25696

25696



2. Zalewanie wodą - zamulanie nasypów, metoda często stosowana na gruntach przeznaczonych do obsadzania drzewami. Proces powolny, ale uzyskujemy równomierne zagęszczenie, a dzięki takiej metodzie mamy dobre właściwości wodne i powietrzne gruntów.

3. Rowkowanie lub schodkowanie nasypów wykonujemy przed nałożeniem wierzchniej warstwy ziemi.

SKARPA - boczna powierzchnia nasypu lub wykopu o kącie wzniesienia lub nachylenia większym niż 30 % w stosunku do poziomu, z którego wykonywany jest pomiar. Rzadko w terenach zieleni stosujemy skarpy strome. Przy skarpach powyżej 60% pochyłości, budujemy murki oporowe. Faza końcową jest plantowanie i modelowanie skarpy.

PLANTOWANIE - wyrównanie całej powierzchni, zasypanie zagłębień i likwidacja wypukłości. Wykonujemy za pomocą narzędzi ręcznych, np. łaty lub tłoka. W przypadku większych powierzchni stosujemy równiarkę. Plantowanie wykonujemy po ustaleniu ważniejszych punktów głównych. Punkty pośrednie ustala się zazwyczaj za pomocą krzywych niwelacyjnych.

W przypadku, gdy na powierzchni ma być rozłożona warstwa ziemi urodzajnej i ze względu na konieczność rozwiązania mechanicznego układanej warstwy z podłożem nie ubijamy powierzchni zbyt mocno. Plantowanie występuje często na terenie, na którym nie prowadzi się robót ziemnych.

MODELOWANIE POWIERZCHNI - ostateczne ukształtowanie powierzchni terenu o urozmaiconej konfiguracji, proces wykonujemy ręcznie. Przy modelowaniu nadajemy płaszczyzną wymaganą pochyłość i wypukłość. Modelując pochyłość skarp wykorzystujemy specjalne szablony, które ustawiamy już w czasie tworzenia nasypu lub wykopu, albo przynadzy: pochylnik lub śródwaga.

Stałe nachylenie dajemy skarpom i nasypom.

ZABEZPIECZANIE SKARP PRZED EROZJĄ - erozja przez wiatr i wodę opadową (wiatr wydmuchuje mało spoisty grunt). Najbardziej narażone są grunty i gleby piaszczyste w stanie przesuszenia. Najczęściej takie grunty są na terenie Pomorza. Woda powierzchniowa niszczy skarpy, wtedy, gdy ilość wody opadowej jest większa od ilości wody wsiąkającej w grunt, intensywnie erozja występuje podczas gwałtownej ulewy. Erozyjne działanie wód prowadzi do spławiania drobnych cząstek gleby lub gruntu. Powstają w skutek tego typowe bruzdy i wyżłobienia. Na dużych powierzchniach spływające po nich wody często tworzą silne strumienia, które mogą spowodować głębokie żłobienie.

Najbardziej zagrożone są powierzchnie świeżych nasypów. Intensywność erozji zależy od stopnia pochyłości, stopnia zagęszczenia, składu mechanicznego i spoistości nasypu.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
39 (206) V VOtrzymywanie wodorotlenków przez działanie wodą na tlenki metali Jest to metoda często s
13 stosowany w nowszych systemach tej firmy. System FAT16 jest nadal często stosowany na niewielkich
skanuj0015 (238) 14 Rozdziat 1.1.3. Rodzaje stosowanych próbek Próbki przeznaczone do badań w próbie
socjo5 METODY STOSOWANE W SOCJOLOGII -metoda eksperymentu Stosowana jest także w odniesieniu do prób
Farmy wiatrowe w Polsce O Często powstają na terenach należących do osób zatrudnionych w gminach (po
POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA zaprasza na studia!REKRUTACJZIMOWA do 12.02.2021 r.
IMG 1501202726 Spawanie Przy spawaniu metodą 135 należy stosować mieszanki gazowe przeznaczone do s
2. Metoda pomiaru Z badaniami na rozciąganie splotów do konstrukcji sprężonych są związane przede
Kwartowanie stożka - metoda pomniejszania próby materiału sypkiego przeznaczonej do badań, polegając
10437605?642908971839523140857583984572 n separacji niektórych ładunków. Siatki towarowe często maj
56626 P3190306 26 Wojciech Kalinowski osiedla tzw. jurydyki. Niektóre z tych jurydyk powstają na gr
Obraz0017 2 17 Stale do pracy na gorąco stosuje się na narzędzia przeznaczone do obróbki plastycznej
Obraz0017 17 Stale do pracy na gorąco stosuje się na narzędzia przeznaczone do obróbki plastycznej m

więcej podobnych podstron