29250

29250



Sama idea nowej psychologii jako trzeciej siły pochodzi od Gordona Allporta, który wskazywał na możliwość wyjścia poza ograniczenia behawiorystycznego i psychoanalitycznego wyjaśniania aspiracji człowieka. Europejska fenomenologia i egzystencjalizm, kładąc nacisk na niepowtarzalność jednostki ludzkiej wskazała na konieczność wniknięcia w jej światopogląd, by móc "ujrzeć jej świat jej własnymi oczami" oraz na potrzeby dalszego rozwijania odpowiedzialności, wyboru samo tworzenia się, autonomii, i samej to2samości.

Rogers twierdził, że me ma wiedzy wolnej od podmiotowości tzn. że każda ze stron układu badanego wnosi swoje doświadczenia, idiosynkrazje modyfikując wyniki badań. Czynią to także badacze uważający się za obiektywnych. Proces badawczy w psychologii jest bowiem procesem komunikacyjnym, stąd też wywodzi się postulat psychologii humanistycznej, nakazujący koncentrować uwagę na relacji nadawca-komunikat-odbiorca.

Hierarchia potrzeb

Hierarchia potrzeb (ang. needs hierarchy) - w psychologii - sekwencja potrzeb od najbardziej prymitywnego poziomu potrzeb podstawowych do potrzeb wyższego poziomu, które aktywizują się dopiero po zaspokojeniu niższych.

Model Abrahama Maslowa.

*    Transcendencja (najwyższy poziom, potwierdzanie istnienia istot wyższych) - potrzeby duchowe.

*    Samorealizacja (potrzeba posiadania celów, potrzeba spełnienia swojego potencjału) - potrzeby samorealizacji - wyrażają się w dążeniu człowieka do rozwoju możliwości; stanowią środek do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych lub reakcje kompensujące niezaspokojenie innych potrzeb.

*    Potrzeby estetyczne (potrzeba harmonii i piękna)

' Potrzeby poznawcze (potrzeby wiedzy, rozumienia, nowości)

*    Szacunek (potrzeby zaufania do siebie, poczucie własnej wartości, kompetencji, poważania) - potrzeby uznania (szacunku) i prestiżu we własnych oczach i w oczach innych ludzi;

-    pragnienie potęgi, wyczynu i wolności,

-    potrzeba respektu i uznania ze strony innych ludzi, dobrego statusu społecznego, sławy, dominacji, zwracania na siebie uwagi.

*    Przynależność (potrzeby więzi, afiliacji, miłości i bycia kochanym) występują w usiłowaniach przezwyciężenia osamotnienia, eliminacji i obcości, tendencji do nawiązywania bliskich intymnych stosunków, uczestnictwa w życiu grupy, w dążeniach do tworzenia gangów.

■ Bezpieczeństwo (zależności, opieki i oparcia, protekcji, potrzeba wygody, spokoju, wolności od strachu) pobudzają do działania, zapewniając nienaruszalność, ujawniają się gdy dotychczasowe nawyki okazują się mało przydatne.

*    Potrzeby fizjologiczne (najniższy poziom, jedzenie, woda, tlen, potrzeby seksualne, brak napięcia) gdy nie są zaspokojone, dominują nad wszystkimi innymi potrzebami, wypierają je na dalszy plan i decydują o przebiegu zachowania człowieka

4.Psychologia poznawcza

(ang. Cognitive psychology), inaczej kognitywizm, psychologia kognitywna to dziedzina psychologii badająca procesy poznawcze. Zakłada, że mechanizmem tworzenia doświadczenia jest percepcja.

Podział procesów poznawczych:

" 1 Podział procesów poznawczych:

-    Wrażenia

-    Spostrzeżenie

-    Uwaga

-    Wyobraźnia

-    Pamięć

-    Myślenie

Wrażenia

Wrażenia zmysłowe to elementarne składniki procesu poznawczego, powstają wskutek działania bodźców na poszczególne narządy zmysłów; są odzwierciedleniem izolowanych cech przedmiotów np. barwy, dźwięku, zapachu. Wrażenia dzieli się w zależności od receptorów które odbierają bodźce:

*    wzrokowe,

*    skórne,

*    słuchowe,

*    węchowe,



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ex2< 2. Siły wewnętrzne 2.1. Siły tnące i momenty zginające [kN](5H [kNm] [kNm] 2.2. Siły pochodzące
CCI20101212014 15 Na wartość siły wykrawania mają wpływ siły pochodzące od czynności pomocniczych.
CCI20101212015 16 Siły pochodzące od operacji pomocniczych mogą nie występować równocześnie z max w
Wykład 1 Psychologia jako nauka empiryczna Nauka empiryczna to zdobywanie wiedzy za pomocą możliwych
1 A °12 Rys. 10. Siły pochodzące od napięcia powierzchniowego, działające na cząsteczkę cieczy
G00039 jąca surowiec tkaniny została przyjęta jako określenie ubioru niezależnie od rodzaju włókna u

więcej podobnych podstron