28567

28567



95.ZASADY PROCESU KARNEGO W II RP. ŚLEDZTWO I DOCHODZENIE.

Procedurę karną normowa) kodeks postępowania karnego z 1928 roku. Stanowi) twór oryginalny, odznaczający się wysokim poziomem techniki legislacyjnej. Kodeks cechowały tendencje liberalne, przejawiające sie w dążeniu jego twórców do stworzenia takich rękojmi, które zabezpieczały niewinnego od postawienia przed sądem i skazania Do gwarancji praw jednostki w postępowaniu karnym zaliczano: uzależnienie tymczasowego aresztowania od decyzji sądu, prawo do posiadania obrońcy, jawność rozprawy, domniemanie niewinności oskarżonego, możliwość wniesienia apelacji, zakaz „reformationis in peius’’- zabraniający zaostrzenia kary przez sąd II instancji, jeżeli oskarżyciel nie złoży) apelacji. Kodeks postępowania karnego wprowadzał formę procesu mieszanego skargowo- inkwizycyjnego. Element skargowy przejawiał się w wstrzymaniu sprawy na żądanie uprawnionego oskarżyciela i w rozróżnieniu w postępowaniu głównym funkcji sądzenia, oskarżania i obrony. Cechy inkwizycyjne wyrażały sie w ściganiu większości przestępstw z urzędu i w trybie prowadzenia postępowania przygotowawczego.

Przestępstwa z punktu widzenia procesu karnego dzieliły sie na ścigane z urzędu i z oskarżenia prywatnego. Proces dzielił się na dwa stadia: postępowanie przygotowawcze i rozprawę główną. Przy przestępstwach ściganych z urzędu postępowanie karne rozpoczynało sie od postępowania przygotowawczego, które dzieliło się na dochodzenie i śledztwo.

Dochodzenie prowadził oskarżyciel publiczny (prokurator), a na jego żądanie policja. Miało na celu zebranie informacji o przestępstwie. Wszczynane było na żądanie prokuratora i prowadziła je policja, rzadziej sam prokurator.

Śledztwo z reguły w zawiłych sprawach prowadził sędzia śledczy pod kontrola prokuratora. Jego zadaniem było ustalenie sprawcy i uzyskanie dowodów. Tymczasowe aresztowanie podejrzanego w trakcie dochodzenia lub śledztwa następowało na mocy decyzji sądu. Na podstawie w/yników śledztwa prokurator sporządzał akt oskarżenia i wnosił go do sądu grodzkiego lub okręgowego. Podczas postępowania przygotowawczego wobec osoby podejrzanej mogły być zastosowane środki zapobiegawcze: poręczenie, kaucja lub areszt tymczasowy.

Rozprawa toczyła sie na zasadach:    skargowości, kontradyktoryjności,

trójpodmiotowości (oskarżyciel- oskarżony- sędzia), równości stron procesowych, swobodnej oceny dowodów, domniemania niewinności, osiągnięcia prawdy materialnej, koncentracji procesowej, ustności. jaw/ności oraz instancyjności. Ostatnia przewidywała od orzeczenia sądu I instancji apelacje do sądu I instancji. Wnosił ją zarówno oskarżyciel jak i oskarżony. Mogła dotyczyć strony faktycznej uznania winy i wymiaru kary. Sąd II instancji rozpatrywał sprawę ponownie i mógł poprzedni wyrok zatwierdzić lub zmienić. Od jego orzeczenia przysługiwała skarga kasacyjna do SN. Jej wzniesienie mogło być jednak oparte na zarzutach obrazy prawa materialnego lub procesowego. W praktyce uzależniona była także od wysokich opłat. Gwarancją dla oskarżonego było także wprowadzenia zakazu zaostrzenia kary przez sąd w/yższej instancji, jeżeli apelacje wniósł sam oskarżony.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
. Zasady procesu karnego w II RP. Śledztwo i dochodzenie. -    procedurę normował Kod
84.ZASADY PRAWA CYWILNEGO W II RP. Prawo cywilne w okresie II RP obejmowało zakresem regulacji prawn
. Zasady sadownictwa powszechnego w II RP -    wg konstytucji marcowej, która wprowad
Zasady procedury cywilnej PRL Kodeks postępowania cywilnego z 1930 r. opiera! się na zasadach: -
87.ZASADY PROCEDURY CYWILNEJ W II RP. Procedurę cywilną II RP regulował kodeks z 1930 roku obowiązuj
5. Prawo wyznaniowe II RP 5.1    Podstawowe zasady- nie mam pojęcia o co mu konkretni
Adm centralna w II RP Proces jej tworzenia przebiegał najszybciej. Organy centralne nazwano
Przedstaw czynności związane z zamknięciem śledztwa i dochodzenia oraz procedurę gwarancji procesowy
Proces tworzenia sojuszy przez II RP L Sojusz z Francją -    po I WŚ Francja stała si
skanuj0011 (39) d. W procesie apoptozy, podobnie jak w martwicy, dochodzi do rozwoju stanów zapalnyc
KPP 3/2007 95 _____________Problem „Prawa karnego międzynarodowego" podstawie statutu MTK tylko
funkcje procesu karnego funkcja oskarżenia W toku procesu karnego organy procesowe dokonują ustaleń
kodeksy postępowania karnego inną większość (art. 120 Konstytucji). Następnymi etapami procesu
Scan0012 (45) 3b Chcesz poznać zasady wymowy liter h i II w języku hiszpańskim? Znajdziesz je na str

więcej podobnych podstron