33136

33136



maksymalizować własne zyski, w minimalizować straty, no i tutaj można podać jako przykład ze głównym motywatorem wg Freuda to energia seksualna, a wg jego ucznia Alfreda- dążenie do mocy. Zawsze pizy niedostatku czy zakłóceniu dążymy do zaspokojenia . uzupełnienia naszych potrzeb z tego zakresu. U Maslowa tym motywatorem było dążenie w kierunku samorealizacji pokonując poszcegolne pietra, od potrzeb najniższych do potrzeb, wartości które dotyczyły właśnie samorealizacji i na końcu dążeń w kierunku dążeń twórczych. Potzreby wsuwaj a się na pierwszy plan. a zgodnie z tymi Maslowa- mechanizm rozwoju człowieka. Niektórzy uważają, że najsilniejszym motywatorem jest dążenie do utrzymania stanu posiadania, obrony przed zagrożeniami i podwyższenie mniemania o sobie. Tutaj współczesny psycholog polski rozwinął swoja teorię w rtym kierunku-Józef Kozielecki-trangresyjna teoria człowieka, w której wzajemnie wyjemniaja się i uzupełniają dwa mechanizmy-1. To zachowanie ochronę, które aktywizowane SA wówczas y człowiek subiektywnie odnotuje ze ktoś lub coś zagroziło jego nuiiemaniu o sobie i wówczas rusza do ataku. 2 cześć to ta ważniejsza część-stanowi istotę rozwoju człowieka to są właśnie działania transgresyjne-są to właśnie masłowskie meta potrzeby- poszerzanie obszaru własnego JA. ale w mniejszym stopniu materialnego a w większym w sfeize duchowej.

Szczytem tych działali transgresyjnych są działania transgesentne - to dążenie do absolutu, do zbawienia. A-aktywność działania z funkcją wartości tego czego się dąży. razy P-prawdopodobieństwo osiągnięcia celu.

Potężnym motywatorem działania ludzkiego jest patriotyzm, potrzeba budowania i podtrzymywania więzi społecznych, daje bezpieczeństwo, swobodę wy boni działania i kontrolę nad biegiem wydarzeń, utrzymywania trafnej orientacji w otoczeniu oraz potrzea władzy.

Transfer pobudzenia emocjonalnego-tj. pamięć pozytywnych bądź negatywnych reakcji emocjonalnych z niedalekiej przeszłości.

Oba podejścia poznawcza i motywacyjna wzajemnie się przenikają. uzupełniają.

Poznawcza mówi dlaczego w taki sposób człowiek działa, dlaczego użył takich środków wiodących do celu. a motywacyjna odpowiada na pytanie dlaczego człowiek w ogóle działa, co go do tego skłoniło.

3.    Teoria uczenia sie- stanowi rezultat uczenia się. duże znaczenie do tej teorii przywiązywali behawioryści którzy uważali zę najskuteczniejszym sposobem działania na ludzi jest zasada kija i marchewki.-zachowanie człowieka jest wyznaczone przeszłymi doświadczeniami, przy czym mogą być to doświadczenia własne i fikcyjne. Własne doświadczenia podelagją 2 uwarunkowaniom-klasycznego i sprawczego. Uwarunkowanie klasyczne to uczenie się znaczenia jakiegoś pierwotnie obojętnego bodźca, dzięki ternu że systematycznie poprzedza on jakiś bodziec, które znaczenie już ma.

4.    Perspektywa soołeczno-kulturowa-mamy doczynienia z wzorcami postępowania środowiskowego, człowiek jest wytworem socjalizacji, w konkretnej grupie społecznej-wypada się tak zachowywać, które jest ponadto zawieszone wr jakiejś szerszej kulturze.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
faszerowane ziemniaki CO > rr > HFaszerowaneziemniaki Te wyśmienite pieczone ziemniaki można p
Certyfikację kontroli pochodzenia można stosować jako dowod, że do łańcucha dostaw nie trafiło niezn
Przykład można podać, by wykazać, że jakaś własność nie zachodzi. Powiedzmy, liczba l+2i nie jest w
ashmore6 220 Rekonstruowanie przeszłości Ryc. 8.ii Niektóre artefakty można zidentyfikować jako imp
KARTY Z PRZEPISAMIFaszerowaneziemniaki Te wyśmienite pieczone ziemniaki można podać jako zakąskę alb
Nr 1 Interakcje lek-żywność 97 i zmniejszenie maksymalnego stężenia we krwi. Jako przykład można
IMG?51 (2) ale wydobycie krajowe pozwala nam minimalizować straty....■ cenę- Ja wiem, cenę, ceną. b
•    ziarnistość - minimalna wielkość pamięci, o którą można zwiększyć pamięć
Straty bilansowe W Rwaicf bilansową można określić jako różnice pomiędzy energią wprowadzoną do

więcej podobnych podstron