35296

35296



Dlaczego organizację możemy uznać za system otwarty i adaptujący się?

Organizacja jest systemem otwartym, ponieważ czerpie zasoby: ludzi, surowce, urządzenia z otoczenia, a dostarcza mu w zamian swoje produkty. Organizacja jest systemem adoptującym się, ponieważ musi się regularnie dostosowywać do zmian zachodzących w otoczeniu i obserwować je. Gdyby tego nie robiła, to mogłoby to zagrozić jej trwaniu, ponieważ otoczenie jest dla organizacji zbiorem szans i zagrożeń.

Dlaczego struktura organizacyjna zajmuje centralne miejsce w cztero członowym modelu organizacji?

Ponieważ wszelkie możliwe relacje między członami (cele, systemy/podsystemy społeczne i techniczne, struktura, otoczenie) zwarte są w członie struktury. Struktura jest spoiwem łączącym człony organizacji.

Scharakteryzuj pojęcia: cel, zadania i misja organizacji.

Cel • jest to przyszły, pożądany stan lub rezultat działania organizacji. Jest określony przedmiotowo ł podmiotowo oraz przewidziany do osiągnięcia w czasie ujętym przez plan wieloletni lub krótkoterminowy. Zadanie - jest to część celu, którego wykonanie przewidziane jest w określonym okresie lub konkretnym terminie. Zadanie musi mieścić się w okresie czasu przewidzianym na osiągnięcie celu, w ramach którego będzie wykonywane. Jest wyodrębnione przedmiotowo, podmiotowo, przestrzennie, czasowo i często proceduralnie. Misja - to przedmiot trwałych dążeń organizacji, zwykle określony w statucie jako zakres działalności organizacji społecznie pożądanej.

Scharakteryzuj typową wiązkę celów organizacji.

Każda organizaga ma wiązkę celów, do których dąży. Są to wielorakie cele, które chce równolegle realizować. To rodzi pewnie trudności, ponieważ zasoby są ograniczone i istnieje rozbieżność pomiędzy uczestnikami organizacji a otoczeniem. To zmusza organizację do dokonywania trudnych wyborów między często rywalizującymi ze sobą lub nawet wykluczającymi się dążeniami. Doprowadzi to do wyboru uwzględniającego największą zbieżność dążeń, spójność celów i najefektywniejszych działań.

Zdefiniuj pojęcie efektywność i określ jej rolę w organizacji.

Wskaźnik efektywności to stosunek korzyści osiągniętych w wyniku konkretnych działań do poniesionych nakładów. Poprawa efektywności to jeden z celów ekonomicznych przedsiębiorstwa. Można przez to osiągnąć większą nadwyżkę w przedsiębiorstwie. Część tej nadwyżki jest odprowadzania jako podatki do budżetu państwa, reszta zostaje w organizacji. Przeznacza się ją na rozwój, wzrost płac, nagrody i premie, dywidendy, fundusze socjalne. Tutaj dokonuje się wyborów między potrzebami bieżącymi a przyszłymi, indywidualnymi i zbiorowymi.

Co to jest i od czego zależy hierarchia celów organizacji?

Hierarchia celów ustalana jest, gdy poważnie zachwiana jest równowaga w organizacji i trzeba ją przywrócić. Wyróżniamy cele: ^ekonomiczne - maksymalizacja zysku, poprawa efektywności; *produkcyjno-marketmgowe • formułowane w kategoriach rzeczowych i wartościowych. Chodzi tu o osiągnięcie wielkości sprzedaży dóbr i usług mających społeczną aprobatę przy ich sprzedaży na określonych rynkach; ^społeczne * zapewnienie psychologicznych, socjalno-bytowych i społeczno-politycznych potrzeb pracowników, a także ich potrzeby udziału w sprawowaniu władzy. Do celów społecznych związanych z oddziaływaniem organizacji na otoczenie możemy zaliczyć dbanie o środowisko oraz życie społeczno-gospodarcze i kulturalne regionu.

Omów różnice znaczeniowe kategorii: system społeczny i organizacja społeczna.

