32244

32244



czerwonym np.: mama (kolor czerwony przyciąga wzrok małych dzieci). Powinno stosować się wielkie litery, tak aby zmieściły się na kartoniku. Wielkie ponieważ droga wzrokowa jest jeszcze niedojrzała. Litery kreślone na kartonikach nie powinny być kaligrafowane, lecz zbliżone swoim wyglądem do liter drukowanych w książce.

Nauka czytania metodą Domana przebiega etapowo:

Etap pierwszy (pojedyncze słowa) rozpoczyna się od wprowadzenia 15 słów z najbliższego otoczenia dziecka. Kiedy nauczy się ono tych 15 słów, to będzie gotowe do rozszerzenia słownictwa i dalszej nauki. Zaczynamy naukę od wyrazu .mama” i tylko ten wyraz pokazujemy. Kiedy jesteśmy pewni, że wychowanek zna wyraz „mama”, uczy się go w podobny sposób wyrazu „tata’". Dziecko powinno patrzeć na wyraz nie dłużej niż sekundę. Prezentując planszę mówimy: „Tu jest napisane mama” lub „Tu jest napisane tata”.

W ten sposób pokazujemy trzy inne słowa.

Pokazując zestaw kart, najlepiej jest brać kartę ostatnią. Pozwala to spojrzeć na lewy górny róg odwróconej karty, gdzie jest napisane słowo do prezentacji. W trakcie nauki dziecko nie powtarza wyrazów. Ten sam zestaw powtarza się dokładnie tak samo trzy razy w ciągu pierwszego dnia. Pomiędzy kolejnymi sesjami, powinna być, co najmniej pół godzinna przerwa. Drugiego dnia powtarza się początkową sesję trzy razy. Następnie dodaje się drugi zestaw pięciu wyrazów. Również drugi zestaw wychowanek ogląda trzy razy w ciągu dnia. Trzeciego dnia dodajemy trzeci zestaw nowych słów np. nazwy sprzętów domowych, zwierząt, pokarmów. Uczenie czytania małego dziecka zaczyna się od słów mama i tata, jego imienia. Później uczy się ono o sobie. Jego świat zaczyna się wewnątrz i rozprzestrzenia stopniowo na zewnątrz. Po opanowaniu pierwszych 15 słów dziecko pokonuje najtrudniejszy próg w całym procesie nauki czytania. Dalszą naukę rozpoczyna się od uczenia wyrazów dotyczących bezpośrednio osoby wychowanka. Zapoznajemy go z 20 nowymi słowami. Tę serię wyrazów piszemy na węższych paskach kartonu i mniejszymi czerwonymi literami. Po tygodniu rozpoczyna się wymianą starych słów na nowe. Po dalszych pięciu dniach, odkłada się po jednym starym słowie z dwóch zestawów. Począwszy od tego momentu codziennie dodaje się po jednym nowym słowie do każdego zestawu i odkłada jedno stare. Proces ten nazywa się „wycofywaniem”.Gdy wyczerpie się zestaw 20 słów, wprowadzamy wyrazy dotyczące domu wychowanka. Obejmują one nazwy przedmiotów używanych przez wszystkich domowników oraz będące własnością dziecka. Wprowadzamy również wyrazy określające czynności. Ekspozycja wyrazów odbywa się nadal w zestawach 5-elementowych. Następnie wprowadza się dowolne słownictwo, aby pod koniec pierwszego etapu wychowanek potrafił przeczytać około 150 słów. Podczas sesji należy



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Racjonalne i dobrze zaplanowane żywienie niemowląt i małych dzieci powinno odznaczać się możliwie
frytka2 14)    Wyzerować licznik impulsów CLI-01 (nr 2/Rys. 2) (czerwony przycisk„RES
DSC00092 (23) Procedura: 1. Urządzenie włączyć czerwonym przyciskiem [Power] ryc. 1. Następnie pokrę
Obraz0 (28) Model 64 Łososiowy to kolor przyciągający wzrok. Kto chce, żeby serwetka wyglądała subt
Rozdrabniarka3 6.    Wyzerować licznik impulsów CLI-01 (nr 2/rys 2) (czerwony przycis
62953 Obraz0 (28) Model 64 Łososiowy to kolor przyciągający wzrok. Kto chce, żeby serwetka wyglądał
Obraz0 (28) Model 64 Łososiowy to kolor przyciągający wzrok. Kto chce, żeby serwetka wyglądała subt
LUBIĘ ORTOGRAFIĘ KLASA 1 8 8. Pokoloruj x na czerwono, na żółto, a o na niebiesko. Uzupełnij zda
LUBIĘ ORTOGRAFIĘ KLASA 1 8 8. Pokoloruj x na czerwono, na żółto, a o na niebiesko. Uzupełnij zda
-    Opakowanie z folii przyciąga wzrok i zwiększa atrakcyjność wyrobu, ponieważ
Czerwono - biały - dyrygent Na prawej stronie nosi się odznaczenia, a medale państwowe po lewej SITG
Slajd13 A - Ziemia (czerwony punkt: miejsce, nad którym stale znajduje się satelita B - sa
7 LATEK 13 m Otocz czerwoną linią rysunki, w których nazwie r występuje głoska „u”. ■ Połącz sylaby

więcej podobnych podstron