34115

34115



przepisach ustrojowych danego rodzaju osoby prawnej: spółka handlowa - w przepisach Kodeksu handlowego, przedsiębiorstwo państwowe - w przepisach ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielnia - w przepisach Prawa spółdzielczego, bank - w Prawie bankowym, przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe - w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Jeżeli podmiotem gospodarczym jest osoba fizyczna likwidacja polega na trwałym zaniechaniu prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji wierzycielom nie pozostaje w zasadzie nic innego jak spisać swe wierzytelności w ciężar strat chyba że może ona być dochłodzona od innych osób, np. od członków zarządu spółki kapitałowej ze względu na działania lub zaniechania godzące w interes wierzycieli spółki, od poręczycieli itd.

Utożsamianie upadłości z bankructwem nie jest też w pełni adekwatne ze skutkami ogłoszenia upadłości. Wprawdzie regułą jest, że postępowanie upadłościowe prowadzi do likwidacji majątku masy upadłościowej, to jednak do tej reguły istnieje istotny wyjątek. Zgodnie z art. 171 Prawa upadłościowego upadły może w tym postępowaniu zawrzeć układ z wierzycielami nie uprzywilejowanymi. Zawarcie układu i jego zatwierdzenie oznacza, że postępowanie upadłościowe osiągnęło swój cel. Realizacja celu postępowania upadłościowego poprzez układ nie wymaga, likwidacji podmiotu gospodarczego i sprzedaży majątku masy upadłościowej.

Gdy mowa o bankructwie trzeba również zwrócić uwagę na jego szczególnie groźną dla prawidłowego kształtowania się stosunków gospodarczych postać, a mianowicie umyślne doprowadzenie do bankructwa celem pokrzywdzenia wierzycieli. Aktualnie przepisy naszego prawa karnego nie przewidują tego rodzaju odrębnej kategorii przestępstwa. Przewidywał ją natomiast dawniej nasz Kodeks karny z 1932 r. w art. 274: "Kto w celu pokrzywdzenia wierzycieli doprowadza do tego, że nastąpiła jego niewypłacalność lub ogłoszono jego upadłość - podlega karze więzienia do lat 5". Wobec braku obecnie takiej normy prawnej takie działanie podmiotu gospodarczego i jego organów można by obecnie kwalifikować jedynie jako przestępstwo oszustwa (art. 205 obowiązującego Kodeksu karnego). Przepis ten brzmi: "Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat".

Postępowanie upadłościowe. Postępowanie dotyczące upadłości składa się z dwóch ściśle ze sobą powiązanych faz: pierwsza to postępowanie o ogłoszeniu upadłości, druga - postępowanie upadłościowe w ścisłym tego słowa znaczeniu. Postępowanie wszczyna się w sądzie rejonowym - sądzie gospodarczym, w którego okręgu znajduje się zakład główny przedsiębiorstwa dłużnika. W przedmiocie ogłoszenia upadłości sąd orzeka w składzie trzech sędziów zawodowych.

Wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości może nastąpić wyłącznie na wniosek uprawnionego podmiotu. W żadnej sytuacji sąd nie jest uprawniony do wszczęcia tego postępowania z urzędu. Do złożenia takiego wniosku są uprawnieni w. pierwszej kolejności wierzyciel i dłużnik. Złożenie takiego wniosku jest prawem wierzyciela i obowiązkiem dłużnika. Na mocy art. 5 Prawa upadłościowego podmiot gospodarczy jako dłużnik jest zobowiązany, nie później niż w ciągu dwóch tygodni od zaprzestania płacenia długów, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości, chyba że wniósł podanie o



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SPÓŁKA CICHA Nie została uregulowana wprost w obowiązującym prawie. Przepisy Kodeksu Handlowego znał
Spółka w organizacji a przedspółka W doktrynie na gruncie przepisów Kodeksu handlowego niejednokrotn
w razie przekształcenia osoby prawnej - zachowanie firmy z dodatkiem zmienionej formy prawnej. Te pr
/ Ogólnie Spółka z o. o. jest kapitałową spółką handlową uregulowaną przepisami kodeksu
Osoby prawne - pojęcie i funkcje □    osoba prawna jako rodzaj jednostki
-głównym czynnikiem rozwoju instytucji osoby prawnej były potrzeby gospodarcze ustroju kapitalistycz
spółki handlowe, spółki cywilne, inne osoby prawne z wyjątkiem NBP i Skarbu Państwa oraz -
DSC00352 (2) 6.2. Prawne formy przedsiębiorstw Spółka cywilna opiera się na przepisach kodeksu cywil
Przekształcanie spółek Przepisy ogólne pizekształcania spółek stanowią, że każda spółka handlowa
Zdjęcie0527 Szybkość reakcji chemicznej liczb a cząstek danego rodzaju reagupącycn %v jednostce
12 A. Handle kolonialne. Spółka handlowa, ul. Kościeliska 1. 14; 2 filie: na Krupówkach, 59 i ul. Ch
44 Towary mięszane. i. Spółka handlowa, ul. Kościeliska 14. — 2. Kitzler, ul. Kościeliska 8. —i 
6i Towary kolonialne. 1.    Spółka handlowa, ul. Kościeliska 14. 2.
64 Marki pocztowe (oprócz poczty). 1.    Spółka handlowa, ul. Kościeliska 14. 2.
PC110934 82 Elżbieta Kasianik podmioty reprezentujące osoby prawne samorządu terytorialnego oraz jed

więcej podobnych podstron