System społeczny to dystrybutywny zbiór elementów materialno-teoretycznych, społecznych i kulturowych uporządkowanych relacją w trzy podsystemy: warstwę podłoża materialnego, warstwę społeczną w węższym znaczeniu i warstwę kultury. System społeczny to tworzywo, z którego ludzie tworzą organizację. Organizacje to zbiory elementów materialno-technicznych i społecznych powołane do realizacji danych celów. Organizacja składa się z elementów odpowiednio dobranych z warstwy podłoża materialnego i warstwy społecznej systemu społecznego.

Omów zjawisko autonomizacji celów organizacji.

Autonomizacja celów to oderwanie się przedsiębiorstwa od jego podstawowej funkcji. Zazwyczaj jest to naturalne dążenie organizacji do ochrony własnych interesów. Interesy to szanse lub zagrożenia pochodzące z otoczenia. Zazwyczaj organizacja stara się wykorzystywać szanse i neutralizować zagrożenia. Autonomizacja cełów daje szansę organizacji dostosowywania się do otoczenia, w przypadku dużych zagrożeń dla ich istnienia. Zwiększa ona też elastyczność organizacji w zakresie dostosowywania się do otoczenia, dlatego jest korzysta społecznie. Niesłusznie zarzuca się przedsiębiorstwom szukającym nowych szans, że gonią tylko za zyskiem, gdyż tylko ta organizacja, która potrafi odnaleźć i zrealizować swoje interesy jest w stanie dobrze spełniać swe zewnętrzne funkcje i przy okazji realizować interes społeczny w warunkach demokracji i gospodarki rynkowej [?! *GT].

Scharakteryzuj pojęcie efektu synergicznego i organizacyjnego.

Efekt synergiczny to różnica między łącznym wzrostem działania zbioru przedmiotów, między którymi zachodzi współdziałanie, a sumą efektów jednostkowych, jakie mogłyby osiągnąć te przedmioty w pojedynkę. Jeśli różnica jest dodatnia, to jest to synergia, a jeśli ujemna - antysynergia. Efekt organizacyjny to odmiana efektu synergicznego polegająca na łączeniu przedmiotów osobowych i sprzętu więziami organizacyjnymi w jedną zorganizowaną całość, mającą wspólny człon kierowniczy. Np.: są to zakłady, urzędy, komórki organizacji politycznych łączone z większymi zorganizowanymi całościami pod wspólnym zarządem w celu większego efektu współdziałania niż efekt, który byłby osiągnięty gdyby te zakłady czy urzędy działały pojedynczo.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
grzyby wyk II 8 Micromucor- cechy biochemiczne v- • * i’- - , Dlaczego Micromucor można uznać za ż
Przedstawione na poprzednich wykładach logiki modalne możemy uznać za rozszerzenia logiki klasycznej
Pytania do wykładu I I •    Wyjaśnij dlaczego pieniądz można uznać za jeden z
78831 Strona037 (2) buchu) przebiega ze stosunkowo małą prędkością, należy uznać za najbardziej celo
ostrowska13 Wymienione fakty trudno uznać za przypadkowe. Regularnie pojawiające się na przestrzeni
skanuj0029 (50) Jak widać, za efektywne możemy uznać tylko takie doskonalenie, w czasie którego zast
Systemy wyborcze Systemy mieszane można uznać za zdecydowanie bardziej stabilizujące scenę parlament
BUWI9 kierowania, organizacja czasu pracy oraz strukturalizacja pracy. Strukturalizację pracy można
CCF20090321060 Musimy, jak się wydaje, uznać za prawdopodobne, że również ukształtowanie się najpro
Za najważniejsze narzędzia wspomagające zarządzanie szczebla lokalnego uznać należy: • systemy
10144 IMGA61 (3) Możemy uznać ową opowieść za ilustrację tego, ą pod wpływem przeciwstawnego bodźca
■    organizacja jest systemem otwartym, składającym się z innych
CECHY ORGANIZACJI 1)    Jest systemem otwartym, który prowadzi wymianę z otoczeniem m

więcej podobnych podstron