17997

17997



Najsłynniejsze średniowieczne hospicjum, św. Bernarda, znajdowało się na szlaku w AJpach Pennińskich. (Oryginalne stare hospicjum można obecnie zwiedzić jako obiekt muzealny, w Beaune, we Francji). Nawiązując do tamtych tradycji, CicełySaunders, angielska pielęgniarka, wkrótce po wojnie zaczęła starać się o budowę domu dla umierających, który został nazwany „Hospicjum św. Krzysztofa" i rozpoczął działalność w 1967 roku. Nazwa ta ma głęboki sens symboliczny. Po pierwsze, przypomina o istocie życia człowieka jako podróży przez czas i świat. Umieranie, będąc końcowym etapem tej podróży, odbywa się czasami w „gospodzie"- hospicjum. Po drugie, pamiętajmy, że św. Krzysztof jest patronem podróżujących.

Inicjatywa CicełySaunders okazała się niezwykle cenna i potrzebna w sytuacji, gdy wiele ludzi umierało w trudnych warunkach, bez właściwej opieki zarówno medycznej, jak i „ludzkiej".

Od tego czasu w Europie i na świecie ruch hospicyjny zaczął się rozwijać szybko i dynamicznie. W Polsce prekursorką w zakresie opieki tego rodzaju była Hanna Chrzanowska, która w 1964 r. podjęła inicjatywę opieki pielęgniarskiej - domowej. Miała ona za cel objęcie opieką osoby przewlekle chore i umierające w ich własnych domach.

Nawiązując do tych pięknych tradycji w 1981 roku zorganizowano w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Chorych - Hospicjum, które przystąpiło do budowy pierwszego w Polsce hospicjum stacjonarnego.

HospitiumPallotinum w Gdańsku było drugim po krakowskim ośrodkiem w Polsce. Działalność tego ośrodka zapoczątkowana w 1984 roku, opierała się na opiece sprawowanej w domu chorego.

W1985 r. powstało trzecie hospicjum św. Jana Kantego w Poznaniu. Od tego czasu zaczęły także powstawać hospicja w innych miastach Polski.

Równolegle z rozwojem ruchu hospicyjnego zaczęła się tworzyć medycyna paliatywna. Była ona bezpośrednim następstwem dynamicznie rozwijającego się ruchu hospicyjnego.

W miarę bowiem upowszechniania się opieki hospicyjnej wzrastała liczba problemów, którym należało zaradzić. Przedstawiciele różnych specjalności medycznych sygnalizowali trudności, z jakimi borykali się podczas wykonywania swojej pracy. Ich dotychczasowa wiedza okazywała się niewystarczająca. Wyciągnięto z tego wnioski, rozpoczynając starania o profesjonalne rozwijanie odpowiednich umiejętności medycznych, co dało początek nowej specjalności-medycynie paliatywnej.

Nazwa „paliatywna" wywodzi się od słowa palliatus - okryty płaszczem (pallium - płaszcz grecki, szeroki, bez kołnierza) i przenośnie można ją rozumieć jako „skrywającą, łagodzącą" przykre oznaki choroby. Inne tłumaczenie tego słowa wywodzi się z języka angielskiego, w którym palliate znaczy dosłownie: złagodzić, uśmierzyć, ulżyć; palliation - złagodzenie, uśmierzenie, ulga; palliative - łagodzący, uśmierzający, i w takim znaczeniu jej używamy. Stopniowo zaczęły powstawać -zwłaszcza przy większych szpitalach - oddziały opieki paliatywnej oraz poradnie medycyny paliatywnej.

Po pewnym czasie okazało się jednak, że nadmierna „somatyzacja" opieki paliatywnej jest też niekorzystna ponieważ opieka ta stała się zbyt jednostronnie - medyczna i wymaga uzupełnienia elementami opieki psychologicznej, duchowej i społecznej. Z kolei hospicja zaczęły w swojej pracy wykorzystywać sposoby leczenia i opieki medycznej zalecane w jednostkach opieki paliatywnej. W chwili obecnej przeważa tendencja do traktowania opieki paliatywnej i opieki hospicyjnej jako synonimów - zasady postępowania w obu formach opieki są takie same, różnią je tylko pewne struktury organizacyjne. W hospicjach częściej pracują wolontariusze medyczni i niemedyczni, hospicja są też częściej niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej działającymi np. w strukturze Caritas czy innych organizacji kościelnych.

W chwili obecnej opieka paliatywna w Polsce sprawowana jest w około 400 jednostkach. Są to hospicja wolnostojące i oddziały paliatywne (sprawujące opiekę stacjonarną) oraz poradnie medycyny paliatywnej - i najważniejsza forma opieki -hospicyjne zespoły domowe. Większość chorych pragnie umierać w domu, wśród swoich najbliższych i trzeba im to umożliwić. Stąd zawsze opieka domowa jest uważana za podstawową formę opieki która powinna być dostępna każdemu, kto jej potrzebuje niezależnie od miejsca zamieszkania.

Opieką hospicyjną/paliatywną obejmowane są osoby w tzw. „stanie terminalnym", co oznacza zaawansowane stadium przewlekłej choroby w którym wszelkie środki medyczne przedłużające życie okazały się nieskuteczne w związku z czym należy liczyć się ze śmiercią chorego w niezbyt odległym czasie.

Średni czas życia chorego pozostającego po opieką hospicyjną/paliatywną to okres ok. 2-3 miesięcy.

Najczęściej są to osoby cierpiące z powodu choroby nowotworowej, przewlekłych chorób neurologicznych lub innych somatycznych. Osobną grupę stanowią chorzy z AIDS u których opieka hospicyjna/paliatywna działa w innych strukturach organizacyjnych.

Dobre wykonanie tej trudnej i odpowiedzialnej pracy jaką jest opieka hospicyjna wymaga zrozumienia podstawowych zasad postępowania przy czym trzeba sobie zdać sprawę, że zasady te różnią się dość istotnie od reguł ogólnie obowiązujących w praktyce medycznej. Spróbujmy scharakteryzować dokładnie owe zasady.

1. Pierwsza zasada to akceptacja nieuchronności śmierci



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
sanktuariasłowiań012 kamienny. Wreszcie trzeci wał znajdował się na innej górze dzisiaj zwanej Góra
strona (324) tężeniu równym podwójnej reobazie. Punkt powinien znajdować się na krzywej lub w j
powinny być tak obrócone, aby ten punkt znajdował się na górze. Jest to pomocne przy zachowaniu lini
znajdować się na płaszczyźnie przekroju bryły. Aby dostosować położenie LUW po wymodelowaniu pustaka
14 Publikacje - pozycja logoPozycja logo jednostki Logo uczelni powinno znajdować się na każdej publ
12 Wenecya zabłysła mozaikami kościoła św. Marka, rozweseliła się na jasnym placu, jakby miała chęć
SREDNIK Zabłysły latarnie, ludzie rozbiegli się na wszystkie strony, podkowy końskie zastukały na
S5006519 292 M. Bednarek było płaskie i znajdowało się na głębokości 55 cm, licząc od powierzchni wa
69766 sanktuariasłowiań012 kamienny. Wreszcie trzeci wał znajdował się na innej górze dzisiaj zwanej
Pomieszczenie ►    Ekran powinien znajdować się na tle ściany bezokiennej, bokiem
Obraz6 obu zdjęciach znajdowały się na jednej prostej. Prosta ta musi być równoległa do prostej poz
Św. Bernard urodził się w 1090 roku w Fontaines-Les-Dijon. W młodości uczęszczał do szkół prowadzony

więcej podobnych podstron