31373

31373



Skutki:

Na miejscu wypadku w wyniku eksplozji i pożaru 187 osób zapadło na ostrą chorobę popromienną, a 31 z nich zmarło. Zniszczony reaktor wyzwolił setki razy więcej promieniowania jonizującego niż zbombardowanie Hiroszimy i Nagasaki. Liczbę zmarłych w wynku tragedii oszacowano na około 32 tysiące. Wśród chorych notuje się nie tylko więcej przypadków białaczki i złośliwych guzów, lecz także większą podatność na choroby układu krążenia oraz zwykłe infekcje: bronchit, zapalenie mgdałków lub zapalenie płuc. Wdychanie rozproszonego w powietrzu jodu 131 spowodowało bezpośrednio po katastrofie napromieniowanie tarczycy. W latach 1981-1965 na skażonych późnej obszarach Ukrainy notowano około pięciu przypadków raka tarczycy rocznie. W ciągu 5 lat po katastrofie liczba ta wzrosła do 22, a w latach 1992-1993 notowano już średno 43 przypadki rocznie. Są to nowotwory łatwo dające przerzuty. Warunkiem wyleczenia jest szybkie wykrycie guza i usunęcie całego gruczołu. Pacjent musi później już do końca życia uzupełniać niedobór hormonów tarczycy. Ludzie masowo zaczęli opuszczać skażone tereny. Miejsce katastrofy opustoszało. Uszkodzenia genetyczne polegają na zmianie struktury chromosomów wchodzących w skład komórek rozrodczych. Ich następstwem są mutację przejawiające się w zmianie dziedziczonych przez potomstwo cech ustrqu. Powoduje to różnego rodzaju wady dziedziczne potomstwa w kolejnych pokolenach.

Małe dawki promieniowania nie są bardzo groźne dla organizmu. Dawki powyżej 2Sv powodują poważne konsekwenge zdrowotne, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

ENERGIA JĄDROWA MA WIELE KORZYŚCI:

Produkuje dużo więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne źródła naturalne:

Na przykład na dużym statku zużycie paiwa podczas podróży międzykontynentalnej wynosi 5000 ton. Przy wykorzystaniu paliwa atomowego wystarczy tylko 10 ton uranu, czyli 500 razy mniej.

-    Normalnie pracująca elektrownia jądrowa nie emituje do środowiska żadnych pyłów i gazów spalinowych Wprowadza do środowiska o wiele mniej substancji radioaktywnych niż elektrownia węglowa i to głównie w postaci gazów reagujących chemicznie: 85Kryptonu i l33Xenonu. Tymczasem klasyczne elektrownie węglowe emitują duże stęźena dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i innych trujących substancji przyczyniając się do powstawania efektu cieplarnianego, wyniszczenia lokalnego ekosystemu i większej zachorowalności wśród ludzi.

Promieniotwórczość możemy wykorzystywać dla ratowania zdrowia i życia ludzi naświetlając je w sposób zaplanowany i kontrolowany wyłącznie osoby, u których stwierdzono chorobę nowotworową. Do celów leczniczych stosuje się przede wszystkim silne źródła promieniowania g, jak: rad, kobalt i cez. Zaczęło się oczywiście od radu (Mana i Piotr Curie - 1902r.). Wielką jego wadą była zawsze wysoka cena. W 1923 roku I g radu kosztował 175 tysięcy dolarów, więc tylko nieliczne szpitale stać było na kupno dostatecznej ilości tego pierwiastka. Od czasu pierwszego praktycznego zastosowania radu aż do lat pięćdziesiątych w całym świecie wyprodukowano go zaledwie około 3 kilogramów.

-    Przetwarzając energię jądrową w elektryczną można zbudować miniaturową baterię (zwaną baterią jądrową), wprawdzie o małej mocy, ale za to o długim czasie pracy. Stosuje się je w stymulatorach serca, dzięki którym już setki tysięcy ludzi na całym świecie, cierpiących na zaburzenia rytmu serca mogą normalne żyć i pracować. Najczęściej wykorzystuje się w nich izotop plutonu 238Pu, wytwarzany w reaktorach jądrowych.

Poddajemy się różnym badaniom, mjn. rentgenowskiemu zdjęau płuc. Używane jest w nim promieniowanie X które przechodząc przez ciało ludzkie pochłaniają w różny sposób kości i tkanki miękkie, stąd różny stopień zaczernieńa kliszy fotograficznej w różnych miejscach. W ten sposób można na mej otrzymać obraz badanego narządu.

Elektrownie jądrowe nie są zależne od występowania surowca - można je budować w miejscach, w których są akurat potrzebne.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0059 (45) Rozdział IXPOSTĘPOWANIE NA MIEJSCU WYPADKU Dr n. med. Waldemar Machała, dr n. med. K
KIF634 (2) V Pitma pomoc w nasyca nyjwdUcłi fi. Wyjaśnij, w jakim celu na miejscu wypadku dokonuje s
kat C 84 166 Na miejscu wypadku w pierwszej kolejności należy wykonać czynności związane z zapewnien
ZANIM PRZYJEDZIE AMBULANS GDY ZNAJDZIESZ SIĘ NA MIEJSCU WYPADKU REANIMACJA OPATRYWANIE RANPIERWSZA P
Do niedawna... Domena pogotowia- pomoc na miejscu wypadku i w czasie transportu (często sprowadzana
Organizacja pierwszej pomocy Organizacja pierwszej pomocy na miejscu wypadku polega na wykonaniu pew
45124 medsadowa9 W oparzeniach będących skutkiem działania miejscowego rozróżniamy cztery stopnie:
ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY ĆWICZENIA Z ROZWIĄZANIAMI 1 .Czynności na miejscu wypadku 1)
jącego dalszą jazdę samochodu, w zakresie, w jakim naprawa może być dokonana na drodze w miejscu wyp
CCF20090524020 (2) Zadanie 43. Kto ma obowiązek zabezpieczyć miejsce wypadku, jeżeli zdarzył się on
32 (286) Może się zdarzyć, że kierując pojazdem nadjechałeś pierwszy na miejsce wypadku.Co robić? *
KIF634 (2) V Pitma pomoc w nasyca nyjwdUcłi fi. Wyjaśnij, w jakim celu na miejscu wypadku dokonuje s
wykroczenia komunikacyjne Pamiętaj, że miejsce wypadku powinno być oznaczone we właściwy sposób - by
Zadania testowe z pielŕgniarstwa4 4(PJesteś na miejscu wypadku. Stwierdziłeś u poszkodowanego brak t
larsen1391 52. Traumatologia 1391 U pacjenta zaintubowanego przez lekarza na miejscu wypadku najwyżs
27f06a935117d3cc8866e46cf5c01ef5 GDY ZNAJDZIESZ SIĘ NA MIEJSCU WYPADKU POZYCJA BOCZNA USTALONA REAN

więcej podobnych podstron