Ponieważ kontrakt swapowy można interpreto
Sieci CP str056 56 4.4. Formy nieliniowości neuronu który można rozpisać jako y = exp (ffe) - exp (-
img030 Ufcbd maetkosre Układ trójfazowy mostkowy można interpretować jako połączenie szeregowe dwóch
Elastyczność można interpretować jako zdolność organizacji do dokonania zmiany, która pozytywni
43 2.3. Rozkłady dyskretne określoną wzorem (2.3.1) można interpretować jako liczbę sukcesów

więcej podobnych podstron